Jump to content
Sign in to follow this  
Yuri

Reparare Bara Infundata

Recommended Posts

Problema este cea din prima poza. Bara este infundata (si zgariata pe langa) de la un stalp de parcare.

Probleme este cum scot in afara partea aceea. Cineva mi-a zis ca e posibil sa iasa toata bucata (adica sa se rupa bucata respectiva).

Iar, altcineva (numai persoane dubioase ) mi-a spus ca se poate indrepta la cald. Dar nu stiu ce sursa de caldura sa folosesc si mi-e sa nu o deformez de tot bara.

 

Oare in service se face asa ceva (dar sa nu mi-o umple gaura cu un pumn de chit, ca ii stiu in stare).

 

Am pus inca o poza pentru a vedea in ce zona e busitura.

 

Multumesc mult. :P

post-2078-1130999582_thumb.jpg

post-2078-1130999605_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Incearca cu apa calda sau cu un pistol cu aer cald si vezi daca iese. In mod normal, incalzita ar trebui sa revina singura la pozitia initiala, sau pe aproape. Daca insa s-a deformat plastic adica nu numai s-a infundat ci s-a si alungit plasticul, ma tem ca nu mai poti face nimic

Share this post


Link to post

Am si eu bara putin indoita si cei de la service mi-au spus ca daca nu isi revine se indreapta la caldura=apa fierbinte in cazul nostru...

Share this post


Link to post

Din cate vad eu e doar infundata. E data inauntru. Dar mie mi se pare imposibil sa revina singura si daca ii dau foc.

Si nu stiu cu ce sa o lovesc. Nu prea stiu cum sa fac treaba cu apa sau pistolu cu aer (wtf is this?).

Lovitura este aproape de colt "(adica langa colt).

Salutare tuturor.

Share this post


Link to post

daca ai cat de cat acces pe interior, incalzesti locul cu apa calda si cu coada unui ciocan sau asemanator incerci sa impingi usor din spate. eu asa am reusit la o solenza cu rezultate multumitoare

Share this post


Link to post

Am cat de cat acces. M-am bagat cu capul sub masina (fara cric) si m-am uitat acolo. Dar e mai greu sa o incalzesc pe interior, ca o sa curga apa pe mine sau nu o sa pot sa torn apa.

Tu cum ai incalzit-o, pe unde - interior/exterior. Daca nu ar fi bara pe masina nu ar fi problema, dar decat sa ma chinui juma de zi sa o dau jos...

Share this post


Link to post

pe exterior.. torni incet apa, decat sa nu fie prea rece plasticul, mai ales pe frigul asta.. nu trebuie sa torni o galeata, dar nici sa fortezi prea tare daca nu merge.

Share this post


Link to post

Poate suna a carpeala, dar decat sa te chinui cu apa poate merge cu feonul. In trecut sa am remediat eu o infundare la o bara de berlina. Bafta!

Share this post


Link to post

Chestiile astea pot fi aranjate si la fel cum au fost produse: printr-un soc, de data asta "controlat". Este putin cam incomod de lucrat cu bara pe masina si trebuie oricum 2 persoane, dar ideea e asa:

- unul aplica pe interior o lovitura brusca, de regula prin intermediul unei piese dintr-un material tare, dar nu complet rigid; de exemplu se fixeaza o parte a unui "ciocan de cauciuc" in varful "bombeului" si i se aplica o lovitura "consistenta" cu un alt ciocanoi pe partea cealalta (a ciocanului de cauciuc); se poate folosi si o bucata de baheta de lemn, cu muchiile si colturile rotunjite usor la capatul dinspre bara

- unul tine pe exterior o "contra" pentru a limita tendinta umflaturii de a trece pe partea cealalta; in principiu trebuie un "ceva" suficient de greu (pentru a avea inertie) si in acelasi timp cat mai "mulat" pe forma exterioara initiala a barei.

Ideea e simpla, dar in practica iti trebuie un "simt" al loviturii si ceva "tupeu". Adica nu trebuie "chinuita", ci "lovita" (cum spuneam, asa cum s-a produs, dar pe dos).

Desigur functioneaza si metoda cu incalzitul, avand avantajul ca e mai putin "brutala" si mai toleranta ( e mai usor de controlat efectul, deoarece aici nu e nimic brusc, ci progresiv)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...