Jump to content
Sign in to follow this  
danny27

Troncanit Pe Spate la Cielo E3

Recommended Posts

domnilor ajutati un nou posesor de cielo std ac lpg de aproximativ 2 luni. Aud un troncanit in spatele masinii care ma scoate din sarite. Am golit portbagajul ca sa imi dau seama daca e de la ceva de acolo...nu e, roata de rezerva este foarte bine stransa si nu are joc, am pus doi oameni cam ca mine (aprox 100Kg) pe bancheta din spate si tot troncane. La prima revizie de 1500Km mi-au spus ca nu are nimic mecanic, bucsi ok, amortizoare ok, nu stiu unde sa ma mai uit.

Indrumati/ma daca ati patisi si voi asa ceva, credeti ca exista solutii? sau sa am obisnuiesc cu ideea...nu de alta dar inainte am avut o dacie si stiti cum e...

 

multam

dan

Share this post


Link to post

Pai se aude de la suspensie sau ceva in portbagaj?Pune-i sa verifice daca sant bine strinse piulitele din capul telescoapelor.

Share this post


Link to post

obiceiul meu este sa merg in service numai la revizii, sau numai daca este nevoie la garantie, voi verifica eu maine dimineata daca sunt stranse piulitele, sunt cele de sus dun portbagaj sau sunt undeva sub masina?

Share this post


Link to post

Nu mai cita mesajele anterioare.

Da sant acelea din portbagaj.

Share this post


Link to post
Nu mai cita mesajele anterioare.

Da sant acelea din portbagaj.

 

nu am citat nici un mesaj anterior, chiar asa fac, si cu dacia pe care am avut-o inainte, faceam revizie generala odata pe an, nu stateam sa ma duc saptamanal in service.

sunt un om f ocupat si alerg f mult in buc, am propria afacere si nu am timp sa stau prin service-uri. Acum ca mi-am luat cielo nou, ma astept sa nu am probleme, dar se vede treaba ca nu e chiar asa...

multam de sfaturi o sa verific dimineata, crezi ca pot sa le strang eu in cazul in care sunt slabite? sau trebuie o cheie speciala?

 

Atunci mai baga si tu niste majuscule, pe ici pe colo, pe unde se cere.

Share this post


Link to post

=))

 

 

"Mesajele anterioare" se refera la ultimul mesaj scris. Daca raspunzi la el, nu e nevoie sa-l mai citezi, ca se intelege. Adica, nu dai pe butonul RASPUNDE din interiorul casetei cu mesajul respectiv, ci dai pe unul din cele doua butoane (RASPUNDE AICI sau RASPUNDE) de sub caseta mesajului.

Share this post


Link to post

sa traiti am inteles...deh...sunt incepator pe acest forum si chiar in domeniu acesta al masunilor daewoo.

va multumesc pentru indicatii, daca mai aveti si alte sfaturi pentru un incepator ...sunt bine venite

Share this post


Link to post
domnilor ajutati un nou posesor de cielo std ac lpg de aproximativ 2 luni. Aud un troncanit in spatele masinii care ma scoate din sarite. Am golit portbagajul ca sa imi dau seama daca e de la ceva de acolo...nu e, roata de rezerva este foarte bine stransa si nu are joc, am pus doi oameni cam ca mine (aprox 100Kg) pe bancheta din spate si tot troncane. La prima revizie de 1500Km mi-au spus ca nu are nimic mecanic, bucsi ok, amortizoare ok, nu stiu unde sa ma mai uit.

Indrumati/ma daca ati patisi si voi asa ceva, credeti ca exista solutii? sau sa am obisnuiesc cu ideea...nu de alta dar inainte am avut o dacie si stiti cum e...

 

multam

dan

Si eu aud troncaneli in spate cand am potbagajul gol.

Verifica daca placajul care este sub mocheta, in portbagaj, nu danseaza cumva. De asemenea, verifica daca nu cumva cutia aia pt scule, in care este si cricul, are joc. Poti sa scoti cate una si sa mergi putin sa vezi daca mai troncane. E o parere.

Share this post


Link to post

Cielourile noi din 05-06 au din fabrica probleme cu amortizoarele nu de alta dar sunt Made in Sibiu eu am patit cu cele de pe fata.

Share this post


Link to post

Domnilor am fost la service la Grand Garage (acolo am eu garantia) si am descoperit, asa cum bine spunea ovi_jer ca piulitele de la amortizoare, cele din portbagaj erau slabite. Ca urmare le-am strans si nu a mai troncanit aproximativ 3 zile, dupa care zgomotul a revenit, sa se fi slabit piulitele sau intr-adevar amortizoarele sunt duse? Oricum eu am facut comanda de alte amortizoare ca sa fiu sigur.

Bineinteles ca atunci cand te duci la service sa rezolvi o problema mai apar alte 10. Dupa ce am pus pe scaner sa imi regleze bine instalatia de gaz, am sfarsit prin a schimba IAC-ul, si bineinteles ca am plecat tot nerezolvat, pe drum m-i s-a aprins martorul de check engine si asa a ramas. Cum era sambata dupamasa nu m-am mai intors la service care inchisese de mult ci l-am sunat pe seful de acolo si i-am raportat problema aceste spunandu-mi sa merg linistit asa ca nu e nici o problema si sa trec pe la el saptamana assta (ceea ce voi face evident).

MAI ZICETI CEVA DACA MAI PUTETI, asa e cu service-urile de la noi, nimic de zis despre rapiditatea si bunavointa de care au dat dovada.

Daca aveti ceva sfaturi sunt binevenite...

Share this post


Link to post

Poti sa fii putin mai explicit cu acea comanda? Nu sunt in garantie? Trebuie sa faci tu comanda?

Share this post


Link to post

nu am facut eu comanda, seful de service inspectand defectele raportate de mine a facut comanda la craiova de amortizoare pentru ca momentan nu avea pe stoc. Vor veni saptamana viitoate joi, dar eu ma voi duce sambata pentru ca in timpul saptamanaii nu am cum. Va voi tine la curent.

Share this post


Link to post

Multumesc. M-am lamurit. Cred ca am si eu cam aceeasi problema. O sa vad la service saptamana asta. Tinem lagatura.

Share this post


Link to post

Verifica butelia sa nu atinga in pasajul de la roti(sa nu fie prea aproape) . La mine cind era frig troncaneau amortizoarele spate , cind era cald nici o problema . ;) Probabil si cele noi vor face la fel din cauza uleiului rece din amortizor .

Share this post


Link to post

Salut !!!

 

 

Problema cu troncanitul pe spate o am si eu la Cielo 2004 GPL, si o am de cand masina era noua. Am fost la service si am schimbat in garantie amortizoarele originale ( care credeam ca troncane ) cu amortizoare Monroe dar rezultatul este acelas. De aceia am abandonat problema ( am verificat antena, plasticul din porbagaj , placajul din portbagaj . butelia de gaz ) deoarece nu stiu ce sa mai verific si mai ales ca vara dispare fenomenul.

 

Ma bate gandul ca se aude pompa de benzina ??????? dar numai cand este rece ?????

 

 

MERCI PTR. RABDARE

Share this post


Link to post

Aceeasi problema cu troncanitul spate. Eu am scos tot din portbagaj, si continua. Daca stai langa una din rotile spate (oricare), cu masina parcata, bineinteles, si altcineva apasa pe portbagaj, se aude zgomotul. Este la ambele roti. Eu sunt acum in Buc, i-am spus lu ' fecioru-meu sa mearga cu ea la garantie. Astept rezulatul si va spun. Masina are fix 30 zile.

Share this post


Link to post

Am avut parte de un fel de troncaneala suspecta venita din spatele masinii. Cauzata de faptul ca am mers odata la service si nu mi-au strans aia rotiile de spate bine.Nu am observat imediat si in timp efectul a fost ca s-au ovalizat gaurile de la jentile spate.

Ulterior am strans bine aceleasi jenti, dar prezoanele au intrat prea mult in carne si atingea nu stiu ce arc de la frana pe ferodouri.

In mers, facea un zgomot ciclic. Am remediat prin pilirea prezoanelor cu 2mm.

Urmatorul pas cand dau de banii ar fi sa imi schimb jentile.

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Salut,

 

La categoria "asa face toate", si EXE -ul meu din 2004 lpg face la fel iarna. Troncane urat de tot pe spate. Cum da caldura, nu se mai aude nimic. Din ce vad eu, problema apare la masinile cu LPG, de unde concluzia logica este ca zgomotul se aude de la rezervorul LPG...sau ceva.

 

Cu respect

 

Cristian

Edited by cdorob

Share this post


Link to post

domnilor imi pare foarte rau ca aceasta problema se manifesta la mai multi dintre noi, eu am programare sa imi schimb amortizoarele si va tin la curent ce se intampla dupa. Voi incerca toare remediile etalate aici (strans de roti, verificare butelie sa nu atinga ceva, placajul, strans amortizoare bine etc). Daca gasesc o solutie cu cei de la Grand Garage (sunt deschisi la orice solutie si recomandare) va anunt sa remediati si voi.

succes

Share this post


Link to post

Pentru toti cei care o sa va schimbati amortizoarele. Inainte de plecarea din service asigurati-va ca toate suruburile si piulitele au fost puse la loc si stranse. N-as vrea sa ajungeti ca mine cu un telescop desprins de punte din lipsa de surub iar celalalt cu surubul pe jumate in afara. Dupa ce am indurat ca eroul un troncanit de ziceai ca se rupe masina in doua (am umblat asa cu ea din 30 dec pana in 5 ian cand s-a redeschis service-ul) m-am prezentat cu ea la mecanic care binenteles ca n-a vrut sa recunoasca faptul ca nu a strans suruburile. Oricum, problema a fost remediata fara sa mai platesc ceva.

 

PS. Va rog sa n-o luati ca reclama dar amortizoarele SACHS merita pana la ultimul leut. Sunt mai mult decat incantat de ele si de senzatia pe care o ai in masina, indeosebi la curbe.

Edited by nrares

Share this post


Link to post

A fost baiatul meu la service cu ea. Au testat-o pe drum cu piatra, au zis ca asa e si mi-au promis ca se uita la tot la revizia de 1K. Va tin la curent, mai am 50 km si ma duc la ei.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post
...

PS. Va rog sa n-o luati ca reclama dar amortizoarele SACHS merita pana la ultimul leut. Sunt mai mult decat incantat de ele si de senzatia pe care o ai in masina, indeosebi la curbe.

 

Fii mai explicit, te rog. Vreau sa-mi schimb si eu amortizoarele dupa ce trece iarna si nu stiu ce sa pun.

Share this post


Link to post

Am fost la revizie. E vorba de amortizoare. Am primit promisiunea ca le vor schimba cu unele originale Daewoo, dar cand or sa aiba in magazie.

Share this post


Link to post

Priteni am fost azi la service. L-am luat pe unul din mecanici la o tura cu masina. Dupa 50m de mers mecanicul a spus: amortizoare bushite. Intors inapoi in service, incercare strangere piulite din capatul amortizoarelor (l-am intrebat pe mecanic ce rost mai are operatia din moment ce a spus ca amortizoarele sunt duse. Mi-a spus ca asa e procedura si ca trebuie sa le spuna sefilor de aelier ca a incercat si "treburile alea". Asa mi-a spus.). In fine, strans piulite si apoi cica iesim cu masina din nou. Mecanicul imi spune ca nu are rost sa mai iesim din curtea service-ului asa ca dupa 20m mers tot se mai auzea troncanitul, ce-i drept mai slab (am uitat sa precizez ca la inceput i-am dat mecanicului "ceva" sa auda mai bine). Deci facut comanda pt amortizoare spate care s-ar parea ca pe joi ajung la service. Astept tel de la ei sa merg sa le schimb. Apoi sper sa scap de huruiala aia din spate. Va transmit ce am rezolvat.

Share this post


Link to post

ce am observat eu, cel care a deschis acest topic, intr-adevar atunci cand este mai cald afara sau cand am maers mai mult cu masina prin Bucuresti sau pe afara, nu se mai aude, se mai incalzeste uleiul din amortizoare si nu mai bate asa tare, uneori chiar nu se mai aude deloc, dar atunci cand este rece afara se aude ca dracu de tare. La service-ul meu mi-au facut comanda de amortizoare noi de la fabrica dar cand vor veni...Dumnezeu cu mila

Va tin al curent

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...