Jump to content
Sign in to follow this  
danny27

Manual Utilizare Lpg

Recommended Posts

detin un cielo euro 3 std ac lpg, cu instalatie gaz lovato (asa scria pe plamanul instalatiei) si nu am manual de utilizare, cel putin ce scrie in manualul masinii nu se potriveste cu modelul instalatiei, nici la butonul de schimbare din benzina in gaz nu seamana.

descrierere buton: butonul este central (montat in spatele schimbatorului de viteze) dedesupt este indicatorul pentru nivel de gaz, iar in stanga un led si in dreapta un alt led.

nu stiu ce serie are instalatia, dar masina este noua iar instalatia este cea care este instalata in fabrica, daca va ajuta cu ceva

 

multam

danc27071977@yahoo.com

Share this post


Link to post

Exact un STD Euro3 AC LPG, avem si noi. Indicatorul si butonul este la fel pozitionat (in spatele shimbatorului) pe consola centrala. Ce este in manual la sfarsit se potriveste cu ce ai tu pe masina, sigur. Noi l-am cumparat acum 2 saptamani (de nou) deci...totul e la fel, inclusiv instalatia de GPL, manualul etc. O neconcordanta imi apare si mie. In manual scrie ca indicatorul cantitatii de gaz de pe buton ar trebui sa fie facut din litere (LOVATO) si la mine apar doar niste leduri...Asta nu e o problema. Important este sa citesti datele esentiale, care oricum cred ca sunt la fel cred la majoritatea instalatiilor...

Edited by cielofan

Share this post


Link to post

multam pentru raspuns, poate reusesti intr-un fel sa scanezi sau sa faci o poza la paginile din manualul tau? poate reusesc sa identific si eu ce si cum la instalatia mea?

multam anticipat

 

Nu mai cita mesajele anterioare!

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

multam mult, este la fel cu ce am si eu in cartea mea, dar...nu se potriveste, am altfel de indicator, pentru exemplificare voi face o poza cu el si o voi posta aici.

multam mult pentru eforturi

Share this post


Link to post

Si eu la fel, am altfel de indicator, nu e facut din litere ci din leduri, las' ca fac si eu o poza maine... :D

Share this post


Link to post

sa stii ca am vazut cielo ceva mai vechi cu instalatie de gaz exact asa cum arata in manual, e un model de lovatop ceva mai vechi. Probabil ca principiul d efunctionare este acelasi. Ceea ce imi lipseste mie este modul cum este montata, conectarea la ecm setari etc...

Share this post


Link to post

Da, ce pot sa-ti spun, eventual ii poti intreba pe cei de la reprezentanta, il gasesti pe mecanicul sef si il intrebi, el abia asteapta. Eu nu stiu decat, ca la 2500Rpm intra gaz si se blocheaza injectoarele si restul le-am dedus, si aici ma refer la diferitele culori ale ledurilor, semnificatiile lor, ca acum iarna de ex., sa scoti instalatia de pe automat, din cauza frigului se recomanda sa mergi pana se incalzeste putin motorul pe benzina, apoi sa apesi pe butonul de gaz...sunt multe chestii, de finete pana la urma, care afecteaza probabil motorul dupa un anumit numar de km., daca nu sunt respectate.

 

Vroiam sa te inteb o chestie, cati km are al tau si ce consum ai reusit sa scoti pe gaz? Eu am reusit fenomenalul consum de 11% :banana: , daca iti vine sa crezi...

Edited by cielofan

Share this post


Link to post

la mine 10% extraurban si 15-17% urban.

Share this post


Link to post

Aici se discuta despre : Manual Utilizare Lpg .

Share this post


Link to post

Au venit si pozele :) >- Scuze pentru marime, dar am o lene de ma doare sa le comprim. Numai bine.

post-2315-1138538018_thumb.jpg

post-2315-1138538063_thumb.jpg

Edited by cielofan

Share this post


Link to post

da frate asa este si la mine indicatorul, ce pot sa iti spun este ca atunci cand stau aprinse ledurile verde si rosu in paralel iar cel de al indicatorul de nivel este pe rosu, atunci masina este pregatita sa functioneze cu gaz dupa ce o turezi la 2500 de ture, dar ea functioneaza pe benzina. Cand ai toate becurile rosii e numai benzina si nu trece automat pe gaz. Cand ai toate verzi inclusiv cele de la indicatorul de nivel functioneaza pe gaz.

OF TOPIC: consum afara 8,5 iar in oras sub 13% nu am reusit. Probabil ca voi face un drum la Ramnicu Valcea la ovi_jer la primavara si il voi ruga frumos sa o puna la punct.

Share this post


Link to post

Parerea mea ca pe gaz in Bucuresti un cielo nu poaet sa pape sub 14. :D

 

Daca il alergi un pic asteapta-te la 16-17

Share this post


Link to post

mutumesc mult costyn-man pentru manalul de utilizare lpg il voi studia foarte atent

Share this post


Link to post

danny27: Corect cu ledurile :D

:o fftopic: despre consum, ce sa-ti zic, eu fiind din GL, altfel il simt, altfel e traficul, se circula mai normal. 13% pentru Bucuresti cred eu ca e destul de bine. In afara nu pot sa-ti zic nimic pentru ca nu am facut nici un drum cu gaz.

Share this post


Link to post
la mine 10% extraurban si 15-17% urban.

Salut,

 

am inteles ca esti din Ramnicu Valcea! Daca ajung odata prin Rm. Valcea pot trece o fuga pe la tine sa te uiti putin si la instalatia mea de gaz?

Spune-mi numai cu ce trebuie sa fiu pregatit si vin numaidecat.

 

Cu stima,

Eugen.

Share this post


Link to post

da frate e un trafic in bucursti de nu iti mai vine sa iesi cu masina pe strada.

m-am lamurit cu manualul, inca nu l-am salvat in calculator doar l-am raspfoit pe net. voi anunta cand termin cu el si se poate inchide topicul cu pastrarea fishierului pdf care este de mare valoare si pentru altii.

multumesc

Share this post


Link to post

rubinica> incurci borcanele :P

Share this post


Link to post

Da, el il cauta de fapt pe ovi_jer.

Nu-l lasa pe steph sa-ti umble la masina :P Pericol de moarte!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
bafta, vezi ca ai si defectele.

Merci mult, dar tot nu e modelul nostru. Interesant ca are si programare, la noi oare cum se face? Manualul face referire tot la cel anterior, descris si in cartea de prezentare Cielo.

Share this post


Link to post

Un avantaj al instalatiei noastre este ca are un soft special cu interfata grafica pe testerul de la service, unde poti sa introduci toti parametrii manual. Pe cand la celalalt tip de instalatie e mai greu, e un alt soft mai vechi si are posibilitati limitate, spre exemplu nu poti sa reglezi din soft turatia exacta al care sa comute automat de pe benzina pe gaz. La ale noastre se poate lucrul asta. La cele vechi e la ureche si se face din comutator si pedala, in functie de cum iti tremura sau nu piciorul.

Share this post


Link to post

Salutare, mă bucur că aţi dat şi consumurile pe care le-aţi înregistrat că eu intrasem la cele mai negre păreri. A mea consumă între 8,5 şi 10 extraurban (urban nu circul) dar problema e că ne mint în specificaţiile tehnice ale maşinii. Păi e o abatere de peste 50 % faţă de ce dau ei că ar fi normal. Văd acum că problema e generalizată. Asta se cam cheamă reclamă mincinoasă.

Şi o veste bună: s-a ieftinit gazu şi în Bucuresti, la LUK OIL e 18.200 !!!

Eu de obicei iau din BUZĂU unde e 17.000 de luni de zile. Voi de unde şi cu cît luaţi GPL ?

Toate cele bune !

Edited by corneliu

Share this post


Link to post

danny27 si la celelalte trecerea este la fel nu mai ca difera procedeul de setare al pragului de turatie pentru trecere lucru pe care oricum nu il faci tu.

Reveniti la subiect altfel acesta se va uni cu cel despre instalatii gpl sau cu cel despre preturile la gpl.

Share this post


Link to post

Sunt de acord cu tine Ovi_jer, difera doar modalitatea de setare a pragului de trecere de la benzina la gaz. Si totusi nu are nimeni un manual de acest gen, specificatiile exacte ale instalatiei noastre? Eu am cautat pe net dupa seria instalatiei si am gasit ceva in germana dar ma depaseste aceasta limba.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...