Jump to content
Sign in to follow this  
zack

Crash Test Chevrolet Spark\matiz

Recommended Posts

Ce sa zicem, testul de impact are aceeasi importanta cu un rahat de bipaitoare de centura... Bataie de joc. Eu vad ca masina s-a comportat destul de bine mai putin la zona picioarelor (probabil din cauza bordului prea dur).

Share this post


Link to post

mie nu mi se pare deloc surprinzator...

cine se gandeste la siguranta cand cauta cel mai mic pret?

iar bipaitoarea de centura este un accesoriu cu adevarat ff important per ansamblu pt ca te forteaza (oarecum) sa pui centura si asta este cel mai important si eficient element de siguranta al unei masini...

Share this post


Link to post

Te forteaza sa te enervezi si sa conduci ca naiba, asta e tot efectul care il are asupra mea. Ma urc in masina, merg 50 m, ma bipaie aia la cap si ii si trag 3 pumni in bord de nervi :-W . Educarea soferilor cu forta (bipaitoarea) mi se pare stupida si puerile, gandita de o persoana care nu are prea multe de a face cu psihologia umana.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

la mondeo merge sa apesi o data pe 'butonul rosu' si se opreste din bipait

Share this post


Link to post

Eu daca as avea asa ceva pe masina mi-as demonta prinzatoarea de la centura si as umbla la firele alea sa nu mai faca contact intre ele si sa nu ma mai ***** la cap bipaitoarea. Daca e sa mori tot mori, si cu 100 de centuri si airbag-uri.

La Clio nu am asa ceva, si bine-mi pare, o modificare-n minus, si nici la Passat, probabil se pune accent pe ideea de a ramane viu oricum. :D

Share this post


Link to post

eu oricum imi pun centura tot timpul, asa ca nu conteaza bipaitoarea.

 

cred ca segmentul "target" este format din cei cu intentii bune, dar foarte uituci. ca vad ca cei care nu vor sa sa-si puna centura, oricum nu si-o pun, in schimb se enerveaza.

Share this post


Link to post

Cred ca rezultatele la protectia ocupantilor ar fi fost mai bune daca centurile ar fi fost cu pretensionare, dupa ce observ eu. Alfel caroseria se pare ca s-a comportat excelent, singurele leziuni datorate ei par sa fie doar din cauza pedalelor, si asta chiar la 64 km/h.

Share this post


Link to post

@andreib: asa si pt ca tu ignori normele de siguranta nepurtand centura crezi tu ca bipaitoarea nu ajuta. da, in cazul tau, nu ajuta. la reno, de ex, bipaie ce bipaie vreun minut si dup-aia se opreste. adica ceva de genul: "daca nu vrei si nu vrei, treaba ta!"

Edited by alx

Share this post


Link to post

Nu am deloc bipaitoarea la Reno, nici macar bec in bord ca la matiz. Si sa nu intelegi gresit, dar in afara eu port INTOTDEAUNA centura, nu ma incomodeaza, chiar imi place ca ma tine in scaun, cum ii incomodeaza pe altii, dar e inconfortabil sa merg 5 minute, opresc si asta cu centura intotdeauna pusa.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

laur, tu nu ai bipaitoare dar nici 5 stele la siguranta. defapt, nu cred sa fi fost testat symbolul la euroncap.

Share this post


Link to post

Prefer 4 stele dar sa nu am panarama aia de bipaitoare. E o idee stupida tare, trebuiau sa caute alta solutie mai desteapta.

Share this post


Link to post

special pt tine.

 

da, sunt de acord, si eu imi doresc o masina customizabila...

Share this post


Link to post

la transporter este foarte stresant sunetul scos cand nu este pusa centura.

un sfat...de ce nu legati centura prin spate?.....nu cred ca va deranjeaza la spate daca stati pe ea

Share this post


Link to post

io chiar nu vad cum a luat 2 stele jumate...

teoretic l-au imbunatatit.

n-o fi vreo lucratura ?

mi se pare foarte ciudat, ca cei de la renault ai numai 5 stele...(cam am eu boala pe renault...dar in fine asta e alta poveste).

am citit intr-o carte...ca spark ar fi mai usor ca vechiu matiz cu 30 kg. si ca i-ar fi inlocuit structura de rezistenta...

io am ramas socat. ma asteptam la 4 stele.

Share this post


Link to post

Citeste comentariile.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...