Jump to content
Sign in to follow this  
alina t

Probleme La Schimbatorul De Viteze

Recommended Posts

Azi, cand sa ies din parcare, am dat marsarier si a ramas schimbatorul blocat in aceasta pozitie; nu am reusit sa bag in viteza 1 decat oprind motorul. Cand sa plec de la semafor, la fel, nu intra in viteza 1, e o piedica f mare. Pt a o parca in garaj am fortat-o rau sa intre in viteze si a scos si un zgomot nasol.

Ambreiajul se comporta normal. Ce sa fie?

Share this post


Link to post

si eu am patit asa ceva imi intra doar in 1 3 si 5. era un stift rupt

Share this post


Link to post

Motiv probabil pt cuplare greoaie a vitezelor: cablul de ambreiaj prea moale astfel debreierea nu se face complet. Daca jocul pedalei de ambreiaj este mare, puteti incerca sa mai insurubati piulita cablului cateva ture pana jocul parghiei de debreiere ajunge la 1-2mm. Daca nu se remediaza asa inseamna ca placa de presiune este defecta si se lasa cu schimbat kit ambreiaj.

Share this post


Link to post

Salutare ! Mai eu sunt convins ca este prea slab cablul de ambreiaj , dar trebuie verificate si cablurile de la schimbator . As crede ca cele doua cabluri de la schimbator nu mai sunt calibrate , pentru ca asa deodata de pe o zi pe lata nu se intampla de la cablul de ambreiaj . Bafta la reparatie si sa ne spui si noua ce are de fapt !

Share this post


Link to post

Marius...la tico nu este ca la Matiz cu cabluri...tico-ul are un sisten de parghii.

Share this post


Link to post
Motiv probabil pt cuplare greoaie a vitezelor: cablul de ambreiaj prea moale astfel debreierea nu se face complet. Daca jocul pedalei de ambreiaj este mare, puteti incerca sa mai insurubati piulita cablului cateva ture pana jocul parghiei de debreiere ajunge la 1-2mm. Daca nu se remediaza asa inseamna ca placa de presiune este defecta si se lasa cu schimbat kit ambreiaj.

 

Si daca agata(desi apasasem de 2 ori pedala) la cuplarea pt mersul inapoi, e aceeasi chestie?

Share this post


Link to post

Da, agatza in toate treptele doar ca e mai sesizabil in treapta I sau marsarier. Daca si ambreiajul tine prea jos mai strangeti de cablul sau de actionare.

Share this post


Link to post

Ah, inseamna ca la mine e factoru uman :wallbanger:

Cupleaza unde trebuie si agata putin si rar la mersula inapoi :D

Share this post


Link to post

Daca agata doar la mersul inapoi e chiar factorul uman si anume te grabesti prea tare sa cuplezi marsarierul. Asteapta 2 secunde dupa ce ai debreiat si cuplarea va fi silentioasa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...