Jump to content
Sign in to follow this  
dnysterian

Temporizator Stergatoare

Recommended Posts

cand cuplez pe prima pozitie INT merg la un anumit timp " destul de maricel " , daca incerc sa reglez timpul intre intervale nu merge , dau de potentiometrul acela fara nici un rezultat . In rest merg normal pe toate pozitiile. Care ar putea fi cauza , potentiometrul ( pe care il banuiesc si eu ) sau releul ( dar nu cred , ca altfel nu mergeau deloc pe prima pozitie INT). Are cineva vreo idee ? :o fftopic:

Edited by dnysterian

Share this post


Link to post

Cauta un prieten cu cielo si incearca-le pe rand.Mai degraba este releul.

Share this post


Link to post
Cauta un prieten cu cielo si incearca-le pe rand.Mai degraba este releul.

multzumesc pt sugestie ( cred ca ai dreptate findca se mai aude din cand in cand un releu care se chinuie sa cupleza in momentul in care comutatorul se afla pe pozitia INT ) :osanale:

Share this post


Link to post

Teoretic, faptul ca temporizeaza, dar cu durata lunga si fara putinta de reglare ar indica faptul ca potentiometrul este defect. Se poate face un test relativ simplu. Trebuie sa ai acces la contactele blocului de reglas al temporizarii si sa faci un scurt intre pinii 2 si 4 (la care e legat potentiometrul). Ar trebui ca stergatoarele sa lucreze pe viteza maxima. Daca se intampla asa, atunci problema este din potentiometru (se inlocuieste).

Din pacate, daca nu e scris pe dispozitiv, nu stiu care-s pinii aia (nu e dat conectorul in manual), iar daca nu ai cat de cat "dexteritati" electrice e mai bine sa nu te risti (de exemplu, daca faci scurtul intre 1 si 3 vei trosni o siguranta, intre pinii astia fiind conectat becul de iluminare).

Share this post


Link to post

Ce treaba are mersul intermitent cu viteza maxima?

Poate vrei sa spui ca merg continuu sau cu pauza minima de 4 secunde daca face strapul ala.

E prea complicata si tot odata riscanta varianta asta atita timp cat poate verifica usor prin inlocuire si piesele sant ieftine.

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Mda, "viteza maxima" vroia sa insemne ca pauzele sunt (cele mai) scurte.

De acord ca e riscant (de altfel am si zis). Complicat nu e deloc, ca oricum va trebui dat jos daca-l inlocuieste.

Share this post


Link to post

ok , dar pe unde as putea sa gasesc o schema electrica (sa nu orbecahi pe acolo) ? eu am luat masina acum vreo doua sapt. si nu am o carte tehmica (as putea sa o gasec in cartea tehnica , ca pot face rost ? )

Share this post


Link to post

R3 este potentiometrul si K9 este temporizatorul.

post-482-1132471779_thumb.png

Share this post


Link to post

Din cate am citit in manual, releul pentru temporizarea stergatoarelor este in spatele blocului de sigurante. Cum ajung la el pentru a-l schimba?

Β 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Poti sa incerci cu capul in jos pe la pedale :) )daca stii exact care e sau impingi tabloul in spate si apoi il lasi usor in jos.

Share this post


Link to post

L-am schimbat...pe pipaite :> . Este al treilea de la stanga la dreapta cum te uiti la blocul de sigurante.

Β 

Multumesc.

Β 

P.S. Acum este OK, adica atunci cand era pe temporizare, mai ales cand era frig si intervalul de temporizare mic, atunci cand stergatoarele reveneau in ultimii 10-15 cm se auzea din zona sigurantelor un tacanit haotic.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Β 

×
×
  • Create New...