Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Problema La Matiz

Recommended Posts

Dupa cum spune si titlul motorul se opreste la sch. vitezelor numai cind e rece. Sau cind se frineaza (ambreiajul apasat si dupa aia frina: nu io procedez asa :) ) ). Am fost la service. Au curatat IAC-ul. Avea depuneri. Nu au resetat ECM-ul. A durat numai 5 zile fericirea dupa aia a inceput din nou. Azi ma duc sa cumpar un PCV sa-l inlocuiesc io (de ce nu am facut asta mai demult? :wallbanger: Vezi daca nu-l ascult pe tolin ce pot sa patesc !!! ) . Sa mai incerc si altceva? Nu se aprinde 'check engine'. Masina are 17.000 km (Matiz E_II) si am facut revizia de 20k km.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Schimba valva aia PCV de 100k (cred ca stii despre care este vorba, nu? ) aopi mai curata odata IAC-ul si fa un reset de ECM si IDLE Learn Procedure.

Share this post


Link to post

Booon, schimbat valva PCV (ce usor a fost sa o schimb!!!) O las asa o zi sa vedem ce se intimpla. Pe cea pe care am scos-o am 'disecato' sa vad cum e construita. Maine sau poimaine fac si Idle Learn cu curatare IAC. Tare sint curios daca doar schimbind valva PCV se mai opreste motorul.

 

Scuze pt. post consecutiv. Doar vroiam sa spun ca simpla schimbare a valvei PCV a rezolvat problema.

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Daca o tot amani asa inseamna ca iti place sa fii sadic cu gandacelul tau . Rezolva problema total si apoi faci probe . S-ar putea sa fie mai multe de vina si schimbarea cu pricina sa nu rezolve decat un mica parte din problema . Intrebare care cunoscatori mai mari : resetarea ECM sau mai vine zis procedura "idle learn" se face cu motorul cald sau rece ? Ca e posibil ca atunci cand o faci cu motorul rece sa mearga ok cand e rece si cand se incalzeste sa ramana prea mare relantiul , iar daca o faci la cald , poate muri motorul la rece , asa cum se intampla acum .

Share this post


Link to post

Eugene tata, tu crezi ca Matizu-i Dacia, sa aiba doua reglaje, unul la rece si altul la cald ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...