Jump to content
Sign in to follow this  
euphrosine

Sunet Ca De Diesel Cand E Motorul Rece...

Recommended Posts

Mie sincer , nu mi`a facut niciodata ca un diesel nici cand au fost -17 grade in Bucuresti . Sa "toncane"ca un diesel un benzinar ...suspect

Share this post


Link to post

Si eu am vazut ca dimineata suna ca o traista de fier vechi aruncata de la etajul IV dar trec cu vederea ca si alte lucruri - am grija de ea cat pot de bine , cat merge - merge , cand nu mai merge ca lumea ceva - la service ! Oricum este spre binele ei ca iarna dimineata sa o las la incalzit 10-15 min , si chiar in timpul zilei dupa cateva ore de stationare 3-5 min de incalzire . In rest simptome de astea au toate masinile de aprox. acelasi pret . Parca-mi parea rau ca nu mi-am luat Opel in loc de Aveo , dar cand un vecin de-al meu a venit acasa cu unul nou si l-am studiat atent si auzit atent , nu mi-a mai parut rau nici o secunda ! Si mai scump !

Share this post


Link to post
... Oricum este spre binele ei ca iarna dimineata sa o las la incalzit 10-15 min ...

Spre surprinderea ta iti spun ca este mai rau. Nu mai sta mai mult de 3 min. la ralanti pe temp foarte joase si minim 30 s la cald. Nu faci decat sa murdaresti bujiile si apoi te miri de unde misfire ! Dupa ce socul automat a scazut turatia motorului la <= 1000 rpm, poti sa pleci de pe loc. Daca totul este in regula la aprindere, motorul trebuie sa se incalzeasca in 1,5 km, oricat de frig este afara.

Share this post


Link to post

Nu are treaba cu bujiile ca nu e dacie.Functionarea mult la relanti afecteaza decit durata de viata a uleiului.

Share this post


Link to post

De ce, bujiile de la Kalos e mai dastepte, se auto-curata la ralanti ?

Share this post


Link to post

Asa ceva se intampla numai la carburatie si la bujii gen sinterom care nu maresc scanteia la rece.

Oricum discutia este off-topic.

Zgomotele sunt de la cutia de viteze pina se incalzeste uleiul.

Share this post


Link to post

Mai baieti buni ! Voi ma suciti la 175569 de grade ! Ce-i drept ca n-am avut bibiu pe injectii si perfuzii pana acum , nu prea stiu cum trebuie gadilite , dar vad ca multe sant invers putin decat la stilul care-l ai la o masina cu carburator . In mare majoritate iau de bun ce spuneti voi ! Ramane sa vedem cand trec km cum s-o prezenta masinuta . Hai salutare !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...