Jump to content
Sign in to follow this  
remix

Lampa Suplimentara Stop Originala Tico

Recommended Posts

Se da urmatoarea problema:

 

Schimbat policioara plastic Tico cu o placa de PAL. Fixat placa de PAL, prins lampa suplimentara stop pe aceasta placa, prins boxe in placa. Totul bine si frumos. Lumina de la lampa. Zgomot de la boxe. Rezonanta mai frumoasa. Dar in mers lampa suplimentara vibreaza ca draq. Si nu e vorba de muzica sau cine stie ce, e vorba de gropi, de accelerari/deceleari etc.

Presupun ca pe vechea policioara, fiind oarecum mobila si mai flexibila, lampa nu mai apuca sa intre in oscilatii atat de ample datorita amortizarii introduse de policioara. Acum fiind prinsa pe o suprafata fixa, singura parte unde poate oscila este la capatul superior al suportului, adica exact lampa si corpul ei din plastic. Solutia aceea ca la Matiz cu un burete sub lampa nu prea tine avand in vedere ca la modelul SX lampa de stop este inaltata pe un suport destul de lung ca sa ajunga deasupra eleronului. Intrebarea mea este cum as putea s-o fixez sa nu mai vibreze ?

 

 

Se asteapta solutii. Multumesc !

 

 

 

 

PS Daca este nevoie voi adauga si niste poze dar sa se mai calmeze viscolul de afara.

Share this post


Link to post

cel mai simplu afci ca pep:

o dai jos de pe suport si o sa lumineze pe sub eleron

Share this post


Link to post

si data viitoare sa nu mai razi de mine ca am pus burete de bucatarie intre lampa si policioara de lemn. ;)

Share this post


Link to post

Deci lampa ii de vina! :D De cand am pus placa de pal si eu ma confrunt cu aceasta problema. O sa dau jos lampa ca sa fiu sigur ca aceasta ii de vina.

Share this post


Link to post

O bucata de cauciuc destul de groasa intre lampa si policioara de pal...

Share this post


Link to post

Solutia propusa de Leutzu e perfecta :thumbl: Am testat-o acum 5 minute. Pus cauciuc sub lampa de stop (de pe pedala unei pompe de masina care nu mai functiona). Nici un scartait!

 

Si cat m-am gandit de la ce o veni scartitul. Thanks forum! Again... :osanale:

Share this post


Link to post

Unde sa pun cauciucul ? Ca de la lampa si pana la placa de pal e o distanta considerabila, nu cred ca gasesc asa bucata de cauciuc. Cel mult pun un burete de baie "in picioare".

Distanta aia e cam de o palma pe lung.

O sa mai studiez problema in weekend.

Share this post


Link to post

Pai uite eu asa am facut:

post-1315-1141283218_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Daca nu misti policioara si o poti lasa fixa , atunci lipeste-o de suport si nu va mai vibra atat de tare . Intre policioara si hayon de face anumita distanta prin care fuge caldura si vine frigul si zgomotul . Poti instala pe acea policioara un cheder de cauciuc sau mai multe straturi de purfix , si te mai scapa si de vibratii . Stopul de frana il poti lipi direct pe luneta cu dublu adeziv ( sau alte mijloace ) si poti trage firele pe hayon !

Share this post


Link to post

Am si eu o problema de genul asta, dar pe Matiz. Postez aici ca nu stiu daca mai e un alt topic pentru matiz pe subiectul asta! Ideea e ca al treilea stop la mine vibreaza ... este asezat in partea de jos a lunetei ... si are un picior metalic lat ... care vibreaza .. pentru ca se atinge de tabla! Cum fac sa rezolv problema? Cineva cu vreo idee?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...