Jump to content
Sign in to follow this  
Steffyx

Dacia 1310 Ls

Recommended Posts

Una bucata Dacie 1983. Intrata in familie in 1993, luata de tata de la niste cetateni mai "bronzati". Arata jalnic: abtipilduri pe ea, super, boss, etc.. + un vultur mare pe capota. Scaune arsa, vopseaua cam matuita, ma rog. Insa tabla o avea buna, originala toata. Pe tatal meu nu l-a interesat decat sa mearga, nu sa si arate bine. Arata ca o masina de pensionar: plina cu saibe, suruburi, piulite de rezerva, bujii, etc. Astea toate in buzunarele de la usi. :) Incepand cu 2000 m-am infipt eu putin in ea, sa o fac o masina cat de cat agreabila. Atat cat se poate pt. o Dacie 1310. Au rezultat:

-curatare motor, cromat piese, schimbat toate furtunele, sa fie cat mai negre, sa faca contrast frumos

-reparat toate sisteme existent (intrerupatoare, incalzirea, etc.)

-geamuri negre+ jaluzele luneta

-curatata luna, parfumat (am o obsesie sa miroase frumos cand intri in masina)

-difuzoare portiere spate+luneta + tweetere

-montat al treilea stop frana in partea superioara a lunetei =420k, Shell

-adaugat ceas digital deasupra ogliunzii interioare

-CD-Player Panasonic CQ-VN1100 4*45

-suport casetofon de CN4

-claxoane noi :P (2 melci d-aia +releu)

-ornament esapament, cromat cu spay de jante

-cheie de SuperNova, la contact

-capace roti

-montat spoiler fibra sticla

-montat proiectoare ceata in spoiler, 55w *2 (cu relee, ca la carte)

-volan mai mic, cica un fel sport. Oricum eu la 1,83 dadeam cu genunchii de ala vechi (care ati avut dacii vechi stiti ca erau cat roata carutei)

-Burduf + suport schimbator de CN

-Scaune de peugeot

-mocheta interior

-insonorizare cu folie PEE in 2 straturi, + 3 de antifon din abundenta

-antifonare+ vopsire vara 2005 (lucrat cot la cot cu meseriasul, 2 luni de zile)

-amplificator American legacy LA 290 (thanks daewooclub.ro)

-alternator 55 A, in loc de 32 A

-faruri, stopuri, semnalizari, orice bloc optic schimbat, pus altele noi.

-turometru 0-8000 rpm

-temporizare plafoniera

-lumina suplimentara actionata de deschiderea usii sub scrumiera.

 

Ce urmeaza? Astea:

 

-inca 5 difuzoare, pt a completa numarul de iesiri libere de pe amplif+ CD

-filtre

-tapitat plafonul, tapitat fete usi cu imitatie piele (180k mp)

-incalzire suplimentara, idee originala (sper.. :rolleyes: )

 

Mai sunt multe maruntisuri, chiar nu imi vin in minte.

 

Asta e doamna mea. Tin la ea, si ea la mine. Nu ma lasa la greu, si nici eu pe ea :lavolan:

O respect, ca doar e mai in varsta ca mine :shock:

Asta e tot, bafta si km multi !

Share this post


Link to post

Poze, tata, poze! :) Sa vedem frumusetea!

Share this post


Link to post

Poze sunt la galerie. Oricum in curand revin cu poze cat mai recente. Amplificatorul, sper si difuzoarele... :)

Share this post


Link to post

Frumos, frumos, ai facut treaba buna. Inca putin si o faci masina de colectie. Vezi daca poti sa-i pui cutie de viteze in 5 trepte si ai sa ai o placere si mai mare sa o conduci. =D>

Share this post


Link to post

stefy, ornamentul ala e hidos, man! in rest cand o vad mi se face dor de bosoroagele mele: 1100 si 1310...

Share this post


Link to post

Va multumesc pt pareri, aprecieri, si criticile pertinente si obiective. De asa ceva e nevoie. Tico, de care ornament zici, ca ismai multe :mrgreen:

Edit:

@Laurentiu, am uitat sa scriu si asta. Urmeaza, deja am vb cu cineva. Oricum si cutia actuala in 4 e de fuga, dar vreau una de 5.

Alt edit:

Nici portbagajul nu sta de obicei pe ea, dar am avut treaba cu el. Stiu ca si ala e urat :D

Edited by Steffyx

Share this post


Link to post

Nuuu, nu e masina de forja, e masina eleganta, masina de mers la drum lung, trebuie 5 trepte. Superb facuta, superb sta si culoarea pe ea. Este in categoria berlinelor bine inchegate, cu usi ce se inchideau la linie :P , cum nu s-au mai facut in ultimii ani. Nu pot decat sa =P~ cand vad pozele. Nu ai spus daca ai segmentat-o sau nu, dar oricum iti doresc sa o faci ca de pe poarta fabricii, ca nu mai ai mult.

Singurul lucru pe care pot sa ti-l reprosez este ca ai vopsit si mecanismele de incuiere, era mai frumos daca o faceai sa se vada "ca de fabrica", dar asta e.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Masina are 40km de cand motorul este facut cap coada. Tot ce inseamna piesa de motor, e nou :) . Trebuie sa ii schimb ambreiajul, ca tata are placerea sa imi faca in ciuda mergand cu el patinat. Stie ca mor, cand vad. Se distreaza pe banii lui :D .

Nu stiu la ce te referi prin "mecanisme de incuiere". Manerele de la usi? Alea is cromate. Sau smecheriile alea de pe stalp ( imi scapa denumirea). Daca la alea te referi, sa stii ca am un set nou, frumoase, lucioase, in torpedo, care asteapta sa fie montate. :)

Share this post


Link to post

nu alea, alea de pe usi, zavoarele (partile in miscare ale yalelor)

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

sa-ti dau un sfat : vopseste jentile de tabla ale masinii in negru su dupa aia pune capacele la roti ! o sa arate nmult mai bine !

in rest keep up the good work !

Share this post


Link to post

arata impecabila masinuta :X imi aduce aminte de batranica mea...

Share this post


Link to post

Jantele tocmai au fost vopsite cam acum o luna si ceva cu spray de jante (cromat, dar nu prea seamana). Si eu vroiam negru, dar taica-miu a zis ca nu vrea :-W Vede el la vara de-acu :D

Si in legatura cu alea de la yale... se rezolva :mrgreen:

Multumesc mult de pareri si idei.

Bafta!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...