Jump to content
Sign in to follow this  
Engine

Daewoo Leganza Sau Opel Omega

Recommended Posts

Mai dragilor, am gasit Opel Omega la aceeasi bani ca Leganza. Sunt intr-o mare dilema - ce sa aleg ? Ca nume de marca si design as alege Omega dar astept si alte pareri. Clasele sunt similare, motorizarile la fel, voi ce parere aveti ?

Share this post


Link to post

ledanza e una singura.

 

omega au fost mai multe generatii.

Share this post


Link to post

Asa e, scuze. E vorba de Omega B. Ce-am gasit eu e din 98-99.

Share this post


Link to post

"Leganţa" din ce an este? Câţi km au fiecare?

Din câte ştiu, Omega are tracţiune pe spate, ceea ce s-ar traduce prin confort mai mare şi vibraţii mult reduse în timpul condusului. Are însă dezavantajul derapării mai uşoare. Eu aş opta pt. Leganza.

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Leganza e tot din 98-99 hai 2000. Km parcursi cam tot la fel (peste sau in jur de 100.000). Leganza ma atrage din 3 puncte de vedere :

1. Retea service mai prezenta (am la mine in oras) si piese de schimb mai ieftine.

2. Consum mai mic (din cate am aflat eu de la posesorii ambelor masini).

3. E mai usoara ca Omega la putere aproape egala (deci calitati dinamice similare).

Edited by Bolt

Share this post


Link to post

mergi pe opel. s-ar putea sa gasesti dotari de care woo nici nu a auzit.

 

nu stiu insa fiabilitate etc. :) sapa pe net despre treaba asta.

 

d.p.d.v. al dotarilor si confortului si al designului omega clar.

Share this post


Link to post

Ba,aici e vb de Leganza,asta e deja limuzina si din cate stiu eu are de toate...iar de ales as merge pe Leganza(tractiune fata vs spate la Opel)...

Share this post


Link to post

Din cate m-am informat eu dotarile sunt cel putin 95% la fel. Cred ca Leganza a fost un fel de replica a coreenilor la Omega dupa cum a fost Cielo la Kadet. Intr-adevar, as prefera tractiunea fata dar si designul lui Omega. La rulaj similar ma ingrijoreaza doar pretul intretinerii (mai ales ca piese de Omega gasesc mai greu) si faptul ca are cam 1,7 tone cica. Consumul ar trebui sa-l simt mai mare ca la Leganza la motorizari similare, zic eu.

 

Later

Cred ca incet-incet raman la Leganza. Am cam zis si de ce. E adevarat ca voi tanji dupa designul Omega si numele de marca dar voi merge zambind cu Leganza cand ma voi gandi la avantajele amintite mai sus. Oricum, astept motive in favoarea Omega.

Edited by Bolt

Share this post


Link to post

ca fapt divers ... de ce vrei tu sa sari de la solenza la o "limuzina"?

 

gandeste-te la un cielo mai bine un executive nou cu garantie etc.

Share this post


Link to post

1. Pt. ca o limuzina e o limuzina (confort, dotari, performata, imagine etc).

2. N-as da sub nici o forma SLZ pe Cielo.

Edited by Bolt

Share this post


Link to post

Mergi pe opel. Eu zic ca nu prea se compara modelele. Asa am vazut o comparatie asemanatoare intre passat si leganza si au facut de tot kktu leganza. Nu zic ca e asa naspa leganza dar omega este peste clar!

Share this post


Link to post

Acuma da, asa e, Omega sau Passat suna si arata altfel decat Leganza. Eu insa ma gandeam la diferente notabile in ce priveste calitatea fabricatiei, confort, dotari, performante, tinuta de drum, incidenta service, consum etc. Asa din auzite, poate conduse sau fosti proprietari, vecini, intelegeti voi.

Dupa inima si ochiul meu e clar - Omega, dar daca ma gandesc ca unii proprietari se cam plang ca nu prea gasesc piese sau ca le gasesc foarte scumpe sau ca nu gasesc service calificat, ca-i consumul mai mare...imi intorc repede ochii la Leganza. Eu sunt ceva mai comod si mai sedentar si nu-mi surade idea de a haladui tara si magazinele sa caut nu stiu ce piesa iar cand o gasesc sa cad pe spate la auzul pretului. Si dupa toate astea sa-mi mai dea si meseriasu' vreo buleala neintentionata, deh omul n-a mai lucrat pe asa ceva..

Edited by Bolt

Share this post


Link to post

Cat de mare poate sa fie consumul? Si asa leganza consuma de rupe, deci esti constient ca nu o sa ai nici pe aproape consum de solenza, diferenta de consum leganza-omega e de max 1 litru. Iar de service, pai nu e plin de dealeri Opel/chevrolet? Spuneai ca omeaga e din 98-99 deci nu e model antic, cred ca te pot ajuta cei de la opel si la manopera si la service. Piesele e posibil sa fie mai scumpe fata de daewoo care sunt super ieftine, cel putin la cielo tico espero, la leganza nu stiu exact.

Share this post


Link to post

La Leganza am auzit de maxim 12% iar la Omega de minim 14%. Eu sunt din Tulcea si din cate stiu eu dealerul Daewoo/Chevrolet n-aduce nimic de Opel. Oricum, dialogul face tare bine, ma mai gandesc. :)

Share this post


Link to post

Cum sa scoata leganza maxim 12?! Acum nu vreau sa-mi sara posesorii de leganza in cap, dar din cate stiu abia espero daca scoate 12-13 in oras. Leganza stiu ca consuma mai mult, peste 12 oricum. Ce dealer daewoo/chevrolet?? Cele mai multe sunt opel-chevrolet.

Share this post


Link to post

@Bolt.Vezi ca Omega B are o gramada de probleme ,geamuri,electronica mai multe gasesti pe net cit despre Leganza singurul "defect" este consumul mare .

Share this post


Link to post

Espero consuma mai mult decat Leganza. Mi-au spus-o atat fostii posesori de Espero actualmente posesori de Leganza, cat si cei care conduc (sau au condus) la firme ambele masini - Espero consuma cu 1-2 litri mai mult ca Leganza. Eu nu pot decat sa-i cred (sunt destul de multi) ca eu inca nu pot verifica.

Legat de dealeri, i-am combinat eu in mod cronologic. Adica cei care erau Daewoo si acum sunt Chevrolet. In oras la mine cel putin, eu nu stiu sa existe mixtura Opel/Chevrolet (am fost Miercuri la service-ul autorizat si n-am vazut nici un baner, inscriptie sau vreo masina Opel pe stand).

Share this post


Link to post

Pai exemple..in Bucuresti DI-BAS, in Iasi Gold&platin, dealari Opel/Chevrolet si sunt cu siguranta mai multi.

Share this post


Link to post

@bogdanG

Daca ar fi numai alea ar fi cum ar fi dar am un amic care a avut o Omega B si mi-a recomandat calduros sa-mi iau Leganza, desi ii parea rau ca ajunsese sa-mi dea un astfel de sfat (si lui ii placea Omega mai mult). Avusese mari probleme cu suspensia si directia.

Share this post


Link to post
Espero consuma mai mult decat Leganza. Mi-au spus-o atat fostii posesori de Espero actualmente posesori de Leganza, cat si cei care conduc (sau au condus) la firme ambele masini - Espero consuma cu 1-2 litri mai mult ca Leganza. Eu nu pot decat sa-i cred (sunt destul de multi) ca eu inca nu pot verifica.

=)) este tot ce pot spune despre consumul scazut al Leganzei ...pai daca mie Espero de 1.8 imi consuma 12.5 atunci dupa ceea ce spui tu o Leganza ar trebui sa consume cel putin 11% ...adica =)) .Leganza consuma fix 16% in oras ...adica in Bucuresti .

Share this post


Link to post

Omega B am vrut sa-mi iau eu cand am luat Espero. Mai exact un Wagon 2.5 TD (E motorul de BMW, cel mai reusit motor pe Omega B zic eu). Masina e absolut imensa, mai mare decat passatul(lucru recunoscut de posesorii de passat, si absolut vizibil). Ca dotari, dublu climatronic, computer de bord, si alte gadgeturi il fac sa fie peste Leganza care se gaseste la noi. Versiunea X20XEV de 100 kw e usor submotorizata. Dupa mine inafara de versiunea diesel de la BMW , cele mai reusite modele sunt cele echipate cu V6. Consumul este cam de 12% in oras (nu in Bucuresti) si 7.5 afara la X20XSV .

Cea mai mare problema sunt piesele, care nu se gasesc in parcuri de dezmembrari, is trebuiesc luate de noi. SI masinile astea au probleme, nu exagerate, dar au.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post
=)) este tot ce pot spune despre consumul scazut al Leganzei ...pai daca mie Espero de 1.8 imi consuma 12.5 atunci dupa ceea ce spui tu o Leganza ar trebui sa consume cel putin 11% ...adica =)) .Leganza consuma fix 16% in oras ...adica in Bucuresti .

Posibil, nu zic nu pt. ca inca nu am masina. Vorbesc doar din auzite. Dar daca-ntrebi posesorii de Leganza de pe forum, din ce-am citit eu, nu cred ca-ti va spune vreunul din ei de 16% consum (probabil cazuri izolate). Eu am un amic apropiat c-o Leganza si mi-a spus tot 11-12% intraurban. Am in schimb si o cunostinta cu Leganza care conduce Espero la firma (de fapt la Consiliul Judetean) si care mi-a spus acelasi lucru - Espero consuma cu 1-2 litri mai mult in oras ca Leganza lui.

 

@Esperatul

Chiar, oare de ce ? Sa fie oare coreanul mai inginer si mai perfectionist decat neamtul ? Clientii de Omega oricum au fost mai exigenti decat cei de Leganza, cum de nu prea le-au iesit masina ? Presupun ca din acest motiv nici nu se mai fabrica sub acest nume. Stii ce-i culmea, ca tipul care a avut Omega si mi-a recomandat Leganza, a avut versiunea de 2,5 cu motor BMW. L-a-njurat de mama focului. A avut probleme si cu injectia si n-a mers cu ea decat putin datorita sederii in service-uri. Cred ca V6-le ar fi cea mai buna alegere la masina asta ca sa simti cu adevarat ca merita. La 1,7 tone ale ei si cu doar 5 CP in plus fata de Leganza nu va fi nici o diferenta presupun.

Edited by Bolt

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...