Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Apometre - Caut Oferta De Calitate

Recommended Posts

Cum zice si titlul, va cer ajutorul in domeniul apometrelor. A venit momentul sa punem si ma intereseaza oferte prin care ati trecut, nu luate de pe net sau din cutia postala, ca din alea am teancuri...

 

Multumesc anticipat.

 

P.S. cele care sunt si cu rate sunt prioritare :thumbl:

Share this post


Link to post

Pai, ce calitate cauti ? concurenta e deja mare, preturile sunt mici, aparatele ... o apa si-un pamant. Nici nu are ce sa se strice la el, ca e banal de simplu.

 

Daca te incalzeste cu ceva, Siemens, de aproape 3 ani, merg fara nici o problema.

Share this post


Link to post

Oferta sa fie de calitate. Pret bun, conditii bune cu tot cu montaj si scule bune. Sunt si scule varza pe piata... De aia ziceam, oferte de care v-ati lovit concret sau de care ati beneficiat.

Share this post


Link to post

pai in principiu e bine sa lucrezi cu o firma care se afla cat de cat pe laga locuinta ta ca(iti spun din experienta) se mai intampla sa ai probleme si o sa vrei sa vina repede la tine acasa sa se rezolve. Cum zicea si VAXXI aparatele sunt foarte banale si nu au din ce cauza a se strica...poate doar sa se blocheze de la 'pietroaiele din apa' si atunci orice aparat se blocheaza...se desfunda foarte usor(dar tre sa-i chemi pe baietii care l-au instalat ca tot ei ii pun si un sigiliu)...mie mai voiau sa-mi scoata niste bani pe niste filtre de apomentre...nu am cedat...dar cred ca-s bune totusi...

Share this post


Link to post

Si sa alegi pe unii care au mai lucrat la tine in bloc care stiu cum vin tevile, unde sunt robinetii, chestii de astea (ca astia oricum intai fac si dupa aia intreaba si te mai pomenesti cu vreo belea la instalare).

Share this post


Link to post

Daca montezi orizontal (!!!) filtru Y (mecanic) pe fiecare coloana de apa, inainte de apometru, cu robinet in amonte de filtru si robinet in aval de apometru, ai o instalatie f.buna si scapi de blocaje mecanice in robinetii de lucru si in apometre. Din cauza concurentei doar pe pret, a spatiului restrans in care se monteaza (kassai romanul, ii plac lucrurile ascunse si sa se tarasca cel putin una data pe luna) si pentru ca omul afla doar dupa (cand vrei sa cureti filtrul sau sa inlocuiesti apometrul) rolul esential al celor 2 piese "in plus", n-ai ce calitate sa ai. Oricum, apometrul trebuie verificat metrologic la 2 ani, ca asa e legea aparatelor si trebuie sa traiasca si aia. Te-am avertizat de montarea orizontala a filtrului mecanic pentru ca el functioneaza pe legea gravitatiei si am vazut montaje verticale, facute de "firme". Cred ca stii cum este sau daca nu o sa afli, instalatorii sunt alta categorie de oameni, alaturi de soferi, militieni ...

Share this post


Link to post
... o sa afli, instalatorii sunt alta categorie de oameni, alaturi de soferi, militieni ...

 

Yeeeeeaaa!! :rambo: la toti instalatorii. Intre timp am invatat putin si din meseria asta, ca m-au adus la capatul rabdarii. Am descoperit intre timp regula: 'daca vrei sa iasa ceva bun, do it yourself ;) '

 

Vipere, ia de la Romstal, ca totusi este o firma serioasa si ofera si garantie. In alta ordine de idei, in rate nu prea am vazut.

 

Eu zic ca te omori prea tare cu , aproape toate sint bune (ca altfel nu sint autorizate metrologic). N-am auzit de contoare busite pina acum.

Share this post


Link to post

cind alegi firma, alege una care sa si repare ce gauresc si sparg. Mie mi-au spart faianta si asa au lasat. In + in loc sa se chinuie mai mult si sa sparga doar o placa (se putea , dar era anevoios de lucru) au spart 3 placi. De stricat nu are ce sa se strice, iar daca nu mai merg bine, e in avantajul tau =))

Share this post


Link to post

nu stiu daca il poti numi avantaj ca in contract scrie(cel putin la mine) ca tu si numai tu(adica proprietarul) esti raspunzator de buna functionare a aparatelor...mie pana de curand nu-mi contoriza apa calda de la cada si am zis..ce draq ca nu-i vina mea, doar nu ma apuc sa sparg faianta ca sa o rezolv...n-au vazut de la inceput..treaba lor, eu platesc mai putin...well..dupa ce m-am interesat...si am citit contractul i-am chemat din nou pe baieti si mi-au facut ravagii(cei care mi-au facut instalatia sanitara la baie incurcasera nush ce tevi) si mi-au gaurit tot peretele...apropo de reparat dupa aia...ca pe mine m-au lasa cu molozul in casa :(

Edited by covrigma

Share this post


Link to post

Ti-ai facut toate calculele din care sa rezulte ca iesi mai ieftin montand apometre?

Eu de ex m-am trezit ca ma ajunge intretinerea mai putin stand fara ele, asta deoarece cei care au apometre platesc si o cota parte in plus, pentru pierderi de exemplu, asa ca m-am trezit ca vecinii imi platesc o parte din apa, in conditiile in care nu ne zgarcim la inchisul robinetului. Am ramas singurul pe scara, iar administratorul tot incearca sa ne convinga sa ne punem si noi, ca s-a saturat sa ajunga cu cititul pe la noi iar noi sa-l trimitem la plimbare. Si am mai auzit mai multe cazuri in care si-au pus apometre apoi nu stiau cum sa si le scoata.

Share this post


Link to post

Pai sa vedem... Io dau cam 1.5 pe luna... Suntem 3... Unii cu 4 dau 800.000 pe luna... Tu ce zici?

Share this post


Link to post

Eu dau 10 lei pe apa si 12lei pe incalzire, de personaj, ca am centrala in ograda, microproducator (5mc apa + 15mc G20). O sa zici ca-s nespalat, desi 1 risipeste mai mult ca 3. La tine, ca dai doar de 2x mai mult la comun, e bine. Deobicei, diferenta e de la 2,5x in sus.

Share this post


Link to post

Nu e de 2 ori, ca ei sunt 4 si noi 3!

Share this post


Link to post

De 2,5x constant, pe scara la mine, in conditii identice. In rest, nu ma bag. N-am alte date complete de comparatie, inainte si in prezent. Si sa nu uiti ca G20 s-a scumpit de 2x in ultimii 3 ani, pe cand gigacaloria nu. Pentru ca altfel, un personaj, la comun, consuma de cel putin 3x mai multi mc apa si acelasi apartament absoarbe de 2,2 x gigacalorii pe incalzire. Evident, datele sunt de ordinul trecutului, iarna aceasta va stabili alte repere. Asta-i durere la comun, nu cresc tarifele pe cat cresc consumurile, ca rapoartele sa se mentina constante.

Share this post


Link to post

ca sa vezi daca se merita apometrele, trebuie sa vezi cu cat esti trecut la consum. cati m3/persoana, trebuie sa scrie pe afisul de intretinere sau daca nu intreaba-l pe administrator.

 

si apoi gandeste-te cat ai consuma tu. de exemplu, in cazul meu, un om al muncii, consumul e cam de 1m3 apa rece, 1.5m3 apa calda/persoana/luna.

 

faci diferenta si vezi in cat timp se amortizeaza.

Share this post


Link to post

Copilashi, am facut calculele, vreau solutii... Amortizez investitia in cele 6 luni de rate ale apometrelor! In loc sa dau banii la administratie, le dau lor ratele pe luna. Era plin de oferte la mine in bloc si acum nu mai gasesc una...

Share this post


Link to post

Bun, toate sunt bune si frumoase cu apometrele, dar verificarea metrologica la doi ani cum se face? Eu am auzit de varianta cu dusul lor la metrologie (pe unde o mai fi si asta), dar asta inseamna sa stau fara apa cat timp se produce actiunea. Alta metoda mai comoda nu exista? fara deplasarea mea si fara sa stau fara apa.

Share this post


Link to post

Sunt firme specializate (cam aceleasi care le si monteaza) care se ocupa de toata operatia de verificare: vin iau apometrele le duc la verificat si apoi le monteaza din nou, totul contra cost bineinteles...De obicei e convenabila operatiunea pentru ca vine firma si face operatiunea asta la toata scara odata si in plus nu pierzi tu timpul pe la diferite cozi...

Share this post


Link to post

Sosesc si eu, vinerea de apoi...

Viper, ai pierdut probabil trenul. Afacerea cu "contorizarea" are un "market window". Asta tine de la momentul la care isi pun primii si pana la cel in care isi pun ultimii. In intrevalul asta vei beneficia de "reduceri de calcul" date, daca nu de "litera legii" (care lege? a lui Opaina?), macar de interesul "presedintelui asociatiei de proprietari" care intotdeauna e "pionierul" si "primul beneficiar" al "afacerii". Dupa... Apa Nova & RADET rules... again!

Oricum, trebuie sa-ti pui. De care, cu cine... eu zic ca nu conteaza!

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Despre apometre...asta chiar e un subiect la ordinea zilei pentru mine. Noi le-am pus de curand pentru ca in bloc s-au pus destul de tarziu si am si tot amanat.

Am gasit mai multe oferte - pe la 4 mil, 4 si ceva. Dar ori nu erau seriosi (ziceau ca ne suna si nu mai sunau), ori nu veneau in weekend (si in timpul saptamanii nici o sansa sa ajungem devreme acasa) ori erau particulari. Sfat: nu e bine sa te incurci cu particularii; firmele iti dau facturi si hartii cu care te duci apoi la asociatie.

 

Intr-un final am gasit o oferta cu 3 milioane (firma), oameni seriosi, au venit sambata dimineata, au lucrat ok, am inteles ca acceptau si rate (dar la 3 mil nu mi s-a parut ca e cazul). Ii recomand cu incredere.

Share this post


Link to post

OK, ma intereseaza, si mai ales cu rate (pentru mine conteaza cele 3 milioane cash...).

Share this post


Link to post

Firma de montaj apometre sector 6 zona Gorjului imi recomanda cineva va rog ?

Sa se miste cu talent adica repede pana nu inchide la non stop.

 

Multumesc !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...