Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Revizii Matiz - periodicitate, recomandari ...

Recommended Posts

In carnetul de service al masinii si/sau in manualul de utilizare ar trebui sa ai un grafic al tuturor operatiunilor, pe revizii. Din ce consider eu necesar si nu ai scris sa se fi facut era controlul jocului la rulmentii spate si gresarea lor.

Uleiul de la cutie sa-l schimbi inainte de-a trece de 10.000 km, pentru a nu avea discutii cu fabrica, in caz de o garantie la cutie. In general, perioadele de schimb a consumabilelor nu se potrivesc cu programarea la revizii, in mod special la Matiz-ul facut la Craiova. Nici o masina din zilele noastre nu mai face revizie la 6 luni doar ca sa nu moara autorizatii Daewoo Craiova de foame. Asa ca, pentru schimbarea la termen a unui consumabil, poti merge oricand sa faci schimbul, doar ca nu trebuie sa soliciti o revizie completa, spui atat: vreau sa schimb uleiul la cutie. Iei frumos de la magazin cel putin 2,1L de ulei Total 75W85 sau 80 si te rezolva in 30 min. N-o sa gasesti 2,1L, poate doar 3L, restul il pastrezi pentru schimbul urmator. In cutie sa-ti bage pana uleiul da afara pe gaura de umplere, altfel nu-i sanatos la cutia asta. N-au cum sa te refuze, tu esti cel care platesti.

Share this post


Link to post

Aha, deci cand trec putin de 9000 km. (chiar daca nu au trecut 6 luni) merg frumos la service cu uleiul cumparat si le spun sa mi-l schimbe. Si le cer si controlul jocului la rulmentii pe spate si gresarea lor. Nu am cartea aici la birou, dar asta se va considera practic urmatoarea revizie? Adica le cer si restul verificarilor din carte? Sau doar imi schimba uleiul si eu voi reveni cu masina pt. revizie cand se fac 6300+10.000 km sau 05.05.2007 + 6 luni?

 

Banuiesc ca intrebarile mele par stupide, dar nu sunt complet lamurit... :rolleyes:

Share this post


Link to post

Cred ca am fost explicit. Reclamarea unei revizii incomplete este altceva si deobicei este bine sa fie facuta atunci, cu planul de operatiuni dat de catre constructor si cu devizul de operatiuni intocmit de catre service.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare. Distributia la mtz se schimba la 60000 km sau la x ani. La cati ani se schimba, 2 sau 3? Luna viitoare fac 2 ani si 40k km. Nu gasesc carticica roz, ca ma uitam singurel. :)

Share this post


Link to post

3 ani sau 60kkm recomanda producatorul.

Share this post


Link to post

3 ani...

Share this post


Link to post

Deci probabil o sa o schimb fix la 3 ani si 60k :) . Cu putin noroc o schimba viitorul proprietar. thx.

Share this post


Link to post

Cred ca e un pic deplasata, off-topic, intrebarea dar...

Am fost cu Matiz-ul la revizia de 10K (in garantie) si a costat revizia 490 de lei (cu tot cu discout-ul de promotie la manopera!?)

ulei motor, ulei cutie, filtru(-e) ca nu se intelege prea bine pe factura,aditivi!?, manopera.

Service Radacini Motors. Desi in prima faza la telefon mi-au spus ca o sa coste intre 350 si 450 de lei.

Nu vi se pare cam mult, totusi?

Sa caut alt service autorizat Daewoo? Poate in alt oras? (ma plimb destul de des si Ploiesti, Pitesti, Campulung sunt accesibile).

Share this post


Link to post

salut ! am si eu o problema . am pierdut ghidul de service de la matiz . ce pot face ? mai pot obtine altul ?

Share this post


Link to post

Se intocmeste un dosar cu niste acte si date din reteaua de service si cu putina bataie de cap vei obtine altul. :) Du-te la serviceul la care ai facut reviziile si te indruma ei.

Share this post


Link to post

M-am apucat de strans consumabile si piese pt revizia de 50.000

1. Filtre GM(ulei, aer si benzina), supapa PCV si cablu de ambreiaj(cam scartaie) : 112.5 RON

2. Ulei motor Aral HighTronic 5w40 4L : 150 RON

3. Ulei transmisie GM 3L(am citit pe forum ca trebuie pus 2,1L) : 75 RON

4. Curea alternator(e cam crapata si pe umezela scartaie din cand in cand) : 15 RON

5. Bujii Champion : 22 RON

In plus am mai luat amortizoare pe spate SACHS pe ulei : 378.42 RON

Vom vedea cat va costa manopera si ce se mai descopera aditional...

Va rog, pe cei care ati facut deja revizia de 50k, sa imi mai dati niste idei.Saptamana viitoare am stabilit cu mecanicul demararea operatiunii :) .

Merci.

Edited by SMB

Share this post


Link to post
In afara de amortizoare, eu am schimbat la revizia de 45000 ( facuta ca pt. 50) cam tot ce ai enumerat mai sus(+cateva reglaje, scaner, placute frane etc) - http://www.gmclub.ro/forum/index.php?s=&am...st&p=267076

Cost manopera: 230 ron la Autonet Giulesti.

am aceeasi pb ca si tine cu retrogradarea din 3 in 2...ma gandeam sa ma duc sa verifice sincroanele, dar daca zici ca se simte si ca mai face foarte putin dupa schimbul uleiului de transmisie, o sa astept sa vad.

zi-mi, te rog, ce ulei ti-au pus tie?

eu m-am orientat catre GM 75w80.

Edited by SMB

Share this post


Link to post

Total 75w80

L-am luat de la augsburg, 19 ron litru.

Eu am avut probleme cu caraitul intr-a treia...probleme care s-au rezolvat la revizie. Am schimbat si cablul de ambreaj ce-i drept.

Share this post


Link to post

Offtopic de moderare:

 

@cristi radu74 > pentru a posta aici trebuie sa apesi butounul Fastreply si nu butonul Report. Iar pentru a primi mesaje private trebuie sa-ti activezi cutia postala.

Share this post


Link to post

Am si eu un pitic pe creier de cand mi-am luat masina:in cartea tehnica scrie ca reviziile se fac la 10000 km sau 6 luni,oricare dintre ele intervine prima.Dupa calculele mele eu nu am cum sa fact 10000 km in sase luni si asa ca le-am scris un e-mail pe tema asta.Am primit urmatorul raspuns:

 

Salut,

Este bine ca ai "piticul pe creier" cum zici tu.

Matizul este o masina foarte buna (pentru clasa ei), motor fiabil pe care il intrebi daca este bolnav pe la 100.000km si are nevoie de un segment., etc si trebuie tratata cu respect.

Cei de la Radacini mi-au zis ca revizile se fac, dupa cea gratuita de la 1500km, la fiecare 5000km sau 6 luni...depinde care conditie se indeplineste prima.

Deci eu am facut revizia la 5700 si m-a costat 105 lei (manopera si filtru ulei). Deoarece cei de la Radacini cereau 48 lei pentru un litru de ulei de motor, am cumparat Castrol GTX3 10W40. In Ghidul de Sevice, la pagina Evidenta schimb ulei si filtru...ATENTIE...omul de la Radacini a scris: "ulei client". E l-am pus sa scrie exact tipul de ulei si sa puna inca o stampila... Castrol...deoarece daca motorul se defecteaza..."ai folosit un ulei aiurea si motorul iese din garantie".

Am m-ai avut probleme cu consumul de benzina: alimentam masina cu benzina de 95...i-am facut un consum pe 1700km ...oras 6.2, mixt 5.4. Dupa un timp a crescut consumul in oras pe la 8.

Cei de la revizie mi-au curatzat injectoarele si mi-au zis sa o alimentez cu 98 sau macar la doua 95 sa bag carera 100...curatza injectoarele. Merg acum pe un plin 95 urmate de doua 98...consum oras acum 6.8 - testat pe 500 km in Bucuresti.

 

Gabi

Share this post


Link to post

Si ce daca era Castrol, asta conteaza sau acel 10W40 ? Parca topicul acesta se chema ... recomandari si nu ce traznai am mai facut ... Ce sa caute cel mai prost ulei de pe piata, chiar daca poarta eticheta Castrol, intr-un motor care nici nu s-a asezat bine, inca ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Gata.

Am facut revizia si am schimbat amortizoarele pe spate.

Dupa schimbarea uleiului de transmisie se simte o oarecare imbunatatire a situatiei la schimbarea vitezelor, dar mai mult nu.Inca mai agata, deci va trebui sa merg sa vedem ce e cu sincroanele.

Dupa schimbarea tuturor filtrelor si uleiului de motor, a valvei PCV si curatarea IAC, nu mai am variatii de turatie, merge mai "rotund".

Cablul de ambreiaj se pare ca l-am luat degeaba, trebuia doar gresata pedala(probabil e de la bucsa).

Inca nu imi dau seama daca fac sau nu zgomot amortizoarele, trebuie sa golesc portbagajul.

Pentru cei care vor sa schimbe amortizoarele pe spate : cumparati si niste suruburi de prindere pentru partea inferioara, cele de pe masina aveti 90% sanse sa fie gripate si trebuie taiate.Alta chestie interesanta: piulitele originale ale acestor suruburi sunt sudate pe punte in 4 puncte :-? .

Cam asta e in mare.

Per total piesele/consumabile : ~ 850RON.Pretul manoperei nu are relevanta deoarece am fost la o cunostinta, la service.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare. Am un Matiz fara inchidere centralizata. Vreau sa montez inchiderea impreuna cu o alarma. Dar nu vreau sa o fac in service Daewoo, ci la o firma specializata in asa ceva. Poate acest lucru sa-mi afecteze garantia ? Mentionez ca masina are cam 4 luni.

Share this post


Link to post

Multumesc. Sper sa nu fiu primul ca-i halesc

Share this post


Link to post
Multumesc. Sper sa nu fiu primul ca-i halesc

 

Mergi linistit.Desi nu au de ce, daca un dealer face fite, te duci la altii.

Eu, spre exemplu, am facut asta la 3 zile dupa ce am luat masina si AUTONET-ul nu a avut nimic de comentat pe toata perioada.

Edited by SMB

Share this post


Link to post

In primul rand va multumesc pentru ajutor. Intre timp am vorbit la Craiova si m-au asigurat ca nu e nici o problema atat timp cat montarea se face la o firma specializata in asa ceva. Foarte volubil domnul cu care am discutat.Iar dupa am trimis si un mail cu aceasi intrebare ca sa am ceva scris.

Inca o data va multumesc de ajutor.

Spor la tot ce faceti.

Share this post


Link to post

Peste 2 saptamani va trebui sa fac revizia de 1 an.In momentul de fata am 15000 km si cea anterioara am facut-o la 7000.

Dupa ghid ar trebui schimbat numai uleiul si fltrul de ulei.Ulei o sa bag Castrol softec 5W30 ce ziceti??

La revizia anterioara au 'omis' sa-mi schimbe uleiul din cutie si cred ca o sa-l schimb si pe ala.Ce-mi recomandati?

Probleme nu am cu ea insa as vrea sa stiu ce mai recomandati sa schimb?

Filtrul de aer n-a fost schimbat niciodata doar curatat , il schimb si pe ala?

Bujiile.fisele?

Mentionez ca motorul merge EXCELENT si consuma la fel.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...