Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

cit consuma espero cu motor de 2000cm?

Recommended Posts

cu cel de 1.8 nu am mers, cu cel de 1.5 am mers 1 an de zile si tot ce pot sa-ti spun este ca la viteze mai mari si AC cuplat daca vrei sa depasesti nu prea mai are forta...in rest daca vrei sa cumperi unu de 2.0 litri intra pe Autovit si o sa-l gasesti pe al meu...

Daca nu aveam deja ma bagam. Dar momentan sunt mandrul posesor al unui Espero 1.8 CDX. Care are destula vana sa ma multumeasca.

Share this post


Link to post

Pentru ca posed asa masina, 2.0 am mai spus impresii ...dar consum sub6????? nu prea...in rest finisaj mai bun, ABS, airbag, tot electric :banana: ...deci mai multe pe ea...si ca motor...merge...ca o masina cu 105 cai si greutatea ei, deci multumitor...tot timpul se poate mai bine..dar si mult mai prost.

Ceea ce ma deranjeaza la masina asta(espero in general) este vizibilitatea in lateral spate(la depasiri unghiul mort la intoarcerea capului)...sincer e foarte proasta, au mai bagat gemuletul acela si cu suportul lui...dar merge, trebe doar sa te acomodezi... :drinkers:

Edited by dj78lan

Share this post


Link to post
Ceea ce ma deranjeaza la masina asta(espero in general) este vizibilitatea in lateral spate(la depasiri unghiul mort la intoarcerea capului)...sincer e foarte proasta, au mai bagat gemuletul acela si cu suportul lui...dar merge, trebe doar sa te acomodezi... :drinkers:

 

:o fftopic: sa mergi cu un Logan si atunci sa te plangi de vizibilitate

on topic: m-am mirat si eu cum poate un motor mai mare (2000) sa consume mai putin decat unul mai mic (1800), dar explicatia tehnica (cuplu, cai putere) nu m-a lamurit pe deplin.Cel putin in oras ar trebui sa fie inversat consumul. Dar daca uzina asa da consumurile trebuie sa-i credem pe cuvant. Eu unul nu mai cunosc alt exemplu de acest gen, desi se spune ca Logan de 1.6 consuma mai putin decat cel de 1.4 (uzina nu confirma aceste consumuri).

Share this post


Link to post

inainte sa cumpar espero care il detin eram in dubii a alege intre el si unul de 2000 cc dar care nu era intretinutsi era putin lovit in spate si nu am crezut cand mi-a zis ca , consumul e undeva intre 12-14 % urban si intre 6-8 extraurban. Nu am crezut dar ... cine stie

Share this post


Link to post
si de matiz e chinuit. mai degraba motor de tico si ala bine reglat

Hei!

 

Am facut consumul la espero de 2l si e 11.5 in oras cu AC.

 

Shespero [-X

Share this post


Link to post

Nu te supara dar imi e greu sa cred. La traficul din Bucuresti e si mai greu de crezut.Asta poate e consumul dat in carte... :-?

Edited by mugur

Share this post


Link to post

Omul e din galati... oricum daca masina e ok consuma 12.5 in Bucuresi.

Share this post


Link to post
Nu te supara dar imi e greu sa cred. La traficul din Bucuresti e si mai greu de crezut.Asta poate e consumul dat in carte... :-?

Nu. E Consumul din Galati! :thumbl:

Share this post


Link to post

Am avut si eu un sexpero 2,0. Initial si pe mine m-a speriat consumul pt ca l-am cumparat cu instalatie GPL si mergem numai pe gaz- cam 19-20% fara exagerare in oras si 11-12 inafara. Am trecut pe bezina, am scos un consum mixt de 8,7%, consuma undeva la 11,5% in oras si sub 7 exterior undeva pe la 80-90 la ora. Intr-adevar motorasele de 2000 fac paguba in buzunar dar sincer sa va spun eu m-am indragostit de motorul ala, putere frate nu gluma. De multe ori m-am luat la intrecere in demaraj cu multe berline cu "personalitate" care mai de care mai de firma (passat, focus, odata chiar bmw) Niciodata nu am pierdut.

Share this post


Link to post

=)) Hai sa fim seriosi 20%!!! :) ) Poate ai avut motor de 3-4000cmc si nu stiai.

Share this post


Link to post

Conteaza f mult orele la care circuli si traseele pe care le faci cu masina prin oras. Daca mergi prin Buc doar pe Magheru-Dorobanti-Stefan cel Mare-Mihai Bravu la ore de varf ai toate sansele sa ajungi la 20l/100km!

Share this post


Link to post

20 totusi e cam mult...

un motor ingrijit de 2.0 nu ar trebui sa sara de 15%....

Share this post


Link to post

mi se pare exagerat consumul ala de 4,8 - 4,9% pana in 120 km/h, doar unii posesori de passat stiu ca sunt "capabili" de asa ceva. Acum fara suparare, am un Diesel de 2 litri si sub 5,3 nu am scos niciodata, si atunci am mers cat mai lin posibil, si cat mai constant, si nu am depasit niciodata 100 km/h, asta pe DN1, iar in localitati deceleram cu mult inainte pana la 75 km/h, toate astea cu pilot automat, in speranta ca voi scoate sub 5%, dar se pare ca e imposibil. In general, daca merg normal consuma undeva la 7% in afara localitatii. c-ta -> Buc, cu autostrada de rigoare. Pe autostrada consuma mai mult, si pana la autostrada consuma 6,7-6,8, si nu merg ca un nebun in orice caz. Si totusi e Diesel, nu e prea economic (asa cum se lauda altii), dar e mai economic decat benzina.

Edited by test_driver

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...