Jump to content
Sign in to follow this  
mcrusu

Vopsire/inlocuire Spoiler Cielo

Recommended Posts

ma poate ajuta cineva sa-mi zica ce fel de chit am nevoie la repararea unui spoiler(am alunecat un pic si s-a cam sifonat,are o gaura de-ti intra degetul prin ea)

Share this post


Link to post

chit cu fibra de sticla-gasesti la aproape orice magazin de piese auto.

parca "chit cu fibra" ii zice lumea.

Share this post


Link to post

Iti trebuie chit si fibra de sticla sa-l incarci.Treaba nu e atat de simpla ca altfel ne-am face toti ateliere.Ia pagini aurii ca-s o gramada in Buc.care fac treaba asta..

Sau du-te la dezmembrari..

Share this post


Link to post

in primul rand nu-s din buc iar in al doilea spoilerul de la cielo nu-i din fibra de sticla ci din plastic...deci nu adera fibra de sticla

Share this post


Link to post

serios? crede-ma ca merge. merge si cu un chit obisnuit daca prepari bine locu' cu un smirghel mare, dar tot mai buna e chitul de fibra (fiberglass putty) ca e mai elastic, dar daca n-ai de gand s-o lovesti merge si ala normal. o cutie mica e vro 70.000.

Share this post


Link to post
in primul rand nu-s din buc iar in al doilea spoilerul de la cielo nu-i din fibra de sticla ci din plastic...deci nu adera fibra de sticla

 

Pai completeaza locatia la profil ca nu te poate ajuta nimeni ghicin din ce zona a tarii esti tu..

daca esti din Bz-Buc te pot ajuta cu o adresa altfel...

Share this post


Link to post

Smirghleuieste cu un smirghel grosier marginile gaurii, pune o bucata de pinza tare data cu poxipol sau orice A+B pe partea interiora, lasa sa se usuce si incarca pe exterior cu chit normal auto. Am vazut o repartie facuta asa la un Ford si nu se vedea din exterior. Ala insa avea bara vopsita in culoarea masinii.

Share this post


Link to post

vin si eu cu o problema oarecum asemanatoare:

am atins in timp ce mergeam pe un drum de tara cu bara din spate solul, am auzit o haraiala din masina si am constatat apoi consecintele: o fisura la baza barei de cam 5 cm;

intrebarea mea este: cu ce se poate lipi ?

Share this post


Link to post

Tot cu chit de fibra de sticla amestecat cu un plastic ( pt. ca spoilerul e si plastic nu numai fibra ) . Daca pui numai fibra simpla o sa iasa spoilerul ca materialul ala de barci :D

Du-te la orice atelier mai elegant de tinichigerie ( nu la nea Ion care vopseste la lumina becului si n-are cuptor ) si o s-o rezolvi .

Cea mai eleganta solutie este sa pui pe unul sa te trozneasca si sa schimnbi spoilerul pt. ca daca tinichigii nu-s super competenti cu timpul o sa sara bucati de vopsea din partea chituita si revopsita a scutului.

Share this post


Link to post

sa trosnesc bara benevol ca sa scap de o fisura mica nu-mi surade; repet, e doar o fisura de ~5cm la baza barei; cu chitul mi se pare prea complicat; eu ma gandeam la ceva mai simplu (s-o pot repara singur in fata blocului) de genul superglue dar nu sunt sigur ca face priza buna si rezista (ca in reclame gen lipesti masina de un perete nu am incredere) si daca totusi nu-mi reuseste, sa nu stric mai rau; mai vreau sfaturi please

Edited by OCEBE

Share this post


Link to post

Daca m-ar putea ajuta si cineva pe mine ?! Aseara am facut un mic accident care ma lasat fara jumatate de vopsea pe spoilerul din fata. Daca stie cineva cat costa aproximativ o revopsire , sau cat costa tot spoilerul . Precizez ca in proportie de 80% a fost data jos vopseaua , si spoilerul este frecat bine . Mersi

Share this post


Link to post

Spoiler fata chituit foarte frumos la service + o vopsea la acelasi service care sa aiba si cuptor rezolva problema. Eu tot asa am zgariat-o si am reparat-o pe asiguare. Pretul a fost de 2 milioane (in august). Nu conteaza cata vopsea mai ai pe spoiler, ei ti-l vopsesc pe tot. Unul nou nu stiu cat costa. Vezi sa ai codul culorii vopselei masinii, ca sa stie ce combinatie sa foloseasca. Codul il gasesti pe eticheta cu codul de bare. Bafta!

Share this post


Link to post

Cred ca trebuie data toata vopseaua jos , data o mina spritz-kit si apoi vopsita la culoare .

Share this post


Link to post

okay mersi mult baieti pt ajutor

Share this post


Link to post

eu am revopsit bara spate, a fost putin sgariata, dar a fost revopsita toata, deviz la Poliserv Ploiesti, 2.900.000 + manopera 870.000, desigur pe RCA-ul tipului, scoasa impecabil.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...