Jump to content
Sign in to follow this  
alinvelciu

Probleme La Kilometraj, Vitezometru.

Recommended Posts

Buna ziua, am si eu o problema la matizul meu. De ieri acul de la vitezometru nu mai functioneaza. Dar nici contoarul kilometraj. Tot indicatorul de la bord legat de viteza este nefunctional.

 

Indicatorul de benzina si cel care indica temperatura apei din motor functioneaza normal.

 

Ma puteti ajuta spunandu-mi unde este problema ? Ar putea fi o problema electrica, se putea arde vreo siguranta ? sau este problema de la cablul de kilometraj.

 

Multumesc anticipat,

A.V.

Share this post


Link to post

Salut,cu siguranta este cablul de kilometraj,mergi la un service autorizat. Bafta !!

Share this post


Link to post

nu e nevoie de service. se schimba destul de usor

Share this post


Link to post

nu e nevoie de service. se schimba destul de usor

 

Salut. Am si eu o intrebare... mie imi arata kilometrajul cu 10km in plus. Pana nu demult arata diferente destul de mari (mergeam cu 80km/h si nevasta-mea in spate cu matizache ii arata 120km/h)... in fine, am fost la un service, mi-a scos ceasul si a vazut ca cablul nu era bagat bine in ceas. L-a scos, l-a slefuit oleaca (ca a zis ca se tocise putin in varf fiindca n-a stat fixat in ceas) si l-a pus la loc. Ceasul ACUM nu mai oscileaza, insa arata diferit kilometrajul.

 

Verificarea am facut-o cu un amic - mers unul langa altul pe drum intins si vorbit. 10 km/h nu e o diferenta foarte mare si m-as putea obisnui cu asta, dar as vrea pareri. Sa schimb de tot cablul de kilometraj? De mentioant ca taranul de nepot al fostului proprietar a dat kilometrajul inapoi (evident am aflat dupa, la o intalnire in piata cu mosneagul, care imi e vecin de cartier) cu 30.000km.

Share this post


Link to post

Asa indica ceasul de Matiz, e diferenta de aprox. 10km/h, mai poti regla din pneuri, renunta la 155/65/13 si pune 145/70/13 , cica ar fi si mai confortabile caci au "balonul" mai mare.

Share this post


Link to post

Asa indica ceasul de Matiz, e diferenta de aprox. 10km/h, mai poti regla din pneuri, renunta la 155/65/13 si pune 145/70/13 , cica ar fi si mai confortabile caci au "balonul" mai mare.

 

Am sa incerc asta, dar mai e o chestie... cand franez sa opresc la semafor (de exemplu) nu ajunge niciodata la zero, sta undeva intre 0 si prima liniuta (adica 10) si in timp ce franez scade greut si oscileaza oleaca...

Share this post


Link to post

Asta e din cablu, descarca un manual de serice si vezi cum trebuie reglat. De oscilat oscileaza si la mine , dar numai la viteze mici. Daca vrei precizie pune-ti GPS.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Daca nu ajunge acul pe 0, il poti regla din ceas un pic mai jos, daca diferenta fata de cat iti arata e constanta.

Share this post


Link to post

Va salut! Am o problema am tras mai tare de cablu de kiometraj din cutie si s.a rupt acel filet de la cutia de viteze. O sa pun o poza cu ceea buba. Ce trebuie sa fac se schimba aceea piesa?Va multumesc!

Si poza cu buba.

Share this post


Link to post

Mai traieste cineva pe forumul asta, incat sa poata sa.mi raspunda si mie?

 

Share this post


Link to post

De trait, traieste multa lume... insa mai trebuie sa vada si cineva care se pricepe. Rabdare si tutun !

Share this post


Link to post

In acest caz iti trebuie un cablu nou (60 ron aprox.) Nu poti inlocui doar acea piesa defecta in speta acea piulita care se fileteaza pe cutie.

Daca esti din buc. te pot ajuta cu inlocuirea cablului. Nu conteaza daca, cablul v-a fi lung sau scurt.

Share this post


Link to post

Salut! Da sunt din bucuresti, daca ai putea sa ma ajuti e perfect asa, lasa.mi un nr de telefon...multumesc! Tin sa precizez ca s.a rupt filetul acela care iese din cutia de viteze, piesa aceea alba care are un surub langa...deci cablul nu am de ce sa il leg...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...