Jump to content
Sign in to follow this  
remix

Tico By Daewoo

Recommended Posts

E drept ca gratioasele mele RoadStar au cam inceput sa bazaie dupa ce au servit din plin si alte masini (cel putin un Espero inainte). Tocmai de aceea sunt "pe vine" niste Ground Zero entry level, numai bune pentru masinuta mea. Despre CD-player mai vedem, inca ma descurc cu o caseta adaptoare si MP3-player-ul Sandisk Sansa. Mai mult, cam 85% din timp aparatul functioneaza ca radio si o face foarte onorabil.

Share this post


Link to post

Dupa cum promiteam mai sus gratioasele RoadStar au fost inlocuite de virtuoasele GroundZero GZTF-165MK2. Detalii despre ele gasiti aici . Nu fac poze pe masina acum pentru ca e plina de rumegus dupa ce am largit gaurile ca nu erau chiar pe dimensiune.

Edited by remix

Share this post


Link to post

De astazi masina este dotata cu sistem alarma de inalta "fidelitate si siguranta" si actuatoare inchidere/deschidere pe usile din fata.

Alarma este evident unul dintre cele mai accesibile modele existente pe piata noastra dar vine cu recomandarea altor posesori. Actuatoare am ales sa pun doar pe usile din fata mai ales datorita frecventei de utilizare foarte reduse a usilor din spate. Decat sa am un motoras gata sa se strice cand nu sunt atent pe usile din spate mai bine sa nu fie deloc.

 

Cu aceasta ocazie m-am bagat si mai adanc in datorii, urmatoarele 2 luni cred ca voi sta cuminte... daca pot sa ma abtin :)

Share this post


Link to post

Experienta placuta cu Borbet.

 

Dupa cum stiti am dotat masina cu un set de jante Design CF de la Borbet. Problema lor este ca nu sunt chiar noi si pe una dintre ele se vedea uzura. Anume capacul din centrul jantei era crapat si se vedea urat. Am scris la Borbet si dup-aia am vorbit si cu importatorul oficial in Romania. Raspuns de la Borbet n-am primit prea repede, in schimb importatorul mi-a spus ca pe comanda se pot aduce tot setul de 4 plus un breloc cadou la doar 120 RON. Am zis "las-o bah ca merge-asa" si mi-am luat mintea de la acel capac. Ghiciti ce ma astepta pe mine astazi pe masa. Fix un capac nou nout trimis de cei de la Borbet absolut gratuit, postage and delivery suportate de ei (2Eur). Recunosc ca acest mic gest al lor m-a impresionat profund. Nemtii nu se dezic de la reputatia ce-i precede... chiar au fost prompti (cateva saptamani, posta normala) si foarte amabili.

Acum jantele se afla in set complet, cu antifurti custom, cu tot tacamul... sunt doar murdare. :P

Edited by remix

Share this post


Link to post

Saga continua

 

Dupa lupte seculare purtate impotriva ruginii acumulate pe exteriorul tamburilor spate i-am curatat cat de mult am putut apoi le-am aplicat vopsea neagra... ideea era sa para masina ingrijita fara a cadea in patima Racing/Tuning sau mai stiu eu ce.

 

Pentru moment doar poze cu tamburii la uscat, poze cu roatele instalate in curand.

 

post-865-1176731198_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Din pacate cu vopsea neagra mata la mine a tinut fix vreo... 6 luni si a inceput iar sa iasa rugina :( . Sa speram ca tu ai mai mult noroc.

Share this post


Link to post

Intr-adevar, daca nu ai luat toata rugina, o sa apara din nou la un moment dat. Poate te hotarasti sa repeti operatiunea, cu ceva solutii de scapat de rugina.

Mi se pare mie sau vad acolo si un mic distantier, de 3-4 mm grosime?

Buna achizitie GZ, dar cred ca trebuie sa le amplifici ca lumea ca sa te poti bucura de ele...au 80 w rms, ceea ce un mp3 auto nu poate furniza.

E bine ca esti interesat de detalii si de aspectul ingrijit.

Share this post


Link to post

Privitor la rugina eu am pus niste perii circulare in varful unei bormasini si am dat cu ele pe tamburi pana m-au lasat toate periile. Am curatat cat am putut de mult, mare parte din rugina a fost indepartata. E drept ca suprafetele n-au mai ramas la fel de drepte asa cum au iesit din fabrica dar mai mult de atat nu cred ca puteam face. Ceea ce a ramas este deja solidificat puternic pe suprafata metalului si efectiv nu iesea decat la cine stie ce dalta puternica sau altceva.

Distantiere nu sunt, e totul original acolo nemodificat.

 

In ceea ce priveste boxele GZ am vrut ceva cat de cat serios la bani cat mai putini. Nu voi face investitia intr-un amplif avand in vedere faptul ca la volum 20/33 pe casetofonul meu sunetul este arhisuficient. Nu sunt genul care sa fac discoteca in cartier cand trec pe strada asa ca mi se pare suficient.

 

V-as fi pus si niste poze cu roatele instalate dar mi-e rusine cu masina asa murdara. Poate imi aduc aminte intr-o zi cu soare dupa ce o spal. :P

Share this post


Link to post

Imi plac mult jantele tale, ii stau super bine lu ala micu' :thumbl:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...