Jump to content
Sign in to follow this  
nicolaev

Impozitul Pe Masini Si Rovignieta

Recommended Posts

Odata cu apropierea sfarsitului de an apar bineinteles intrebarile privind noile taxe care vor fi percepute dupa 1 ian 2006. Eu am cateva nelamuri:

- cat va fi impozitul pentru un Cielo

- daca mi-am cumparat rovignieta anul acesta in aprilie cat timp este valabila, pana la 31 dec 2005 sau pana in aprilie anul viitor?

- aveti cumva idee cat va costa anul viitor rovignieta pentru un Cielo 96 non-euro?

B...

 

Nu ne mai baftui atata, ca nu suntem la partida rromilor

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Rovigneta e valabila pina anul viitor in aprilie!

Share this post


Link to post

87,5 RON e rovigneta pe anul 2006, am platit-o eu acum vreo 2 zile.

Share this post


Link to post

Pai parca rovigneta era valabila un an din momentul cumpararii! :-?

Tu ti-ai facut de pe 1 ianuarie? :shock:

Share this post


Link to post

Am facut-o de pe 07.12.2005 si e valabila pana pe 06.12.2006.

Share this post


Link to post

daca am rovigneta fostului proprietar...o fi inca valabila?ea expira in 2007

Share this post


Link to post

Daca ai pastrat numerele, da, e valabila 365 de zile. (musai iti trebuie si bonul sau factura)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Tommy ,rovinieta nu este pe numere ,numerele nu au norma de poluare ci masina =)) .

Chitanta de la rovinieta cuprinde si seria caroseriei :thumbl:

Share this post


Link to post

Pai bine, am zis eu ca e vreo norma de poluare pe numere ? Doar pentru alea cu snt, dep, etc =))

Mie asa mi-a zis nenea de la benzinaraie.. ca numai daca am schimbat numarul trebe si rovignieta, posibil sa fi zis aiurea.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Trebuie sa ai la mana un act de-al rovinietei in care sa fie specificat si alt element de identificare al masinii in afara de numere ca sa fie valabila.

 

A FOST VREODATA CONTROLAT CINEVA DE ROVINIETA ?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

@Tommy a zis nenea ala total aiurea ,la mine pe chitanta scrie nr masinii si seria .

Buna intrebarea Laurentiu ,chiar a fost oprit cineva si intrebat de rovinieta ?

Share this post


Link to post
A FOST VREODATA CONTROLAT CINEVA DE ROVINIETA ?

 

Am fost oprit de 2 ori afara din localitate si nu m-a intrebat nimeni (nu am nimic lipit in geam). Parca imi venea sa-i zic: ma da de rovinieta nu intrebi, am luat-o de prost... :-W

Share this post


Link to post

Te intreaba de rovinieta doar daca nu e lipita pe parbriz :thumbl: .

Share this post


Link to post

Eu nu o am lipita si nu m-a intrebat nimeni.

Share this post


Link to post

Eu o am dar nu se vede de afara ca e sub banda aia mai inchisa la culoare de sus si, tot asa, nu m-a intrebat nici dracu.

Share this post


Link to post

Acum 3 luni cand am luat rovignieta pt. Dacie, pe chitanta mi-au trecut numarul de inmatriculare. Mai nou, la Nubira, au trecut seriile. Asa ca nu mai e dependenta de numar!

 

Un amic ce lucreaza in domeniul "controlului rutier" (da' e baiat de treaba, nu e spagar si chiar e simtit) mi-a spus ca politia rutiera nu prea controleaza rovignieta. Doar in cazul unui accident in afara localitatii te intreaba sigur de ea.

Partea nasoala e ca periodic se fac controale impreuna cu ARR si atunci se verifica, si cam nu scapa nici o masina necontrolata. Acelasi lucru si in cazul controalelor facute in diverse orase de supracontrolul de la Bucuresti (apropo, e belea, cand fac astia control, perie tot orasul iar radarele sunt ca panza de pianjen). Poate ati auzit de controlul facut in Piatra Neamt de patrule de la Bucuresti, cand seful Politiei Municipale Piatra Neamt a ramas fara permis 3 luni pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice. Asa da! Mai vii de acasa! (Scuze Off Topic).

Share this post


Link to post

Am cumparat un Cielo anul trecut in septambrie cu instalatie GPL omologata, cand am trecut masina pe numele meu instalatia a fost trecuta si in Certificatul de Inmatriculare - astazi colegul meu a fost sa cumpere rovignieta pentru amandoi (el are un Cielo exact ca al meu - acelasi an de fabricatie, dar fara GPL omologat) si acum surpriza: El a platit 92 RON iar pt mine 64 RON, vanzatoarea de la Petrom i-a spus ca Cielo al meu este Euro II - Greseala sau instaltia de GPL omologata si trecuta in Certifcatul de Inmatriculare se considera Euro II?

P.S Amandoua autoturismele sunt fabricatie 1996

Edited by daniel21

Share this post


Link to post

Si eu am avut inspiratia sa o lipesc pe banda de culoare...important e sa se vada din interior. :D Pana acum nici un control.Totusi pastrez si chitanta...poate se gaseste vreunu' mai ...

Share this post


Link to post
Greseala sau instaltia de GPL omologata si trecuta in Certifcatul de Inmatriculare se considera Euro II?

Greseala, nu are nici o legatura instalatia GPL cu norma de poluare care o respecta masina. Pe certificat ti-a facut o mentiune, nu ti-a schimbat seria sasiului.

Share this post


Link to post

Pai si atunci de ce 2 masini identice, platite amandoua la aceiasi persoana la o Benzinarie Petrom - una a costat 64RON si una 92 RON?

Chiar sa fie Cielo al meu bagat gresit in baza lor de date, ca Euro II?

 

S-a mai intaplat cuiva chestia asta?

Voi cat ati platit rovignieta pentru Cielo fabricatie 1995-1996 cu instalatie GPL omologata, pe 2007?

 

Diferenta dintre cele 2 masini? ...una are montata instalatie GPL si este si trecuta in Certificatul de Inmatriculare celalata are instalatie GPL dar nu este trecuta nici in cartea masinii nici in CI.

Share this post


Link to post

Cand am fost la Beekz am luat si eu rovinieta de la OMV- Piatra Neamt. Cam 64 ron. Operatoarea- incredibil de lentaaaaaaaaaaaaa. A durat cam 15 minute- ma plictisisem. Rotundu' ala galben nu-l pun pe parbriz nici sa ma bata. E in torpedou, alaturi de chitanta si bonul pe care scrie ca am luat - pe langa rovinieta- si un pachet de tigari :D . Ce e bine- de acum nu-mi mai trebe la masina decat... noua trusa medicala- cu jmecheriile astea noi- granda tonteria... Aia veche, luata cand am ridicat masina cica nu mai corespunde. E sigilata, insa nu e buna... che tonteria...

Share this post


Link to post

Stie cumva cineva daca se da amenda pentru faptul ca nu ai rovinieta sau asigurarea lipita de parbriz?

Share this post


Link to post

Nu. Pe lumea asta obligatia e sa platesti taxele, de cand te nasti. :)

Cat timp n-ai datorii, nu inseamna musai ca nu existi, dar .. trece luna, vine anul ;)

Share this post


Link to post
Stie cumva cineva daca se da amenda pentru faptul ca nu ai rovinieta sau asigurarea lipita de parbriz?

Ei asa zic ca e obligatoriu sa o porti pe parbriz lipita :mda: ... dar n-am auzit pe nimeni sa ia amenda ca o are cumparata si nu e lipita. Oricum obligatoriu e sa faci dovada cumpararii prin acel bonulet, pe care scrie si seria rovinietei.

Share this post


Link to post

La Multi Ani colegi forumisti, in primul rand :) apoi imi puteti spune daca si-a cumparat cineva rovigneta pentru 2008?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...