Jump to content
Sign in to follow this  
eugenbonta

Mi-a Murit Semnalizarea

Recommended Posts

Dragii mei prieteni...nu stiu ce se intampla insa in ultima vreme tot intru in belele cu Ticolosul.

Ultima gaselnita: semnalizarea si avariile se aprind si ele cand vor. Uneori merg, alteori ba...

Oare sa fie de la un contact...nu prea cred... sau sa se se fi incarcat cu rugina elementalee de contact?

Ajutati-am va rog...caci cincer sa merg la electrician...innebunesc iar...au ajuns mecaniciii si eletricienii auto sa castige mai mult decat un chirurg.

Va multumesc mult pentru ajutor!

Share this post


Link to post

Ia-o sistematic, din aproape in aproape. Elimina potentialele cauze care-ti sunt la indemana.

Schimba sigurantele, verifica firele (daca nu s-o fi rupt vreun papuc pe undeva), etc.

Share this post


Link to post

Nu stiu intreb: se poate si releul de semnalizare schimba cu unul de pe o masina la care merge...ca sa elimini inca o cauza posibila...nu stiu cat de simplu e de schimbat. :-?

Share this post


Link to post

Daca un bec nu sta bine in soclu, atunci semnalizarea nu merge. Releul functioneaza numai pe o anumita sarcina. Asa ca, ia toate becurile la mana, spray de contact.

Share this post


Link to post

Eu stiam ca daca ai un bec ars iti ticai mai altfel, mai repede, dar totusi iti merge.

Share this post


Link to post

Asa este, cum a zis tribunul, cu o mica corectie, daca nu imi merge vre-un bec mare (ori pe fata ori pe spate), daca cel de la semnalizatorul de pe aripa nu merge nu ai cum sa iti dai seama dupa ticait.

Share this post


Link to post

Verifica sigurantele si nu uita sa verifici si maneta de semnalizare...

Share this post


Link to post

Fa urmatorul test cu masina stationata. Da drumul la avarii si lasa-le sa mearga. Daca se opresc in 10 min schimba releul.

Share this post


Link to post

daca aveai probleme cu semnalizarea, era de la butonul de avrii care nu urca complet (in pozitia avarii oprite)

Share this post


Link to post

Multumesc mult pentru ajutor. In weekend ma ocup de toate testelels i sper sa gasesc defectiunea.

Apropos de releu...e drept ca uneori incepe sa ticaie semnalizarea...ti-tic...de cateva ori...si gata...sa fie oare releul? Cat o costa...?

Share this post


Link to post

De azi am si eu o problema cu semnalizarea...cand semnalizez dreapta ticaie mult mai repede ca atunci cand semnalizez stanga...si cateodata ramane martorul in bord aprins dar nu semnalizeana.Plus ca mai am niste lumini prin bord care nu se aprind ...dar astea sunt de cand am luat-o.Oare de la ce s-o fi luat razna semnalizarea?

Tribunul spunea ca s-o fi ars un bec ...n-am inteles bine...cum sa lumineze becul ars?!?!

Share this post


Link to post

Bec cu contact imperfect, de regula la masa. Verifica daca se micsoreaza intensitatea luminoasa a semnalului daca ai farurile si stopurile aprinse. Daca da, la stopul sau farul respectiv verifica cat de bine intra firele in mufe, unde este masa si asa mai departe.

Share this post


Link to post

Io am avut o problema asemanatoare si s-a rezolvat prin schimbarea releului.

Share this post


Link to post

Cum spuneam si aseara unui coleg, tot patitul e priceput :) ) Am avut masini rusesti inaintea nubirei.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...