Jump to content
Sign in to follow this  
Cornel

Lumini Inferioare

Recommended Posts

Ehhh. asta-i culmea... sa trag frana de mana la fiecare stop?!

 

Un amic plecat in Irlanda mi-a povestit ca la scoala de soferi ce a facut-o acolo (el avind carnet de romanica, dar deh, trebe sa fie si instruit la fata locului) asta cu frina de mina trasa la stop e lege; n-o faci, nu iei carnetul!

 

De altfel, aia au un sistem foarte interesant de scolarizare, ii cam doare pe ei in pix cit de tare sau incet sau sovaielnic mergi cu masina, tot ce vor e sa creeze niste reflexe conditonate de genul "intru in masina-verific oglinzi-pun centura-pun piciorul pe frina-actionez demarorul-ma asigur-eliberez frina de mina-ma asigur-semnalizez-ma asigur-demarez" ; au tot felul de astfel de secvente stereotipe care le repeti de-ti vine rau - una dintre ele: opresti la semafor-tragi frina de mina-se pune verde-te asiguri ca poti trece si ca nu blochezi intersectia-eliberezi frina de mina-demarezi"

Share this post


Link to post

si daca ai o frana de mana ce ramane blocata, atunci sa vezi distractie..

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare..astazi am fost si mi`am luat si eu 2 neoane...unul l`am pus la mine la sofer sub...si unul in spate deasupra lunetei..spunetimi si mie daca e legal..sau daca o sa comenteze un cabar...is legate la briza si le pot inchide oricand...multumesc..neoanele is in jur de 30cm..totusi am sa fac si o poza diseara

Share this post


Link to post

Eu unul nu iti zic decat ca este util sa citesti tot topicul, indiferent cat de lung sau scurt este...in mod sigure va fi foooooooarte instructiv :thumbl:

Share this post


Link to post

Eu am fost oprit pt o verificare de rutina,atunci cand a fost faza cu disparatia de munitie..etc.Pana una alta am fost avertizat asupra becurilor din faruri ca nu corespund.Philipsuri,3 culori..culmea e ca pe farul de tico tenta de galben se vede foarte bine direct in far(nu reuseste sa iasa lumina din far cum trebuie),nu neg..mai mult ca sigur nu au fost proiectate pt asemenea farururi.De schimbat nu le-am schimbat ca nu am vazut rostul atunci si nici acum. Deci orice este posibil cu nenea care te trage pe dreapta..depinde in ce toane e.

Ce nu inteleg eu e de ce folosititi si proiectoarele noaptea pe langa lupe..xenoane si alte minuni.Nu toate deranjeaza,cel putin cele care au prevazute din fabrica sau ante.Dar extrem de deranjant pe dacii si alte coscovele.Si totusi nimeni nu se leaga de ei.De un neon agatat sub masina e ceva cam asa: daca ai masina "puternica" nu ii da ghes sa te opreasca,in schimb pe un banal de matiz il va opri pana la urma.

Share this post


Link to post

eu am un amic, care avea pe fiat triple fumurii venite din fabrica cu omologare si nenea garcea tot ia luat talonul, ca asa a vrut el :) Si sa dus amicu asta si si-a adus actu d ela rar care dovedeste si ia dat certificatul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...