Jump to content
Sign in to follow this  
bobi

Bec Far

Recommended Posts

Nu tipati ca e frig afara si raciti.

Scurt,am un scooter si are un bec normal la far 35/35w are o baterie de 4A ,nu stiu cat debiteaza magnetoul sau alternatorul sau ce-o avea si vreau sa-i adaptez un bec halogen de 55/60w.Fac acest lucru pentru ca am o lumina slaba,oglinda s-a cam invechit si pentru ca nu gasesc bec tip S2.

Va rog alungati ceata.

Share this post


Link to post

De la 35 la 60 W inseamna, pastrand acelasi voltaj de alimentare, un curent aproape dublu. Foarte putin probabil sa fie dimensionata instalatia pentru asa ceva (daca e la 12V, inseamna 5 amperi fata de 3 amperi). Deci, nu, nu poti pune direct becul.

Share this post


Link to post

Ce trebuie sa fac? Problema e ca nici magnetoul nu stiu ce curent produce.

Se gasesc halogene de 35/40 w?

Dar ce diferenta de consum este intre un bec normal si un halogen?

Share this post


Link to post

Se gasesc de 35W (Osram are sigur in oferta, de exemplu Osram 35MR16/FL40 pe 12V), dar se pare ca sunt gandite pentru iluminat casnic, si nu auto. Mai exact, se gasesc in corpurile de iluminat cu spoturi :) incearca un drum pe la un magazin serios de electrice (raionul din Praktiker de exemplu) si cauta ceva similar, poate faci o adaptare.

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

Stai sa ne intelegem,e un bec de far care are faza scurta/lunga.Ce n-am gasit eu sunt becuri tip S2.Sunt identice cu cele de pozitie/frana(deci doua filamente) numai ca sunt de far,adica au placuta aceea de faza scurta.Asta vis-a-vis de osram ca cel vechi tot marca asta era(fabricat in slovacia).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...