Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Demontare Ceasuri Bord Aveo

• Please log in to reply
221 replies to this topic

#201 rtklancelot

rtklancelot

Forumist

• Membru în rodaj
  • 2 posts
  • Din:bucuresti
  • Auto:chevrolet
  • Model:aveo
  • An:2010

Posted 29 March 2013 - 14:24

Salut.

Am intrat pe forum ca sa gasesc info legate de stergatoarele de la aveo, si am dat de acest topic. Azi m-am dus la reprezentanta de unde am cumparat masina, in noiembrie 2010, buc, bulevardul Timisoara (nu dau firma, dar majoritatea cred ca stiu exact despre ce e vb), pt niste stergatoare. I-am prins in pauza de masa, si am asteptat 30 de minute, dupa care au inceput intrebarile legate de display, si computerul de bord. Cativa erau curiosi de ideea aceasta, de un plastic care iti acopera displayul si tu sa poti vedea autonomia. Cel de la service, nu ca noi nu facem asa ceva!

Pai daca voi nu faceti ? eu cu garantie extinsa GOLD pana in 2015 ce fac ? Eu daca umblu, automat pierd garantia, voi nu, ca sunteti autorizati !

Pai domne ii credeti pe cei de pe un forum ? NU, dar nici pe tine nu te cred, ca te-am vazut de 2 minute !

15 minute am stat asa, doar baliverne si nimic concret. Am ajuns sa vb cu un electrician de acolo, care nici el nu stia daca ar fi displayul mai mare....Din pacate nu avea decat niste ceasuri mai vechi prin dulap pe la el, pe acolo.

Eu nu inteleg cum vine discutia, eu ii platesc pe ei! Ei au avut bani ca eu am cumparat masina de acolo. Daca masina are o dotare, e normal, eu oricum le-am zis ca platesc, dar nu vreau sa imi pierd garantia.

Ma poate ajuta cineva, alte propuneri, cum sa merg sa vb? ce sa le zic ? Sau sa merg la alta reprezentanta ?

Eu sapt, viitoare mai trec pe acolo, o sa vb cu seful de acolo, si eventual voi inregistra o sesizare...si de acolo,vedem ce fac.

#202 Raresh20

Raresh20

Forumist

• Membru
  • 443 posts
  • Din:Cluj
  • Auto:Chevrolet
  • Model:Aveo
  • An:2oo8
  • Nr. Inmatr.:Made in Romania

Posted 29 March 2013 - 23:22

Daca esti cat de cat tehnic, fa-o singur. Eu mi-am facut dupa primul anul de garantie si nu a avut nimeni treaba cu bordul. Cati crezi ca o sa se uite ce model de echipare ai  si daca e disponibil ecranul mare sau mic? Oricum, este foarte mica posibilitatea sa ai probleme fix la ceasurile de bord, in cazul asta, nu o sa iti acorde garantie. Marile probleme vin de la partea mecanica, nu am auzit pe nimeni sa  aiba probleme cu ceasurile de bord ca sa pierzi garantia la ele. Acum depinde de tine daca esti dispus sa risti, pentru ca nu vei gasi nici o reprezentanta care sa faca astfel de modificari.

#203 rtklancelot

rtklancelot

Forumist

• Membru în rodaj
  • 2 posts

Posted 31 March 2013 - 12:08

Alta idee, e cineva din bucuresti dispus sa faca aceasta demontare ceasuri bord, contra cost ?

Ma gandesc ca daca el are experienta lucrul final va iesi mai bine. Cine e dispus, sa imi lase un mesaj, si discutam.

#204 codeman

codeman

Forumist

• Membru
  • 186 posts
  • Din:Galati
  • An:2007

Posted 01 April 2013 - 07:32

Salutare baieti

Am incercat si eu astazi sa schimbi luminile in bord la un Aveo din 2009, 1.4 benzina. Toate bune si frumoase, pana sa scot ecranul sa ajung la leduri. Din ce am vazut pe forum, se trage de placa in sus, usor, dintr-o parte si din alta si ies piciorusele de la ecran din mufe. Bordul asta, din cate am reusit sa vad, nu avea nicio mufa, piciorusele fiind direct cositorite pe placa, si normal ca am fortat si a crapat displayul.

Acuma, am nevoie de un display, sau un ceas de bord. Aveti careva de vanzare? Ma puteti ajuta in vreun fel?

Apropo, am scos acele, fara nicio furculita sau ce mai recomanda baietii, pur si simplu prinzi de ac, si in timp ce il invarti in sensul acelor de ceasornic, adica de la 0 la 8000 rpm tragi in sus de el. S-ar putea sa faci cateva ture, depinde de cat de intepenit e. Deci, nu recomand linguri si alte prostii.

Dupa rezultatul tau no offence dar nu as mai da sfaturi. Nici poza aia nu as pune-o. Noi nu am recomandat linguri si alte prostii, Poti folosi ce iti cade la indemana atata timp cat iti este de folos. Display nu vei gasi nici macar la dezmembrari. Treci operatiunea la pierderi sau cumperi ceasurile cu totul. Leduri eu am pus initial albe si da sunt deranjante apoi am "inventat" ceva si le-am facut mov.

#205 danut973

danut973

Forumist

• Membru în rodaj
  • 1 posts
  • An:2011

Posted 11 June 2013 - 08:38

buna ziua,

o sa incerc sa desfac si eu bordul, sa tai bucata care acopera afisajul.

intrebare: cum fac sa-mi afiseze cati km mai am pana la alimentare?

stiti cumva daca arata implicit optiunea aceasta?

multumesc

o zi buna

#206 silviu84

silviu84

Forumist

• Membru în rodaj
  • 1 posts
  • Din:craiova
  • An:2008
  • Nr. Inmatr.:DJ30SIL

Posted 17 June 2013 - 16:25

@codeman

Salut,

Am citit de n+1 ori topicul si vreau sa intreb si eu, crezi ca si la Aveo Sedan 2008, versiunea DirectBase, deci a doua versiune de echipare, crezi ca imi afiseaza si mie chestiile alea, dar sunt ascunse de rahatul ala de folie/plastic din fabrica?

Intreb pentru ca desigur, vazand ce frumos arata cu afisajul mai mare, m-ar "roade" si pe mine sa ma pun maine sa tai acea bucata.

Nu ma "doare" ca nu-mi afiseaza temperatura, nici macar nu ma intereseaza ce afiseaza chestia cu benzina si km pana la benzinarie daca e corecta, eu as face modificarea doar ca sa arate mai mare si mai frumos afisajul.

Merci!

da are am facut si eu a mea e din 2008

#207 maryo2mario

maryo2mario

Forumist

• Membru în rodaj
  • 1 posts
  • Din:iasi
  • Nr. Inmatr.:is-76-rey

Posted 11 July 2013 - 10:42

buna.. stie cineva unde se lipesc firele pe spatele placii de bord pt a pune buton suplimentar ,pt a folosi functiile CB? ceva imagini daca are careva. (aveo 2007) leas lipi pe fata placi dar nu pot scoate displaiul si nici nu vreau sa il sparg

la aveo 2007 a patit careva ca afisajul din bord sa nu ai mai arate cifrele corect,, mai ales cand e cald afara imi arata haotic cifrele pe afisaj . nustiu e ceva normal adica defect comun sau mi se duce mie afisajul?

#208 rmc

rmc

Forumist

• Membru în rodaj
  • 1 posts
  • Din:constanta

Posted 06 August 2013 - 23:26

Daca ar fi sa facem ca in reclamele alea de la tv:

Before: Fotografie1.jpg After: Fotografie229.jpg

See the difference?

#209 stefan0212

stefan0212

Forumist

• Membru în rodaj
  • 1 posts
  • Din:IASI
  • An:2006

Posted 30 January 2014 - 14:35

Buna ziua , am realizat si eu decupajul computerului de bord , numai ca am observat ca acul de la benzina si de la temperatura apei au un decalaj de 3-4 mm. Cand pun acele trebuie sa fie puse in dreptul la 0 sau leam bagat prea tare inauntru ? multumesc 

#210 george_wrs

george_wrs

Forumist

• Membru în rodaj
  • 1 posts

Posted 03 February 2014 - 23:21

pt cine vrea va fac decupajul si buton in partea stanga (recuperate de la ceasuri stricate) ca si la original!

eu va demontez ceasurile numai ca trebuie sa nu aveti nevoie de masina cateva ore!

apropo lume nu va mai aruncati asa cu capul inainte (ca mine) sa da-ti ceasurile jos! eu le-am dat la mine din alte motive si bineinteles ca am spart displayul. si cine a zis ca se trage usor in sus are dreptate dar sunt 2 tipuri de ceasuri.cand desfaceti capacul din spate al ceasurilor ar trebui sa vedeti locul unde vine lipit displayul. daca are 2 randuri de gaurele pe fiecare parte inseamna ca are intre display si placa un fel de adaptor si displayul poate iesi in siguranta daca trageti usor. daca pe spatele placii nu se vede decat un singur rang de lipituri ale displayului asta inseamna ca acesta este LIPIT direct pe placa si nu se poate scoate decat prin dezlipire!!!

mult success iar daca vreti va pot ajuta sa va faceti modificarile necesare pt CB!!!!

Edited by george_wrs, 03 February 2014 - 23:09.

#211 dorindumitru

dorindumitru

Forumist

• Membru în rodaj
  • 1 posts
  • Din:sibiu

Posted 14 May 2014 - 14:36

:happywave: nu dati acele ceasurilor jos se lipeste un simplu fir pe spatele placi (nu o rezistenta)

#212 Plopsoreanu.cristian

Plopsoreanu.cristian

Forumist

• Membru în rodaj
  • 1 posts
  • Din:Bucuresti

Posted 21 June 2014 - 15:13

Am realizat și eu operațiune de, dezvelirea a cb, poate posta cineva o poza cu locul exact unde se lipesc ce doua fire pt butonul suplimentar. Mulțumesc

#213 bogdy_fere

bogdy_fere

Forumist

• Membru
  • 5 posts
  • Din:sighisoara
  • Auto:chervolet aveo
  • Nr. Inmatr.:MS-80-BOG

Posted 07 September 2014 - 15:34

Am realizat și eu operațiune de, dezvelirea a cb, poate posta cineva o poza cu locul exact unde se lipesc ce doua fire pt butonul suplimentar. Mulțumesc

va salut. daca mai stie cineva la cine pot gasii chenar la cei ce au decupat la bord chervolet aveo!am decupat si nu prea se vede frumos ! multumesc

as dorii sa cumpar !bogdy_fere@yahoo.com.as dorii sa cumpar

Attached Files

Edited by bogdy_fere, 07 September 2014 - 15:36.

#214 dextrong

dextrong

Forumist

• Membru în rodaj
  • 2 posts
  • Nr. Inmatr.:B-61-FTS

Posted 04 March 2015 - 00:14

salutare tuturor, dupa ceva ani in care masina a fost in posesia tatalui meu, am facut operatiunea CB, si ca sa fie ca la carte am facut rost si de buton + tija

inca o data spun, si stiu ca repet mai multe postari, mii de multumiri codeman !

#215 Ady_fzv

Ady_fzv

Forumist

• Membru în rodaj
  • 3 posts

Posted 12 April 2016 - 12:58

Salut Codeman, crezi ca m-ai putea ajuta cu decupajul serigrafiei la computerul de bord? Ms.

#216 cosminhriscu

cosminhriscu

Forumist

• Membru în rodaj
  • 1 posts
  • Din:Lugoj

Posted 07 May 2016 - 13:20

Salutare,poate pune cineva o poza unde sunt conexiunile pe spatele placii unde as putea conecta un buton separat?Nu pot scoate ecranul.

#217 kotezzyno

kotezzyno

Forumist

• Membru în rodaj
  • 1 posts
  • Din:Tulcea
  • Nr. Inmatr.:TL00ABC

Posted 17 October 2016 - 02:02

Salut am facut si eu mosmanda... am facut o tija dintr-un surub de 6 cu o gauria in el si insurubat alt surub mai mic in el ca sa imi apese pe acel buton din spatele placi. Aveti grija eu nu am avut ca altii display-ul in sloturi la mine era lipit direct pe placa si a trebuit sa dezlipesc toti acei 20 de pini si si apoi sa dau jos PCB-ul ca sa pot monta tija facuta si butonul pe PCB.

#218 D.Claudiu

D.Claudiu

Forumist

• Membru în rodaj
  • 3 posts
  • Din:Baia de Aries
  • Model:AVEO SEDAN PLUS 1.2/8V
  • Nr. Inmatr.:de Alba

Posted 08 November 2016 - 15:32

Salut . Am facut si eu decupajul dar din neatentie/prostie/etc am ars placa cu ceasurile de bord . Nu-mi mai functionau ceasurile , nu se mai afisa nimic pe display si intr-un minut doua , se incingea placa de ziceai ca ia foc. Am comandat un ceas de bord de pe net . De la ceasul vechi am luat push-button-ul si tija de plastic . Folia si geamul curbat se gauresc f. usor cu in letcon . Nu stiu daca de la scurt-circuit sau nu kilometrii sunt inainte cu vreo 34500 iar ceasul de combustibil merge cand bine cand anapoda . Mai sap si/sau mai intreb .

Intrebare :  Are cineva sa puna o poza sa vedem si noi unde si cum se conecteaza senzorul de temperatura ? ca de link-uri sunt satul , ba nu-s valabile , ba ...  puii mei . 

Multumesc .

#219 laur21

laur21

Forumist

• Membru
  • 6 posts
  • Din:Craiova

Posted 06 January 2017 - 11:32

@D.Claudiu ai o mufa in spatele grilei mici din fata masinii putin la dreapta cum te uiti la masina, daca te uiti atent in zona aia o vei gasi imediat.

Edited by laur21, 06 January 2017 - 11:33.

#220 laur21

laur21

Forumist

• Membru
  • 6 posts
  • Din:Craiova

Posted 11 January 2017 - 10:53

Salut baieti, pana la urma a reusit cineva sa monteze senzorul de temperatura exterioara ? Eu am fost la dezmembrari si am gasit un senzor, l-am montat si nu-mi indica nicio valoare, tot liniute afiseaza, asa ca i l-am dat inapoi baiatului. Ma gandesc ca poate era defect ca a intrat perfect in mufa.

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Bing (1)