Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Daewoo Matiz - 3*** EuroNCAP!

Recommended Posts

Si eu am auzit de Matiz dar modelul cu Abs si airbag,pentru restul...doamne fer.

Share this post


Link to post

EURONCAP 2004:

 

Clasa "Superminis": Daewoo Matiz SE+ 1999/2000 3*

 

Clasa "Small Family Cars": Daewoo Lanos 1.4 SE 1998 2* (a avut 3*, i s-a retras 1!!!)

 

Avem insa si testele Nord-Americane (mult mai dure si mai complete decat cele europene, de exemplu testeaza si la rostogolire laterala, iar viteza de test la impact e de 60kmh, nu 50 ca la europeni!!!!). Aici gasim:

 

2002 Daewoo Leganza 4-DR. 3*

2002 Daewoo Nubira 4 DR. 4*

2001 Daewoo Leganza 4-DR. 3*

Share this post


Link to post

Dar niste teste cevsa mai noi nu se poate sa gasim pe undeva sau asa e la masini se face o data si ala ramine pe viata?

Share this post


Link to post

Ovidiu, daca te uiti pe link-ul pe care l-am pus eu sunt masini din 2003 deci sunt destul de noi testele...

Share this post


Link to post

De fapt m-am exprimat eu gresit,as vrea niste teste cu masini Daewoo facute mai recent.

Share this post


Link to post

Nu prea sunt relevante pentru EU sau USA... Mai bine cauta la Chevrolet...

Share this post


Link to post

A mai fost discutata asta cu 3* la EuroNCap, se vede ca nu cititzi forumul ... Repetam aceiasi informatzie de sute de ori pana ni se acreste ...

Share this post


Link to post

Voi ati vazut accidentul petrecut Duminica in Buc in care un Volvo a intrat in vreo 6 masini? Prima dintre ele era un Matiz alb. Sincer am ramas masca de cum arata masina aia. In spate era praf, nu mai ramasesera decat usile de pe partea stanga intregi. Este suficient de sigura masina asta?

Share this post


Link to post

Io zic ca da ... habitaclul ramine destul de intact la orice impact, dovada cuconitza din Brasov care a rasturnat un Matiz intr-o ripa pe drumul catre Predeal si inca un Matiz rosu care zace la un shrot pe linga Strandul Titan, busit frontal, nu se mai alege nimic de el, dar am inteles de la paznic ca aia au scapat ... tot atit de adevarat este ca o alta cucoana a mierlit-o intr-un Matiz alb, impreuna cu colega din dreapta, la un impact frontal pe DN1, in depasire ... NU PURTAU CENTURA ... in cronica neagra intra si fosta prietena a lui Mitoseru, care a dat in primire cind mitocoserul si-a proptit Matizul sub un camion ... cel mai nasol la masinuta asta e botul scurt, are suprafete mici de absorbtie a socului ... pe de alta parte, studiind un pic anatomia masinii se vede efortul constructorului de a realiza cit mai multe structuri nedeformabile ... eu zic ca e o masina corecta d.p.d.v. al sigurantei; oricum, daca ajungi in situatia sa te salveze masina e deja prea tirziu, asa ca ochii in 4, reflexe de pisica si judecata corecta va doresc ... in w/e trecut s-au petrecut 56 de accidente grave, soldate cu victime, 13 morti si 48 de raniti grav ...

Share this post


Link to post

Daca primesc acceptul, voi publica niste poze cu un matiz busit frontal. Vorbiti dupa aia...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...