Jump to content
Sign in to follow this  
tuf5075

Schimbarea Centurilor De Siguranta

Recommended Posts

Si acu un lucru care m-a surprins in mod placut. Vineri cand imi verific cutia postala, vad o scrisoare de la Chevrolet Germania...in care eram rugat sa merg la o reprezentanta sa imi schimbe GRATIS centurile cu tot ce tine, cu suportul de centura, sau de ce nu mai am masina, sa le dau adresa noului proprietar.

Eu zic ca e un lucru de lauda.

=D> =D> =D>

In Rom s-a intamplat asa ceva? Ca adevarul e ca dupa un timp e indicat sa se schimbe...

Poate da de gandit cuiva...

:drinkers:

Edited by tuf5075

Share this post


Link to post

Nu am inteles...in Rom se schimba la un anumit nr de Km?

Share this post


Link to post

Nu. Cel putin eu n-am auzit d-asa ceva, si am schimbat din proprie initiativa, ca nu mai tinea catarama.

Share this post


Link to post

Da..dar de fapt de ce ma mir...in Rom siguranta soferilor e pusa pe ultimul loc...

:-W

Share this post


Link to post

De ce crezi tu cu atata tarie ca dupa un nr de ani centurile nu mai sunt asa bune ca inainte? Adica tu lauzi ceva fara sa argumentezi. Eu chiar nu vad nici un semn de uzura la centurile mele.

Share this post


Link to post

In manual scrie doar ca se verifica la fiecare 20000 km centurile, fixarile si elementele de cuplare. Dar graficul ala cuprinde doar intervalul 0-100000 km, respectiv 0-60 luni; cine stie ce efecte are imbatranirea in timp (5-7-10 ani) ?

Share this post


Link to post

Daca e sa o luam asa nu poate putrezi si air-bagul dupa 7-8 ani?

Si pe asta il schimba gratis? :)

Share this post


Link to post

Poate centurile (parte textila) nu au nimic dar sistemul de retractare si blocare se uzeaza in timp.

Share this post


Link to post

Se uzeaza, probabil exista posibilitatea blocarii, samd. BTW, acesta nu e demontabil pentru intretinere; cand am schimbat catarama, a venit ca un singur ansamblu unitar, de la urechea de prindere pe podea pana la catarama cu buton rosu.

Share this post


Link to post

La mine acum cateva zile am ramas cu centura dreapta in mana. Se desurubase surubul de prindere dreapta jos. Cred ca de aia trebuie verificate.

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post

Eu am probleme cu centura mea, este uzata, si cand o infig in... chestia aia cu butonul portocaliu nu sta bine, trebuie sa o apas de cateva ori repede, ca un tremurat, pana sare butonul in sus la maxim, altfel sare din suportul ei. Deci se degradeaza. POate ca nu dupa 10 ani, poate ca dupa 6 luni si 10 000 de urcusuri si coborasuri din masina.

Share this post


Link to post

Asa se intampla si la mine, de-aia am schimbat-o.

Share this post


Link to post

Multi si-au pus pe masini vechi care aveau centuri neretractabile(vezi dacia 1300), centuri retractabile luate de la dezmembrari.multe din acestea provin de la masini accidentate si nu mai prezinta siguranta.

Probabil ca daca folosesti constant centura de la franari bruste se uzeaza si atunci trebuie schimbate.Oricum e prima data cand aud de asa ceva

Share this post


Link to post
Eu chiar nu vad nici un semn de uzura la centurile mele.

Si la cureaua de distributie, ea poate arata super bine...dar tot se pote rupe dupa un anumit nr de km... deci poate ca stiu ei ce stiu...

Mai e si reclama...dar in mare e de laudat initiativa celor de la chevrolet.

:drinkers:

Share this post


Link to post

Mă gândesc că ar putea fi un studiu de piaţă, sau un recensământ al maşinilor Daewoo, etc. şi te stimulează într-un fel. Părerea mea.

Share this post


Link to post

Se poate...dau au gasit modalitatea potrivita si mai ales primesc si centuri noi :D

Share this post


Link to post

Dar si-a pus cineva problema ca poate au descoperit o hiba a centurilor care ar fi putut pune in pericol siguranta soferilor si au fost nevoiti sa faca aceasta rechemare ?

Share this post


Link to post
Dar si-a pus cineva problema ca poate au descoperit o hiba a centurilor care ar fi putut pune in pericol siguranta soferilor si au fost nevoiti sa faca aceasta rechemare ?

descoperi o probl dupa 8 ani de la fabricare????

NU, reclama suna mai bine...si putin interes fata de clienti...

Share this post


Link to post

Exista un site cu baza de date a "recall"-urilor... nu imi dau seama inca daca e numai pe canada sau worldwide. Cert e ca sunt acolo recall-uri din 2004 pentru automobile produse intre 94 si 99. Mai sunt si altele, o sa caut si unele cu o diferenta mai mare intre data recall-ului si a productiei.

Uite un link, presupun ca poti dezvolta de acolo.

http://www.tc.gc.ca/roadsafety/recalls/rec...sp?recno=11741&

Share this post


Link to post
Daca e sa o luam asa nu poate putrezi si air-bagul dupa 7-8 ani?

 

Airbag-ul se schimba dupa 10 ani, cel putin asa scrie in biblie la Iveco.

 

Asa ca nu e nimic anormal sa se schimbe centurile dupa o anumita perioada de timp. Poate fi o campanie promotionala, oricum in germania totul se recicleaza, asa ca pentru ei nu e o cheltuiala foarte mare si, inca ceva: probabil ca se gandesc ca masinile pe care ei le reconditioneaza gratis au o anumita varsta si ca intr-un viitor foarte apropiat proprietarii le vor schimba. Iar proprietarii vor fi mai tentati sa apeleze la firma care nu i-a uitat nici dupa atata timp. E probabil un fel de fidelizare, de consolidare a imaginii marcii, nu cum fac operatorii de telefonie de la noi care considera ca vechimea in retea este un privilegiu si nu un avantaj si, dupa un an de zile iti poti cumpara un telefon mobil la un pret mai mare decat ofertele pentru noii clienti (inca la Connex nici nu se putea inainte), desi ar trebui sa fie invers.

 

De ce majoritatea membrilor de aici sunt tentati sa schimbe vechiul woo pe un Chevrolet, Opel etc? :) >- De ce fostii proprietari de 1310 prefera Logan sau Renault ? De ce eu n-am avut absolut nici o tangenta de a ma interesa detalii despre Renault inainte? Pentru ca era ceva diferit fata de ce eram eu obisnuit. Dealerii stiu asta si vor sa-si asigure si mai bine viitorii clienti.

Am dreptate sau nu?

Share this post


Link to post

Si la octavia in manual scrie de airbag-uri, ca se schimba la 10 ani! E bine totusi sa se schimbe si centurile, mai ales la masinile de peste 6-7 ani. Dar cum la noi de multe ori centurile nu sunt folosite uzura nu e asa de mare :D .

Share this post


Link to post

si tocmai am venit de la atelierul Daewoo unde au schimbat CEVA la centurile de siguranta.

Desi eu intelesesem ca o sa schimbe centurile...au fost schimbate doar elementele de langa scaun in care se insera centurile(cele cu butonul rosu)....

Acu mai multa reclama decat schimbare :D ...se poate, dar e bine si atat.

:drinkers:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...