Jump to content
Sign in to follow this  
nicolaev

Impozitul Pe Masini Si Rovignieta

Recommended Posts

Da, 56 ron pe 6 luni sau 110 ron pe un an, pentru masini euro 2,3 sau 4. Traim in continuare in Romania... La o dacie non euro este undeva in jur de 180 de ron pe un an...

Share this post


Link to post

Multumesc Mircea. Anul acesta nu mai imi lipesc rovigneta in parbriz :D

Share this post


Link to post

@Matizel

Luata acu 3 zile de la o benzenarie Petrom, 98,3 ron pe un an, masina Euro2 motor 1.6. Pentru o saptamana la Dacie parca 13,6 ron, cineva din fata mea a luat. Deh, aproape dublu, fata de 58,2 ron anul trecut e ceva diferenta...

Share this post


Link to post

Nu conteaza capacitatea cilindrica, numai categoria autovehiculului si gradul de poluare. Ma rog, in opinia guvernantilor romani, euro 4 =euro3=euro2. Orice pentru a mai stoarce niste bani de la soferi, bani in schimbul carora ne ofera cu darnicie gropi, drumuri inzapezite, poduri rupte si 200 km de autostrada. Halal!

Share this post


Link to post
Ma rog, in opinia guvernantilor romani, euro 4 =euro3=euro2.

Te inseli,in opinia guvernantilor euro 5 = non euro la plata rovignietei :)

Deci nu mai conteaza normele de poluare.

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post
Deci nu mai conteaza normele de poluare.

 

Exact, 28 de euro pe an , indiferent de capacitate cilindrica, poluare sau altceva.

Se mai poate lua pe o luna sau o saptamana . Nu si pt. o zi.

Share this post


Link to post

Nu, inca exista o diferentiere euro-non euro. Mica, dar exista. Probabil ca urmatorul pas va fi cel pe care-l spui, iar pretul va echivala cu cel de la camioanele de 20 de tone... :-W

Share this post


Link to post

Nu mai e nimic de vandut. Banii tre' sa iasa de-undeva.

Edited by andy

Share this post


Link to post

Faza e ca in benzinarii tot diferentiat se vinde. Acolo unde ai norocul sa gasesti.

La Petrom 100RON Euro, 145RON Non-Euro

Share this post


Link to post

Exact.

Share this post


Link to post
...bani in schimbul carora ne ofera cu darnicie gropi, drumuri inzapezite, poduri rupte si 200 km de autostrada. Halal!

 

Si sa va lase sa va plictisiti pe drum??....neah :D

Share this post


Link to post

Eu nu mai am de jumatate de an rovinieta si nici nu-mi mai cumpar. Consider ca nu primesc nici un serviciu in schimbul ei.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

A fost cineva vreodata oprit si intrebat de vignieta?

Share this post


Link to post

Da. Filtru cu ARR, RAR, politie. Cei de la ARR au intrebat, pentru ca nu era lipita in parbriz. Le-am aratat chitanta si le-am zis ca am inlocuit parbrizul. N-au comentat nimic. Se intampla pe drumul dintre Pitesti si Slatina, dupa Colonesti, asta vara. Eram cu Nubira pe-atunci.

M-au mai intrebat de ea la iesirea din tara si la intrare.

Share this post


Link to post

Teoretic, daca primesti amenda pentru rovinieta din cauza filtrului, dupa ce iei amenda poti opri la prima benzinarie, achizitiona o rovinieta de o zi (daca mai sunt), o saptamana, etc, important e sa fie achizitionata la data la care iei amenda, nu mai tarziu, si, in baza ei, contestarea procesului verbal si trecerea la motivatii cum ca nu o aveai asupra ta, uitat acasa, etc. :P

Share this post


Link to post

Aham, numai ca la benzinarii se trece si ora la care se elibereaza bonul fiscal...deci bafta :P

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post
Da. Filtru cu ARR, RAR, politie. Cei de la ARR au intrebat, pentru ca nu era lipita in parbriz. Le-am aratat chitanta si le-am zis ca am inlocuit parbrizul...

 

La fel am patit si eu, veneam de la Sibiu spre Bucuresti cu camionu, iar filtrul era la Brezoi.

M-au oprit, au notat pe un formular tipizat seria rovignetei, seria bonului fiscal si data cand s-a emis, proprietarul masinii, numele soferului, numaru de inmatriculare si m-au pus sa semnez ca am luat la cunostinta de acel control, deci e nasol, nu cred ca merge sa iei una dupa ce te-a oprit si te-a amendat.

Share this post


Link to post
Aham, numai ca la benzinarii se trece si ora la care se elibereaza bonul fiscal...deci bafta :P

Si daca te duci la o benzinarie la care se elibereaza chitanta in loc de bon fiscal? :D

Share this post


Link to post

Mai greu Laure :P . Mai nou toate s-au tehnologizat. Cine naiba crezi ca face atatea chitante de mana?? :D Iar pana gasesti tu benzinaria aia...trece ziua :) )

 

P.S. dar...totusi mai exista o schema... ;)

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

...poate era gresita ora pe bon? :D Ca am intalnit dintr-astea cu ora 3 dimineata cand am alimentat eu la pranz. :P

...si nu scrie nicaieri in lege ca "ora la care ai cumparat rovinieta", eu stiam ca ar conta ziua.

Si poate stiu la mine in galati o astfel de benzinarie si sun un prieten sa mi-o cumpere (cand nu sunt in localitate, normal). :P

 

Oricum, imi fac documentatia de pe acum pentru a contesta amenda pentru rovinieta, exact in acelasi mod in care s-a contestat taxa de prima inmatriculare. Este ilegala conform legislatiei europene, unde drumurile nationale sunt gratuite.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Faza e ca in benzinarii tot diferentiat se vinde. Acolo unde ai norocul sa gasesti.

La Petrom 100RON Euro, 145RON Non-Euro

La OMV Iasi se vind nediferentiat. Cine vinde la ora actuala in functie de norma de poluare face un abuz si ia bani degeaba. Toti cei ce vand roviniete au fot instiintati de modificarile ce au aparut de la 1 ian.

Share this post


Link to post

Din 2010 impozitul pe mijloacele de transport creşte. Şi ajunge cam aşa:

-motorete, scutere, motociclete si autoturisme cu capacitatea cilindrica de pana la 1.600 cm 3 inclusiv: 8 lei/200 cm 3 sau fractiune din aceasta;

-autoturisme cu o capacitate cilindrica intre 1601 si 2000 cm 3: 18 lei/200cm 3 sau fractiune din aceasta;

-autoturisme cu o capacitate cilindrica intre 2001 si 2600 cm 3 : 36 lei/200 cm 3 sau fractiune din aceasta;

-autoturisme cu capacitatea cilindrica intre 2.601 si 3.000 cm 3: 72 lei/200 cm 3 sau fractiune din aceasta;

-autoturismele cu o capacitate cilindrica de peste 3000 cm 3: 145 lei/200 cm 3 sau fractiune din aceasta.

De asemenea, pentru remorci, semiremorci sau rulote, impozitul va fi cuprins intre 8 si 55 lei.

 

sursa

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...