Jump to content
Sign in to follow this  
BlueBear

Probleme cu ştergătoarele

Recommended Posts

Salut to all. Am un cielo din '97 si am o problema mare cu stergatoarele.

S-a intapmlat ca o data din cauza faptului ca un stergator a fost mai mare s-a oprit in celalalt si mi-a dat peste cap tot sistemu de stergatoare.

 

Acum nu imi mai merge pe pozitia "int" (interval). Daca comut pe prima si ultima pozitie normala de sters acestea se opresc aiurea . Ce se intampla??? Releu de stergatoare care se afla sub cutia de sigurante nu am de ce nu stiu in fine dar ce anume s-a stricat??? totusi ce actiona pozitia "int"? inainte de a se intampla asta? :idea:

 

VAXXi: splituit în topic nou

Share this post


Link to post

În ordine:

 

- în cutia de siguranţe spate ai releul 25 pentru temporizarea ştergătoarelor, vezi exact ce e cu el

- verifică motoraşul de acţionare al ştergătoarelor şi prinderea ştergătoarelor

montare_reconectare_aerisire.GIF

sigurante_relee_cielo.GIF

Share this post


Link to post

man multam mult pt. poze :) le am si io in cartea ei dar alta e problema cu electrica: io nu am RELEU ALA de ce nu stiu dar mergea fara releu

Share this post


Link to post

Şi nu-i nimic pus în locul releului ? :scarpin:

Share this post


Link to post

absolut nimik e gol lokul serios ! am sunat la un service si mi-au zis asi aia ca este asa... cand i-am intrebat : "pai si ce mama masii actiona intervalu nu un releu ceva?" aia...

faza si mai tare care mi s-a spus a fost sa-i pun releu :) ))) da io vreau sa functioneze cum functiona si pana acum adik FARA

Share this post


Link to post

Bizar, nu ştiu ce să zic aici. Înseamnă că releul ăla nu are rol de comandă, şi temporizarea se face în altă parte ? :scarpin:

 

În privinţa opririi aiurea a ştergătoarelor, verifică prinderea lor pe ax (din câte ţin minte, acolo trebuie să fie o şaibă grover - dacă s-a slăbit, e normal ca ştergătoarele "să joace" pe ax).

 

Poate te ajută şi

Share this post


Link to post

mda este si asta o problema cu jocul acela...dar...io p-aia cu releu o vreau rezolvata ca e aiurea rau de tot.

pana la urma cre ca o sa-mi cumpar un releu da e de kko treaba... :(

merci oricum

Share this post


Link to post

Stai liniştit, un releu de-ăla nu-i aşa scump. Poate mai te sfătuieşte cineva, eu atât m-am priceput :)

Share this post


Link to post

Verifica sistemul de pirghii de la stergatoare , mecanica stergatoarelor , apoi alinierea contactelor motorului . Stergatorul "lung" sa fie montat pe partea soferului .

Share this post


Link to post

Problema rezolvata: mers la electrician cautat releu ca nu se stia pe unde este :) desfacut sa vedem ce se intamplase...contactul de la bobina deslipit din cauza unui scurt, inlocuita bobina cu una de la un releu de alarma :D si in prezent functioneaza f bine.

Pret releu original: 280.000

Pret releu manarit: 150.000

 

Io zic ca se merita :wink:

Share this post


Link to post

Lume daca mai aveti alte probleme cu stergatoarele ask me ca am demontat si sistemul de parghii sa curat ce era de curatat deci in mare parte stiu cum si cu ce se mananca :lol:

Share this post


Link to post

Bine, sparg eu gheata :wink: :Stergatorul de la pasager sta putin mai ridicat (adica la un unghi mai mare de la orizontala) decat cel de la sofer, in plus parghia care actioneaza stergatorul are un joc. Un mecanic mi-a spus ca ma costa cateva milioane bune ca nu stiu ce s-a dus. Ai vreo idee?

Share this post


Link to post

hehe prblema e urmatoarea si nu cred ca numai la tine ci la mai multi dar nu-si dau ei seama: dupa cate am vazut cand le-am desfacut aratau ceva de genu...un ax de la motoras care tine 2 bari de fier (pt. fiecare stergator) - aici s-ar putea sa fie o problema daca are joc pt. ca astea 2 sunt prinse cu un surub (ax) si intre ele au neste garnituri de cauciuc care se duc. Problema ta cu ala de la pasager e asta: bara aceea de fier intra intr-un lacas ca sa-i zic asa care a din plastic si din asta da in axu ala pe care il vezi tu (din afara) ca e infiletat surubu de tzine stergatoru. de rezolvat nu se poate decat sa cumperi tot angrenaju care ti l-am descris nush cat costa da e ceva. Iar faptul ca e mai sus nush daca e o problema pt. ca am vazut ca la toate e asa . dar daca vrei mai jos scoti piulitza aia de deasupra , se scoate stergatorul frumos si simplu si il dai mai jos e f easy

Share this post


Link to post

P.S.: MILIOANE? :shock: pai nici daca cumperi tot sistemu cu tot cu motoras nu face cateva milioane da-l drq :lol:

Share this post


Link to post

Mecanismu' ala de pirghii l-am schimbat eu in vara si a costat in jur de 600mii original Korea . La mine avea joc mare in suportii de plastic iar levierul la una din pirghii era desprins , e "normal" mecanism facut la UAMT . :spume:

Share this post


Link to post

Salut!

 

Am si eu o problema legata de stergatoarele propriu zise (nu de mecanism). Am cumparat vara asta un Cielo din '96 shi la prima ploaie am avut surpriza sa aud un zgomot de frecare nasol dintre shtergator shi parbriz (mai ales cand parbrizul nu e foarte ud). Erau shtergatoare BOSCH. Le-am schimbat cu altele noi cu lemela din magneziu dar dupa un timp la fel fac. Am mai fost sfatuit sa inversez shtergatoarele intre ele dar tot la fel fac.

 

S-a mai lovit cineva de aceasta problema sau shtitzi cum ash putea sa o rezolv? Ce shtergatoare recomandatzi/folositzi care sa shtearga bine/uniform shi sa nu fie zgomotoase?

 

MERSI MULT PENTRU TIMPUL ACORDAT.

Share this post


Link to post

cu stergatoarele toata lumea cred ca a patit-o.Eu am rezolvat-o cu stergatoare champion!

 

Au deja un an si nu au scartait odata!sper sa mearga si la tine!

Ataseaza poze ca vreau sa vad! Ca ma bate si pe mine gandul... :)

Share this post


Link to post

Mersi mult Vlad. Cand pun mana pe o digitala am sa bag poze. Am sa caut shtergatoare Champion atunci. Alte pareri?

Share this post


Link to post
Mersi mult Vlad. Cand pun mana pe o digitala am sa bag poze. Am sa caut shtergatoare Champion atunci. Alte pareri?

 

Eu am stergatoare cu grafit.Am fost anuntat la magazin ca o sa scartaie dar atat timp cat nu pun mana pe lamela nu or sa se strice si or sa curete lacrima.Asa este si pe mine nu ma deranjeaza scartaitul atat timp cat curata luna.

Share this post


Link to post
Am fost anuntat la magazin ca o sa scartaie

 

Mi se pare interesant ca cei de la magazin au fost atat de deschisi si au precizat acest lucru. Mai rar se intampla asa ... sa-ti fie prezentate neajunsurile unui produs.

 

Daca tot trebuie sa iau altele prefer sa nu fac nici un compromis si sa rezolv ambele probleme: zgomotul si curatarea

Share this post


Link to post

...Verifica prinderea stergatorului(acolo unde e scoaba de plastic) sa fie paralela cu parbrizul sau vezi care a unghiul sub care nu mai scirtie .

Mai incearca sa le dai peste noapte cu glicerina si abia dimineata le stergi cu o cirpa , devine cauciucu' mai "moale" . :wink:

Share this post


Link to post

domne toata lumea zice grafitate si ca sterg mai bine si ca tin mai mult. Io unu d-astea am si nu ma plang delok. Zgomot...sa fim seriosi ce vreti "stergatoare silentioase"? :lol: :lol: :lol:

Problema s-ar putea rezolva modificand unghiul cum a spus iso dar nush daca asta e intradevar o problema

Share this post


Link to post
Am fost anuntat la magazin ca o sa scartaie

 

Mi se pare interesant ca cei de la magazin au fost atat de deschisi si au precizat acest lucru. Mai rar se intampla asa ... sa-ti fie prezentate neajunsurile unui produs.

 

Daca tot trebuie sa iau altele prefer sa nu fac nici un compromis si sa rezolv ambele probleme: zgomotul si curatarea

 

Pai daca sunt cu grafit e normal sa scartaie.Ai doua posibilitati: silentioase si proaste sau cu grafit si super.A treia posibilitate costa vreun milion!!( adica sa nu scartaie si sa stearga luna)

Share this post


Link to post

Eu mi-am luat un set de stergatoare ceva mai ieftine decat Champion (nu mai stiu ce marca sunt), cu vreo 450 de mii setul, de 18". Merg super fata de cele romanesti pe care le-am luat din Metro cu 60 de mii :lol: , necazul este insa ca mecanismul stergatoarelor nu apasa suficient de tare pe parbriz pe partea pasagerului si in consecinta face un zgomot destul de mare si vad "amprentele" pe geam sub forma unor raze.

Share this post


Link to post

Am cumparat si eu Champion si au mers bine vreo 6 luni fara zgomot si curatand bine. Apoi au inceput sa scartaie si sa stearga cu "raze" cand parbrizul este numai picurat. Apoi am spalat masina la Moll si am ales un program de spalare cu ceruire. Dupa asta iar au mers foarte fain un timp si acum iar au inceput sa scartaie si sa stearga cu "raze" .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...