Jump to content
Sign in to follow this  
MethodRO

Acumulatori R6 (AA)

Recommended Posts

Consider ca merita deschis un topic in care sa ne dam cu parerea in ceea ce priveste acumulatorii R6 (AA). Nu conteaza la ceea ce ii folosim, la aparate foto, CD playere, etc. Eu folosesc acumulatori varta de 1900mA si Sanyo de 2500mA la aparatul meu foto. Mentionez ca am un Kodak CX6330 care e un adevarat "mancator" de curent. Am mai incercat si acumulatori de la GP dar dupa 6 luni s-au umflat.

 

Ce acumulatori folositi si ce incarcatoare? Sunte-ti multumiti de ei? Ce detalii imi puteti da?

Share this post


Link to post

Eu am de mai bine de 2 ani 2 seturi de accu de 2100mAh Energizer si Varta Photo. La vremea respectiva am dat ~500k pe set de 4 buc.

Inca tin excelent... Poate si din cauza faptului ca ii incarc cu incarcator Energizer long time adica incarca 4buc 2100mAh in ~16h.

Astia care incarca rapid sunt mai comozi dar ii distrug mai repede...

Share this post


Link to post

Eu am niste Duracell de 2300, alti Duracell de 1900 si niste Varta de 2100.

Varta sunt de departe cei mai buni! Ma tin de cel putin 3 ori mai mult decat oricare dintre ceilalti.

Am mai avut si niste Energizer-i... slabi rau, i-am aruncat! Mai am si-un set de GP marimea AAA (d-aia mai mici)... nu-s chiar straluciti, ii folosesc la telecomanda de la masina si dupa vreo 3 luni ma lasa.

 

Aaa... si ii incarc cu un incarcator normal Energizer... ~ 14 ore.

Share this post


Link to post

NFS ce incarcator folosesti? Eu am unul Varta care imi incarca acc de 1900 in 8 ore iar pe cei de 2500 in 10-11 ore.

Share this post


Link to post

Modificasem mai sus... :) Energizer!

 

Incarcatorul se opreste singur dupa 14 ore.

Share this post


Link to post

Cand mi-am luat HP-ul am cumparat si 4 acumulatori(1700mAh) + incarcator rapid Uniross si eram multumit de ei, mai ales ca intr-o ora erau gata(incarcati).

Asta vara-toamna cand mi-a facut fratele bucuria sa piarda 2 din ei m-am hotarat sa cumpar 4x2500mAh de la Energizer, pot spune ca am facut o alegere buna la un pret corect(175.000 ROL) si se incarca in 2 ore :) >-

 

Pacat ca acum ii mai folosesc la o lanterna sau cand mai transport ceva documente cu camera foto :) )

Share this post


Link to post

Eu la HP am 2 acumulatori R6 2100mAh Ni-MH SANYO incarcator SANYO, incarca in 4 ore. ma tin peste 200 poze ba chiar mai mult.

Share this post


Link to post

Eu folosesc:

-2 acumulatori NiMh Sony Cyber-shot Stamina 2100 mAh pt. camera foto Sony DSC-W5. Sunt excelenti

-2 acumulatori NiMh Uniross 1300 mAh pt. mouse Microsoft Wireless IntelliMouse Explorer. Slabuti dar merg pentru mouse

-incarcator Sony BC-CS2B cu timp maxim de incarcare 3 ore. Se opreste singur cand se incarca acumulatorii.

Share this post


Link to post

Dupa parerea mea Energeizer sunt supeeeeeer!

Eu fac cu un HP M517 in jur de 300 poze cu ei incarcati.

Sunt multumit.

Share this post


Link to post

Am cumparat din Carr4 4 Energizer de 1700mAh. Nu am avut nevoie de ei 6 luni asa ca i-am aruncat printr-o cutie prin casa. Cand am avut nevoie de ei, i-am tinut in incarcator 8 ore si i-am bagat in Fuji (S5500). Au rezistat 5 minute. Am zis ca e un accident. Repetat operatia. Acelasi rezultat. Aruncat Energizer.

Share this post


Link to post

Acumulatorii de orice fel se stocheaza strict numai incarcati. Daca ii pui la pastrare neicarcati si nu ii verifici din time to time patesti ca Sato!

Share this post


Link to post

Nu ai inteles: Acumulatorii erau noi! Nu i-am stocat neincarcati. Nici macar nu i-am desfacut din amabalaj.

Share this post


Link to post

probabil erau buliti de noi...

Share this post


Link to post

Da, 'tu-le mama lor. Si nu sunt ieftini deloc.

Share this post


Link to post

Varta rulz! acumulatori 2100, incarcator normal - incarca in 14 ore 4 buc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...