Jump to content
Sign in to follow this  
Dobrescu

Bucuresti - Milano - Bucuresti

Recommended Posts

Fara probleme. Acum 2 saptamani. Matiz racing.

 

La dus 19 ore condus + 6 ore somn in parcare + 6 ore condus... si gata. La intoarcere am mai facut opriri prin orasele de pe drum (Bergamo, Venetia, Viena) cu oprire la Arad si somn, ca imi era teama de polei noaptea. Bine am facut.

Consum: 7.3

Viteza de croaziera: 145

Top speed: 165 km (la vale pe autostrada). Am si o poza, dar pana am scos aparatul eram deja la 157kmh...

 

La plecare am schimbat cauciucurile pe fata, le-am echilibrat pe toate si am facut geometria.

Cat am dat pe cauciuciri am dat pe parcari, in 3 zile.

Share this post


Link to post

poti spune te rog si cat te-a cosatt grozavia(ma refer la benzina si alte cheltuieli gen parcare, taxe autostrada..etc)?

Share this post


Link to post

deci consumul mediu a fost 7.3 pe toata calatoria???

Eu pe Bucuresti - Paris - Bucuresti cu mers 10 zile in Paris (un fel de Bucuresti mai mare) am consumat mediu cu tico 5.1. La intoarcere am avut si portbagaj pe ea...

Share this post


Link to post

Bine, ai uitat ca Tico era campionul consumurilor mici. La Matiz deja e mai mare consumul.

 

Frumoasa calatorie, nu ? Cum era vremea in Italia? banuiesc ca ceva mai cad decat aici...

 

Poze, ceva ?

Share this post


Link to post

Benzina a costat cam 350 euro.

Costuri de autostrada... cred ca 50-60 euro. Parcari 40 euro.

 

Racing Matiz:

post-467-1133856684_thumb.jpg

 

Deasupra Venetiei, 20 euro parcarea, etajul 10.

post-467-1133856751_thumb.jpg

 

In Milano Vespa sarbatorea...

post-467-1133856928_thumb.jpg

Share this post


Link to post

 

Costuri de autostrada... cred ca 50-60 euro.

 

doar atat? eu am fost anul trecut pana in torino si plateam cam la 200 de km cate 35-40 de euro. si sunt pana la torino vreo 600 km

ai luat-o si pe langa autostrada?parcarile nu stiu cat au costat ca nu m-am oprit sa dorm

Edited by razvanclub1

Share this post


Link to post

LA Venetia se poate dormi in camping, in rulota cu pat dublu, cu grup sanitar, dus si incalzire cu 15-20€/noapte. Cat dai pe parcare dai pe rulota, si de acolo poti lua autobuzul sau vaporetto pana in oras. Iesi la acelasi pret, insa mult mai comod. Campingurile au in general site si se pot rezerva prin internet. Eu am facut sportul asta de doua ori, si nu am avut nici o surpriza neplacuta.

Share this post


Link to post

@ razvanclub1

 

Daca-mi aduc bine aminte sunt cam asa:

Ungaria - matrica - 10 euro

Austria - parca tot 10 euro

Italia - de doua ori 12 euro la dus, si la fel la intors.

 

Total 70 euro estimativ.

 

@ mr_

 

La Venetia am facut doar o escala de cateva ore. Interesant este ca vis-a-vis de parcare era un loc in care aveai voie sa parchezi 15 minute doar, pentru bagaje. am stat 5 minute acolo pana ne-am decis ce sa facem. In fata mea era un mare Merceded cu 2 locuri. Puteam sa fiu sigur ca la intoarcere o sa fie tot acolo, si ca noi o sa platim ca fraierii. Asa a fost.

Share this post


Link to post

Mi se pare enorm consumul, pt matiz! Pai cu cielo in regim de viteza scot max 8, iar cu loganul 1.6 tot scot 7-7..5. Oricum s-a dus oleaca masinuta..165 km/h

Share this post


Link to post

Matizul consuma (foarte) mult la viteza mare.

Share this post


Link to post

Nu am priceput costurile totale.

Pt. cineva care ar face prima data acest drum (stiu Italia doar de la geografie!): la ce sa ma astept?

Vreau sa fac acest drum la anul in mai, tot la Milano (la o expozitie) si m-ar interesa un cost real aproximativ al intregii distractii fara sacrificii gen condus 19 ore sau dormit in masina. Cel putin 2 persoane.

Share this post


Link to post
Mi se pare enorm consumul, pt matiz! Pai cu cielo in regim de viteza scot max 8, iar cu loganul 1.6 tot scot 7-7..5. Oricum s-a dus oleaca masinuta..165 km/h

Motorul, saracu', are 3 cilindri, tinut in regim e putere maxima sute de kilometri. N-ai ce faci, mie mi se pare un consum acceptabil. S-a mai discutat ca, atunci cand doresti sa mergi cu viteza mare, e mai bine sa ai si un motor mai mare, la aceeasi viteza poate consuma mai putin. Un A8 cu motorizare de varf limitat la 250 poate consuma mai putin la 200 la ora decat echipat cu un motor mai mic la care aceeasi viteza e viteza lui maxima.

Ca sa mergi bine la viteze de 140-160 asta trebuie sa ai un motor de minim 1.6, 1.8, nu 0.8. Si in plus ar fi mai bine din toate punctele de vedere: uzura, stabilitate etc etc. Numai ca aici, normal, nu s-a putut altfel.

Share this post


Link to post

@ DIO Arad-Milano il poti face intr-o singura zi, cam in 13-14 ore cu tot cu pauze, nu se pune poblema nici de dormit in masina, nici de condus 19 ore. Autostrada in Italia costa cam 50€ dus intors, vigneta in austria 8€ si in Ungaria 9€ (valabila 10 sau 15 zile, ceva de genul asta). DAca o iei prin croatia-slovenia, tot cam acolo iesi.

Faptul ca esti singur sau cu inca cineva nu are importanta, preturile la hoteluri se dau pe camera si diferetele intre single si double sunt minore. Arunca o privire pe hrs.de, poti prinde oferte foarte bune de hotel. Eu am stat la Roma la hotel de 4 stele cu 55€/noapte (2pers), cu mic dejun si parcare incluse, iar la Budapesta cu 35€. Pretul e cam la jumatate din ce e afisat la receptia hotelului.

Daca la Milano ai asigurata cazarea, atunci ai putea face drumul doar cu banii de benzina si de autostrada.

Share this post


Link to post

Nu voi avea cazarea asigurata. Sper ca in Milano sa nu gasesc cazare cu 200EUR/noapte. Incerc pe hrs.de.

Multumesc foarte mult pt. informatie.

Share this post


Link to post

Un coleg a rezervat prin hrs la hotel Trieste,**, in Milano, pentru luna martie cu 55€/noapte, 2 pers, cu mic dejun. Si are si un cadou din partea hrs, un cos de fructe :D . Mie la Roma mi-au dat cadou doar o apa minerala... :(

:)

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Sunt 1200 de km deci e ceva de condus. eu am mers 1400 de km cu tico in aceeasi zi si nu vreau sa-ti spun cum ma simteam dupa. sau cum nu ma simteam...

Si eu mergeam cu 120 in loc de 130 (limita legala...).

Share this post


Link to post

Eu am facut cu Ibiza (veche, fara clima...) 1400 intr-o singura zi, Nice-Budapesta, cu ratacit cu tot :D . Am plecat la 7 dimineata si am ajuns la 11 seara, cu pauze scurte la fiecare 4 ore. Insa au fost cam 1100 pe autostrada.

Arad-Milano sunt cam 1200km, din care vreo 850 pe autostrada. E drept ca e obositor, dar e fezabil. Pleci la 7 jumate si ajungi pe la 10 seara, cu tot cu pauze. In luna mai, ar insemna sa faci aproape tot drumul pe lumina, ceea ce e destul de important, si nu va trebui sa te trezesti cu noaptea in cap, vei pleca la drum odihnit. Daca ai noroc si a doua persoana (nu ma hazardez la presupuneri :D ) conduce si ea, e chiar OK.

 

Daca nu vrei un drum de 14 ore, poti incerca alta figura. Rezervi pe internet o rulota cu tot confortul (dus, incalzire, grup sanitar propriu) cu vre-o 20€ la Venetia, pleci cu o zi mai devreme, pe la 5 dimineata si pe la 3 esti la Venetia. Bantui dupa-amiaza aia in Venetia, mai bantui si a doua zi dimineata ca sa vezi si Murano si Burano, pleci apoi din Venetia pe la 6 seara si la 10 esti in Milano. Nici nu conduci 14 ore si vezi si Venetia. Daca n-ai mai fost, merita. Merita si figura cu campingul, pentru ca o rulota costa cat ai da pe parcare la intrarea in Venetia. Lasi masina in camping si te duci in oras cu autobuzul sau cu vaporasul.

Share this post


Link to post

Eu mi-am facut rezervare la hotel cu 3 zile inainte de plecare, de la o agentie din Bucuresti, vis-a-vis de Spitalul de Urgenta FLoreasca - Real Turism. V-o recomanda cu caldura.

Hotel ***, camera cu doua paturi, 67 euro/noapte. Pretul mi se pare super ok, avand in vedere ca era in perioada salonului moto (la care am fost).

 

Cred totusi ca cea mai buna optiune ramana Bucuresti - Viena - Milano, evident cu pauza de somn bun. Bucuresti - Venetia e prea lung.

Share this post


Link to post

Asa e.

Eu am gresit.. am calculat Arad-Venetia si nu Bucuresti-Venetia. Arad-Venetia e lejer, insa Buc-Venetia e altceva.

Share this post


Link to post
Fara probleme. Acum 2 saptamani. Matiz racing.

 

La dus 19 ore condus + 6 ore somn in parcare + 6 ore condus... si gata. La intoarcere am mai facut opriri prin orasele de pe drum (Bergamo, Venetia, Viena) cu oprire la Arad si somn, ca imi era teama de polei noaptea. Bine am facut.

Consum: 7.3

Viteza de croaziera: 145

Top speed: 165 km (la vale pe autostrada). Am si o poza, dar pana am scos aparatul eram deja la 157kmh...

 

La plecare am schimbat cauciucurile pe fata, le-am echilibrat pe toate si am facut geometria.

Cat am dat pe cauciuciri am dat pe parcari, in 3 zile.

 

Am recidivat.

Bucuresti - Valea Oltului - Arad (ramas 1 noapte) - Budapesta - Viena - Linz (ramas 1 noapte) - Innsbruck - Bolzano (ramas 1 noapte) - Verona (vizitat) - Milano (ramas 2 nopti) - Florenta (ramas 1 noapte) - Venetia - Viena - Budapesta - Arad - Valea Oltului - Bucuresti.

 

La intoarcere am dormit 6 ore (2am pana la 8am) intr-o parcare pe autostrada ungureasca, la 100 km de granita noastra.

 

De data asta am mers mai incet, viteza de croaziera fiind de 120 - 130 kmh. Autostrada dintre Milano si Florenta este interesanta, foarte virajata (trece prin Apenini). Exista bucati bune cu 4 benzi pe sens (inainte de munti.

 

Consumul a fost de ~6,5% pentru un total de ~4450 km parcursi.

 

Costuri generale:

  • benzina - 340 euro
  • autostrazi - 80 euro
  • parcari - 59 euro
  • hoteluri - 370 euro

In Verona, intr-o parcare subterana trebuia sa lasi masina deschisa si cheile pe bord! Asa am facut.

 

V-am pus o poza din Milano.

post-467-1163974366_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...