Jump to content
Sign in to follow this  
bogdys

Sablare Jante Auto

Recommended Posts

Salutare la toata lumea

Cineva spune ca daca se sableaza jantele auto pot fi reconditionate in totalitate plus de asta li se dubleaza viata de uzura

motivul------pretul mic 50 ron janta 20 ron tub vopsea 20 ron rub lak ----------total--maxim-100 ron

janta noua matiz-130-bucata--------------ce ziceti?

astept parerea domniilor voastre

Va multumesc

Share this post


Link to post

Jante sablate cu minuta mea, acasa. :P

 

 

Edited by viktor

Share this post


Link to post

Ai aparat de sablat acasa la tine?

Poti sa imi sablezi si mie jantele, contra cost?

Multumesc!

 

 

Share this post


Link to post

@adisoru.

1. Da.

2. Pentru colegii de forum e gratis.

3. Vii la Budapesta sau merg eu la Bucuresti? :D

Share this post


Link to post

A! Nu mi-am dat seama ca locuiesti acolo. Asta e ! Nu cred ca pot sa vin la Budapesta.

Dar totusi acest aparat de sablat este asa de complicat? Adica nu pot sa imi construiesc eu unul in curte?40000000.gif

Share this post


Link to post

Adica nu pot sa imi construiesc eu unul in curte?40000000.gif

 

Se poate si e simplu.

Iti trebue: compresor, filtru, pistol de sablat, furtune pentru aer, nisip (exista nisip special pentru asa ceva dar e cam scump, eu am folosit nisip normal am gasit ambalat la sac de 30kg, am luat doi saci din care am folosit doar unul la patru jante) si echipament de protectie.

Compresorul trebue sa fie de cel putin 50l, eu am doua de 24l (unul nou si unul vechi, ambele functioneaza) si a trebuit sa le cuplez amindoua sa pot obtine o presiune permanenta de lucru de peste 6bari.

 

LE. Anvelopele trebuesc date jos de pe jante (ceia ce eu nu am facut-o) altfel va fi incomod la vopsire.

Edited by viktor
  • Like 1

Share this post


Link to post

Atat e o janta noua, care-i beneficiul?

Share this post


Link to post

Pentru ca iti faci reclama la sectiunea de Matiz, si mentionand ca preturi 'incepand' de la cutare, am banuit ca te referi la jante de matiz. Deci daca cineva isi reconditioneaza janteel de Matiz, cu 40 ron sablarea si 40 ron vopsitul(cu nu faci treaba pe jumate, nu-i asa?!) il costa 80 ron, adica cat e o janta noua.

Share this post


Link to post

:) zi-mi si mie unde ai vazut jante de matiz cu 80 de roni...eu am cumparat din vitan cu 90 de ron facute la iasi, iar cele de uzina erau de la 110 roni in sus...

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii şi majusculele acolo unde se impun.

Share this post


Link to post

Nu e nici o afacere cu sablatul, avand in vedere ca una noua e undeva in 80 -100 lei

Share this post


Link to post

Daca discutati de sablarea jantelor de Matiz sau Tico, care-s niste jante mici si ieftine, probabil nu-i o afacere sablatul. Iar daca discutam la general de sablatul jantelor ... atunci poate fi o afacere.

Share this post


Link to post

Dupa o sablare si finisare, tablele mele asteapta grundul si vopseua. :P

post-20861-0-14561300-1303850449_thumb.jpg post-20861-0-17511500-1303850489_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Utilitatea este aproape 100% estetica. Daca jantele au cumva nevoie si de indreptare (presupunem ca au fost verificate) si nu le duci si la roluit (o data in viata), se cheama pierdere de timp si de bani.

Share this post


Link to post

Nu trebuie sa astepte, ca ruginesc de la umezeala din aer, si le mai sablezi odata inainte de vopsire, dupa sablare se vopsesc imediat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...