Jump to content
Sign in to follow this  
Tommy

Lacetti Versus Megane2 Versus Accent

Recommended Posts

Sunt 3 modele de ca, KA1, KA2 si KA3 (cum am eu). Cand vii in Iasi te invit la o tura cu micuta :D , o sa fii surprins(inaltime scazuta, destul de lata, 965 de KG, si motorul de 1300 cm)

 

Ca sa revenim on-topic, eu sugerez, daca se ezista bani, o Hyundai Elantra diesel, 112CP. Din cite stiu acest motor era pus pina de curind si pe Tucson, si se poate face o remapare (la reprezentanta, cu pastrarea garantiei!) care sa duca putoarea la 140CP! Cel putin asa se lauda unii pe softpedia...si nu cred ca ar avea motive sa minta. Ori daca aia erau extaziati pe o masina de 1.7 tone, inchipuieti cum vor fi cei 140CP pe 1.3t ale Elantrei!

 

Stiu ca sint costuri mari la Hyundai, dar se pare ca exista si alternative, numai in Bucuresti se da 10-11 mil pe o revizie, la Pitesti, Galati, Braila, de pe unde au mai postat oamenii, sint preturi mai decente, de 4-5 mil, ceea ce zic eu ca e onorabil!

 

Si la Iasi se dau multi bani pe revizii, de exemplu la Santa Fe la 15k km 11.5 mil. Motorul de 112 cai ar trebui sa se miste foarte bine pe elantra, urneste santa fe-ul destul de bine.

Te octavia tour ce zici tommy?

Oricum tommy trebuie sa fii constient, ca nu o sa mai coste intretinerea ca la cielo. Imi arata un prieten o lista cu piese daewoo la pret en-gros dar se dadeau si pe sub mana en-detail..600 de mii lei vechi pe un amortizor original..mai ieftin ca la berlina!!

Share this post


Link to post

m-am uitat la skoda, dar m-ar tenta doar diesel, si nu mai au la tour decat motorul de 90 cai, si nu vreau sa iau o masina sub 100 si ceva cai :)

 

varianta ar fi sa mai astept, mai strang ceva bani si sa-mi fac visul cu un diesel tare, eventual o "noua skoda", care intr-adevar e frumoasa

 

si ti-am zis, la cat de ieftina a fost intretinerea la cielo (la dacie cheltuiam mai mult), imi vine greu s-o instrainez

Share this post


Link to post

Daca iti iei break 4x4 se da si cu varianta de 110 cai. Orium sa stii ca si cea de 90 se misca foarte bine. Unchiul meu are noua skoda octavia(110 cai) , e foarte faina masina, se plange ca nu e asa bine antifonata ca primul model, cica se aude motorul mai tare.

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post
Cat costa Elantra? Imi place masina asta...

 

 

Pe site zic ei ca dieselul costa 12800CIP, dar s-ar putea sa fie o tzara mai jos, ca vad si 1.6 ca e trecuta 10900E desi toti care si-au luat au luat-o cu 10500.

 

Astea sint dotarile.

Share this post


Link to post

npua skoda e mult mai cocheta si are discuri pe spate :)

la skoda imi place portbagajul, enorm si cu deschidere grozava

 

de pe la 11.000 cip pleaca elentra de 1.6, e frumoasa clar,

mai au si oferte, dar cu serviceurile e inca greu cu hiunday-ul

si cu aprovizionarea cu piese, de asta nici de accent nu eram incantat,

la accentul de 1.6 mi-a placut cum demareaza in schimb

Share this post


Link to post

Si octavia 1 are discuri pe spate dar la versiunile de top. Nu stiu ..elantra..parca arata cam aiurea dar cica sunt bune.

Share this post


Link to post

Elantra cu face-lift este chiar draguta, dar ati vazut bordul :-8 ??? e HIDOS, iar plasticul are o calitate indoielnica!!!

Edited by Maniaku

Share this post


Link to post

Ca sa mai pun si eu paie pe foc: un Astra H nu te tenteaza? E adevarat, nu e sedan, e hatchback. Despre preturi numai pe privat (nu vorbesc de preturile oficiale).

Share this post


Link to post

Astra H ar fi peste lancetti/megane/accent! Depinde si la ce pret :-? . Mie imi place masina, e reusita!

Share this post


Link to post

Oferta actuala de preturi si accesorizari (pe site-uri nu a prea fost actualizata, de exemplu s-a scos echiparea Elegance) e atasata. Pentru alte preturi, pe PM. Opel are inca reduceri mari la H, parca era 1500DDP la motorizari Diesel si 1250 la benzina.

Astra_5_usi_2006.5___01.01.2006.xls

Share this post


Link to post

am fost ieri la di-bas, m-am uitat si la astra si la vectra.. imi plac amandoua mult, nu-i vorba..

 

dar nu-mi ajung banii, si mi-ar urca rata, si mai am si altele de facut, nu doar masina.. money money money

 

ma mai gandesc.. faza e urmatoarea: te apropii de una (la bani ma refer), zici.. nu-i mult mai plusez un pic si iau ceva mai bun.. si apoi, hmm, daca mai pun ceva imi iese si mai bun :)

 

si cand tragi linie, vezi ca ai sarit cu 3 mii ..

 

multumesc frumos Viper, ma mai gandesc si-ti scriu un PM

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...