Jump to content
Sign in to follow this  
BAD_MF

Dacia Logan Laureat 1.6

Recommended Posts

Am curajul sa va prezint loganul meu aici, unde se rade in hohote de aceasta masina ;) Eu sunt multumit de ea! Este vorba de un laureat cu motorul 1.6 culoarea alb, cumparat la sfarsitul lunii mai 2005!

Optiunile care le are pe el sunt :

-geamuri electrice fata cu modulul cu o singura atingere(nu stiu exact denumirea, adica apesi odata pe buton si geamul se ridica)

-oglinzi cu reglaj electric si degrivare actionata odata cu dezaburirea lunetei

-computer de bord

-aer conditionat

-inchidere centralizata cu telecomanda pe cheie

-scaun sofer cu reglaj pe inaltime si lombar

-airbag sofer, airbag pasager

-avea casetofon si 4 difuzoare

-proiectoare ceata

 

Masina are in prezent aprox 7000 de km, iar pe langa stock i-am mai facut eu mici modificari cum ar fi

-pus mp3 player panasonic cu boxe JBL gto ovale de 300 w

-cotiera originala pentru logan,cap schimbator de viteze Pilot, husa scaun sofer Pilot

-ornament toba, inox de la Borla

-am schimbat jantele de otel cu unele de aliaj marca BORBET tot de 15 dar mai late(7j fata de 6 j cele originale)

-de curand mi-am luat si gume, DEBICA Furio 195/60 r15 H

-ultima chestie facuta la masina a fost sa pun folie neagra pe geamuri, autorizata! Arata bine dar inca nu am poze cu folia pusa.

 

Sper ca va place masina mea..asa cum e ea Logan :D O sa fac si poze mai recente!

post-772-1132389781_thumb.jpg

post-772-1132389824_thumb.jpg

post-772-1132389910_thumb.jpg

post-772-1132389934_thumb.jpg

post-772-1132389950_thumb.jpg

Share this post


Link to post

ce nu am putut intelege: de ce pe logan ditamai jantele pe 15" par micutze... cred ca pe logan se potriveau f bine nishte 205/55/16 ca sa para si ea "fat", asa mi se par putin aiurea rotile, parca ar fi prea mici...

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

Cu noile cauciucuri arata mai bine. Am vrut sa pun pe 16 dar cand mi-am luat jante nu aveam bani si de pneuri asa ca.. Poate in curand le voi schimba.

Share this post


Link to post

De ce nu vii la intalnirile Daewooclub din Iasi? Cu una dintre masini? Oricare, nu facem discriminari

Share this post


Link to post

M-ar tenta sa vin, dar tot am vazut pe aici discutii ca ba se tin ba nu se tin etc. Cand e urmatoarea intalnire?

Share this post


Link to post

Hihihi ... cred ca preferi intalnirile de la Ethos. I-a placut dom'soarei cafeaua?

 

 

P.S. aha, eu eram ala ...am vrut sa opresc sa te salut, dar am vazut ca esti ocupat, asa ca am sters-o. Intalnirile se tin joia ori vinerea, si de obicei Gaby lipseste :) )

Share this post


Link to post

masina e luata cu banii jos sau in leasing? daca e luata cu banii jos cat ai dat pe ea cu totul? si cam cat are consumul? e mai buna 1.6 decat 1.4?

Share this post


Link to post

Lasand la o parte faptul ca Loganul e nou si ca tot ce-i nou te sensibilizeaza mai mult ,ca o comparatie Logan-Cielo ,per total si judecand la rece care te multumeste mai mult?

Share this post


Link to post

Cristaky, de acum cand ma vezi la cafea nu ezita sa ma abordezi ;) .

Masina e luata in rate nu cash.

 

Consumul, sincer, in oras 9-9.5 mers normal adica mai dau o pedala pana in 5000 din cand in cand. Si eu zic ca e mai bun motorul 1.6, cel putin la drum lung se simte! Un plus mare la logan fata de cielo este puterea motorului si consumul, pe langa asta si optiunile in plus. Un plus la cielo este zgomotul mai mic la viteze mari.

Daca ar trebui acum sa-mi cumpar o masina noua, sa aleg strict intre cielo-logan..as merge pe logan. Ca fiabilitate, ce sa zic, in 7000 de km inca nu vad nici o problema, nici nu scartie, sper sa o tina tot asa!

Share this post


Link to post

Cotiera aia seamana mult cu ceea ce am eu pe Kalos. Zici ca e pentru Logan, huh? Cine o face si cat costa?

Share this post


Link to post

Nu mai stiu producatorul. Faza e ca scria pe instructiuni cotiera pt logan si e imbracata in acelasi material cu cel folosit in interiorul loganului.

Share this post


Link to post

Geamurile le-ai foliat (autorizat, desigur :) >- ) in Iasi? Eu am trimis e-mail unei firme...luneta + portiere spate = 4 milioane. Pe tine cat te-a ajuns ?

Share this post


Link to post

Exact 4 mil, la ager service. Cu folie LLumar import SUA, autorizata R.A.R. garantie 5 ani.

 

Ma gandesc sa aplic autocolant negru mat pe ramele de la portiere. Am facut si o poza aprox sa va faceti o idee. Ce parere aveti arata bine , merge?

post-772-1132650208_thumb.jpg

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post

Cred ca ar merge. Ar fi asemanator cu Esperoul meu. (tot alb si cu rame negre)

Share this post


Link to post

Cred ca o sa incerc, daca nu-mi place o dau jos si gata. La espero e vopsit sau tot folie? De exemplu la santa fe am vazut ca e folie.

Share this post


Link to post

E o chestie plastificata. Nu imi dau seama exact cum a fost aplicata.

Share this post


Link to post

Si eu mi-am pus, e un autocolant. Da bine, mai ales daca ai geamurile intunecate.

Share this post


Link to post

BAD MF...sa-l stapanesti sanatos. o remarca as avea de facut. nu mi se pare ca dau foarte bine jantele alea :-S daca te tine portofelu cred ca ar arata bestial cu niste OZ racing pe 16 albe si cauciuc cu talon jos ;) ce zici?

 

un coleg de munca si-a vopsit in culoarea caroseriei oglinzile, fara bratul de sustinere, arata mai marfa, poate incerci ceva. cred ca s-ar preta si la clantele de la usi. :) >-

Edited by mikken

Share this post


Link to post

mersi mikken! Da, ar merge mai bine niste oz racing albe, sau alte jante pe 16, dar deocamdata am alte prioritati. Abia mi-am luat niste debica furio noi noute si mai astept sa se uzeze, cu pneurile noi care-s mai joase arata mai bine jantele. Acum ma bate gandul la un eleron.

Share this post


Link to post

incearca un eleron finutz, pt ca si asa loganul e o masina voluminoasa...nu cred ca ar da bine ditamai aripa :D anyway...stii tu ce ai de facut :P sa ne tii la curent cu poze, nu de alta dar si pe mine ma bate gandul serios la un LOGAN alb DCI in primavara si mi-ar prinde bine niste repere sa vad cum as putea s-o modific cu bun gust

Share this post


Link to post

Pai ma gandeam eleronul de pe logan AM, e foarte finut. Am sa vad poate imi cumpar. Am auzit ca merg bine dci-urile, eventual si cu un chip tuning :D

Share this post


Link to post

:-? ti se pare mai stabila la drum loganul decit cielo, eu cu loganul al 140 cam fugeam de c.u.r cu cielo stateam pe drum. De tinuta de drum n-ai spus nimik

Share this post


Link to post

Nu mi s-a parut vreo diferenta signifianta la tinuta de drum intre cele doua, sincer. Am luat curbe stranse cu loganul fara probleme, nu se apleaca f tare, plus ca i0am pus si roti si anvelope mai late(poate ajuta un pic). Chiar nu am simitit ca-mi fuge spatele masinii sau chestii de astea. Trage bine la viteze mari doar ca e cam galagioasa.

Share this post


Link to post

Azi masinuta a primit un set de anvelope de iarna KORMORAN snowpro 185/65 R15. Le-am pus pentru ca vreau sa trag o fuga la Sinaia si m-am gandit sa nu ma prinda vreo ninsoare, plus ca nu strica sa am si un set de iarna. Impresii, deocamdata nu ma pot pronunta, in Iasi nu e nins, dar merg bine si nu-s galagioase.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...