Jump to content
Sign in to follow this  
expero 16V

Muntii Bucegi

Recommended Posts

A fost cineva cu masina pe traseul Sinaia-Moroeni-Bolboci-Padina-Pestera Ialomicioarei??

Daca da spuneti-mi va rog cum e drumul si daca exista pensiuni turistice pe-acolo?

Share this post


Link to post

Sinaia-Moroeni: drum execrabil, prost, parca s-a tras cu srapnele pâna ajungi pe Paduchiosu. Aici, pe Paduchiosu, alta mâncare de peste: este unul din cele mai grele trasee din tara! Muntele este foarte greu de traversat, curbe foarte-foarte strânse, mergi aproape numai cu a 2-a! Daca ti se opreste motorul în panta ai dat-o în bara! Dar atât drumul cât si peisajele sunt superbe!!!

De la Moroieni începe tara de vis: Valea Ialomitei! Imagini super, serpentine, chei, lacuri, baraje, pesteri, schituri, teleferic, cabane aproape din 10 în 10 kilometri: Zanoaga-Bolboci-Padina-Pestera Ialomicioarei! Acum, vara, drumul este foarte bun si daca n-o sa ai bafta de ploi, cred ca va fi ok! Cam atât.

Share this post


Link to post

Adica pana la Moroeni drumul este asfaltat?Paduchiosu-Moroeni care este f. greu dupa cum zici, este asfaltat,nu?

Apoi de la Moroeni spre Zanoaga este civilizat drumul(adica sa fie drum forestier dar nu plin de gropi)?Deasemenea e abrupt?sunt sepentine multe?

In privinta cazarii unde imi recomanzi sa fie curat,civilizat ca banuiesc ca pensiuni nu prea sunt, ci numai cabane.

Share this post


Link to post

Este un drum nenorocit numai de la iesirea din Sinaia pâna la poalele Paduchiosului, apoi drumul este ok! Dupa ce traversezi muntele, pe partea cealalta, la cabana "Cota 1000" se bifurca un drum la dreapta (daca vii dinspre Sinaia). Daca esti atent la indicatoare nu ai cum sa gresesti (mi se pare ca la bifurcatie scrie ca drumul o ia spre cabana "Cuibul cu Dor" sau "Cuibul Dorului", nu mai tin minte). De aici încolo (acum 4 ani) drumul era forestier dar foarte-foarte bun pentru masini, numai ca este îngust, iar pe o portiune destul de mare ai prapastia pe lânga roti... Dupa cabana "Cuibul cu Dor" începe cabana Scropoasa (cu lacul aferent), apoi cabana Zanoaga, apoi cabana Bolboci, apoi cabana Padina si la sfârsit, în apropierea pesterii Ialomicioara (este superba!!! Se presupune ca aici si-a facut Zalmoxe ucenicia!) ai Hotelul Pestera unde poti sa stai cât vrei! Toate cabanele sunt cu pensiune, dar mai bune sunt Padina si Hotelul Pestera.

Share this post


Link to post

HOTEL PESTERA***

 

PARCUL NATIONAL BUCEGI

 

Recomandam in mod deosebit acesta cazare prin frumusetea unica a zonei si prin confortul oferit la un pret foarte convenabil

 

 

LOCALIZARE SI IMPREJURIMI

Aflat la 1610 m altitudine,in Parcul National Bucegi intr-o zona unica prin frumusetea si spectacolul oferit de muntii inconjuratori .Se poate ajunge pe vreme buna cu telecabina din Sinaia -Cota 2000-Hotel Pestera .Exista doar 2 drumuri de acces forestier din Sinaia spre Moroeni Dambovita.Se parcurge cam 30 km pe un asfel de drum dar frumusetea peisajului compenseaza drumul facut .

CAPACITATE DE CAZARE

Hotel Pestera ofera :

- 12 garsoniere

- 38 camere duble

CONDITII DE CAZARE

Demisol – piscina, sauna, sala de fitness. Parter: receptie, sala de jocuri. Etaj 1: 14 camere. Etaj 2: 15 camere, Etaj 3: 15 camere. Etaj IV: 10 camere. Etaj V: 4 camere. Mezanin: restaurant, sala de conferinte

Camerele au grup sanitar propriu, frigider, TV satelit, telefon. Mobilierul este nou,baile sunt utilate si amenajate modern ,geamurile sunt termopan,

 

FACILITATI SI SERVICII

Ferma proprie, parcare, magazin, room-service, carti de credit, piscina acoperita, restaurant, biliard, teren de sport, sala de fitness, disco-bar, snack-bar, bar de zi, insotitor excursii, birou de informatii, sauna, gratar in curte. La receptie – telefon international. Complex rustic cu foisor, care poate gazdui grupuri de pana la 100 pax, protap, gratar, program folcloric la cerere. Scoala de schi.Acces Internet, acoperire Connex si Orange.

ALTE FACILITATI:

 

Restaurant "Gurmand" - capacitate 120 locuri

Bar - Restaurant "Grota" - capacitate de 60 locuri

Salon rustic in aer liber "Foisor" - capacitate de 90 locuri: incalzire in perioada rece, gratar si protap

Disco-bar in fiecare seara

Sala de jocuri - masa de billiard, 2 mese pentru tenis de masa

Piscina incalzita - instalatie de inot contra curent si hidromasaj

Sauna

Sala de Forta

 

TARIFE

TARIF DE CAZARE (mic dejun inclus):

Camera in regim single - 28 EURO/CAMERA/ZI

Camera dubla - 36 EURO/CAMERA/ZI

Garsoniera - 48 EURO/CAMERA/ZI

Servicii de alimentatie publica:

- dejun - 12 euro/pers/zi

- cina - 12 euro/pers/zi

- cina cu foc de tabara - 15 euro/pers/zi

- masa festiva - 20 euro/pers/zi

041_20-_20hotel_20pestera__20marcaj_20poteca_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Vai multumesc m-ai umplut de respect cu pestera.vazusem si eu pe net dar la 36 de euroi camera o sa ma duc cand om intra in UE

La padina cum e?am inteles ca s-a mai facut o cabana:padina 2??

eu ma gandeam sa stau la bolboci dar o sa vad daca este civilizat si curat

Share this post


Link to post

Cabana Padina - 044/314331

Cabana Pestera - 044/311094

Cabana Cheile Zanoagei - 045/77.21.76

http://www.ici.ro/romania/ro/turism/c_pialomita.html

- Cabana Scropoasa altitudinea de 1205 m in Valea Ialomitei pe malul Lacului Scropoasa; deschisa permanent cu 60 locuri, bufet, apa curenta, lumina electrica.

- Cabana Bolboci altitudinea de 1460 m in Valea Ialomitei; deschisa permanent cu 36 locuri, bufet, lumina electrica.

- Cabana Cheile Zanoagei altitudinea de 1400 m pe Valea Ialomitei in amonte de intrarea in Cheile Zanoagei; deschisa permanent cu 60 locuri, restaurant, apa curenta, lumina electrica.

- Cabanele Padina I si II altitudinea de 1525 m respectiv 1530 m in Valea Ialomitei la poalele Muntelui Padina Strungii; deschise permanent cu 164 locuri, restaurant, apa curenta, lumina electrica, telefon.

- Cabana Diana altitudinea de 1505 m in Valea Ialomicioarei; deschisa permanent cu 65 locuri, bufet, apa curenta, lumina electrica, telefon.

- Cabana Pestera altitudinea de 1610 m in apropierea Pesterii Ialomicioarei; deschisa permanent cu 120 locuri, restaurant, apa curenta, lumina electrica, telefon.

- Hotel Pestera (trei stele) altitudinea de 1610 m in apropierea Pesterii Ialomicioarei; deschisa permanent cu aprox. 200 locuri, restaurant, apa curenta, lumina electrica, sauna, piscina, sala fitness, biliard, schi lift, telefon.

 

Omule, n-am de unde sa stiu, a trecut atâta amar de vreme de când n-am mai fost pe Valea Ialomitei! Incearca la telefoanele de mai sus si ... bafta multa!

Share this post


Link to post

Apropo de cabanele din M-tii Bucegi: Stie cineva daca s-a refacut Cabana Malaiesti ?? ..stiu ca a ars acum cativa ani. :flaming:

Share this post


Link to post

pai acum 2 ani (sau 3 :roll: ) parca era in curs de refacere. poate e terminata acum.

Share this post


Link to post
Multumesc frumos de informatii

Pana la urma ce ai facut ? Te-ai mai dus ? Eu am incercat sa ajung in zona, in urma cu doua saptamani, dar am fost nevoit sa ma intorc, dupa ce parcursesem cativa km de la sanatoriul din Moroieni. Am mers pana am ajuns pe o portiune de drum noroios, pe care se formasera sleauri de la camioanele si tractoarele care treceau pe acolo. La cat de jos e Espero n-am riscat sa raman impotmolit acolo si oricum imi era mila de masina , pe care de abia o cumparasem. Daca eram cu Dacia cred ca ma incumetam, masina fiind mai bine adaptata la genul asta de drumuri.

Share this post


Link to post

Am fost dar pe jos :)

Am urcat pe Jepi si am coborat pe ceilalti.

Cum e drumul in rest?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...