Jump to content
Sign in to follow this  
vali

valabilitate pasaport

Recommended Posts

Salutare,

 

Am o mare problema...pasaportul meu expira in aprox 5 luni si vreau sa plec peste o saptamana in Croatia.

Am sunat la politia de frontiera si un nene de acolo zicea ca pot sa ies din tara desi pasaportul este valabil < 6 luni daca destinatia e Croatia.

In dimineata asta am fost la serv. pasapoarte din N. Iorga si aia au zis ca nu pot sa ies din tara indiferent de destinatie daca pasaportul este valabil mai putin de 6 luni.

 

Care e adevarul ?

Share this post


Link to post

Eu inclin sa-i dau dreptate primului, daca valabilitatea pasaportului e sub 6 luni nu cred poti iesi din tara pentru anumite destinatii, de fapt problema este nu la iesire, ci la intrarea in cealalta tara. Stiu ca in EU si State/Canada trebuie ca pasaportul sa fie valabil inca cel putin 6 luni, singura exceptie notabila fiind Danemarca, care te primea daca aveai pasaportul valabil minim 3 luni. Acu daca romanii or fi mai catolici decat Papa si nu vor ei sa te lase... asta-i partea a doua, dar stiu ca problema nu este la iesirea din Romania.

Cel mai sigur, suna la Ambasada Croatiei si ei ar trebui sa te lamureasca. Totusi daca nu te duci cu avionul trebuie sa suni si la ambasadele din tarile tranzitate.

Share this post


Link to post

multumesc pentru sfaturi...o sa incep sa sun la ambasade

Share this post


Link to post
pasaportul meu expira in aprox 5 luni si vreau sa plec peste o saptamana in Croatia.

Nu e mai simplu decit sa suni si sa te agiti, apoi sa constati ca nu se poate sa-l schimbi in regim de urgenta?

 

Normal dureaza 20 de zile dar in cazuri de urgenta , pasaportul se elibereaza in cel mult 48 de ore si se va plati ( la ghiseul Serviciilor de Evidenta Informatizata a Persoanei ) o taxa de urgenta

Share this post


Link to post

daca nu poti sa-l schimbi pana atunci... eu cred ca daca pui 5-10 euro in pasaport cand il dai vamesului... totul va merge uns :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...