Jump to content
Sign in to follow this  
tico_RS

Blaupunkt

Recommended Posts

deocamdata am un sony 3300 si am fost incantat de comportamentul sony romania care la fiecare pitic de al meu mi-a schimbat aproape toate componentele lui plus ca ma incanta garantia de 2 ani. totusi vreau sa trec la ceva mai "fidel", sony nu e deloc varful de lance al tehnologiei. aveam o oferta de san diego 4x45 cu ir remote la 150 euro si eram curios daca mai are cineva blaupunkt (orice model) si daca a avut probleme cu el sau nu si daca da cum se comporta service-ul. o alta curiozitate de-a mea se refera la chestia ca pe situril;e de afara am vazut garantie 2 ani si asig impot furtului si in metro e "dotat" cu un sg an de garantie...

intrebarea mea se refera si la difuzoarele din seria gtx alea albastre. am gasit asa ceva la vreo 800 difuzi pe 13 cm 2 cai 20w rms

Share this post


Link to post

Eu am pe lacetti un Blaupunkt (nu -mi aduc aminte exact modelul) cu CD fără mp3 . Acesta era modelul montat pe auto din fabrică. Ce pot să-ţi spun merge super şi parcă este mai ergonomic decât sony. Pănă acum nu am avut probleme şi sper nici să nu am. De funcţionat o face ireproşabil .Unde spui că ai găsit acea ofertă pentru că sună tentant .

Share this post


Link to post

Din ce am aflat pana azi, pe masina am Blaupunkt. O sa incerc sa aflu detalii din service. De auzit, te invit sa auzi singur. E instalatie foarte stock, fara pretentii. Eu insa sunt multumit.

Share this post


Link to post

Foarte stockul tau, VIPER, e proiectat special pentru ASTRA. Difuzoarele sunt puse unde trebuie, dozate cat trebuie... si de aceea se aude peste un sistem cu componente mai scumpe dar puse dupa ureche :P

Share this post


Link to post

si nu comparati difuzoarele puse din fabrica cu cele aftermarket.

Share this post


Link to post

Pai in mintea mea, cele aftermarket ar trebui sa fie peste stock, nu? Ma rog, cele mai scumputze un pic...

Share this post


Link to post

Am vrut sa editez dar nu am mai avut cum... Scuze, sculele mele sunt VDO...

Share this post


Link to post

am vazut in catalogul de la mol la 150 euro blaupunkt san diego cu 4x45w - 4X25 rms ceea ce mi se pare ciudat pt ca al meu 4x50w are 4x23 w :scarpin: si mai erau boxe 2 cai 13 cm seria gtx la 22 euro, dar am un prieten caruia i-au crapat o pereche de gtx tot pe 13, pe care le avea pe usa de SLZ si nu stiam daca e un caz izolat...

Share this post


Link to post

Nu stiu daca te incurca sau nu, dar noroc cu Satori ca am aflat exact ca am Blaupunkt... Cum tot ne vazuram aseara, te jucai un pic cu el...

Share this post


Link to post

@RS

Nu e o relatie de proportionalitate intre RMS Power si Peak Power. Cea din urma depinde si de capacitatea de a transmite varful la iesire (raspunsul tranzitoriu). Raportul intre ultima si prima (>1) denota capabilitatea de a face fata la varfuri de scurta durata (a nu se confunda cu dinamica). Asta nu inseamna ca un raport mare indica neaparat un dispozitiv mai bun. Depinde si la ce fel de muzica il folosesti.

Share this post


Link to post

dar de baza este puterea rms, nu? adica sa inteleg ca 4x45w de la blaupunkt "bat" 4x50w de la sony al meu, nu?

Share this post


Link to post

Cam asa ceva!

Eu am un BLAUPUNKT VALENCIA MP4

Suporta cd audio si mp3 (trase la viteza maxima), citeste pana la nu stiu cate foldere, fata detasabila bineinteles, buffer de cateva zeci de secunde. (adica imi sare cd-ul numai daca iau vreun sant sau vreo groapa mai sanatoasa).

Nu am avut standard pe Cielo cass si bine imi pare ca n-am platit in plus ca sa mi-l puna. Am inteles ca sunt jalnice.

Eu am dat pe Blaupunkt in noiembrie anul trecut 6.350.000 din Ploiesti de la o firma care aduce piese pentru Renault.

N-aveau boxe foarte puternice. Nici cele actuale nu sunt foarte mari insa au claritatea aia care iti face pielea de gaina.

Mi-am luat boxe ALPINE Type S de 18 cm cu twiter reglabil (adica bate sunetul cum vreau eu) 40W RMS. Pret 2.700.000 lei (pret nescchimbat)

Daca stai in spate nu te auzi gandind si iesi din masina cu urechile infundate. Le-am prins pe placa aia din spate de la portbagaj.

Din nefericire pe fata mi-am lasat in bord janghinele alea mici care distorsioneaza urat de tot.

As vrea sa-mi iau inca o pereche de boxe tot din alea ALPINE (ca au si filtre si sunt oricum supermisto) dar nu stiu unde sa le amplasez in usi pe fata si cum naiba fac cu tapiteria de dupa usi.

Daca poate cineva sa ma ajute cu o vorba???

Share this post


Link to post

Daca vrei boxe adevarate, peste sony x-plode, pioneer si toate astea, cumpara-ti JBL din seria GTO mai ales! Eu am avut gto rotunde costa in jur la 2.4 mil cu 2 cai tweeter incorporat se aude superb! ACum mi-am luat GTO ovale cu 3 cai costa 3 mil dar fac fiecare leutz! Depinde si de amplificare, daca ai o scula decenta cu macar 4x40 w se aude bine!

Share this post


Link to post

Vis a vis de HU - daca tot este sa dai bani si esti cat de cat pretentios, alege un Pioneer sau un Clarion - sunt leaderi in domeniul audio auto plus ca redau sunetul cel mai corect. Am avut si Blaupunkt si l-am schimbat cu un Pioneer si a meritat schimbul.

Iar vis a vis de boxe, alege ceva de la JBL in sus, Infinity, DLS, Hertz ... si nu uita de antifonarea usilor ;)

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

nu, nu m-ati inteles, intrebarea mea legata de blaupunkt se referea la aspectul asta: daca merita un san diego care are 25wrms din 45w musical si cu telecomanda inclusa la pretul de 150 de euro si daca este cel putin la fel de bun ca sony al meu. in alta ordine de idei luni ma duc sa imi dau comanda la mol pt o pereche de gtx-uri pe 13 cm, 2 cai la 22 euro tva inclus. zic eu ca e un pret f bun...

Share this post


Link to post

ok, daca insisti pe Blaupunkt (si mai ales si pe boxe :o ) inseamna ca nu esti pretentios, sau nu-ti pasa :) ... sunt foarte buna in cazul asta :) (no ofence)

 

dar sa stii ca si Pioneer au telecomenzi de volan si mult mai bune decat Blaupunkt (repet am avut ambele) + ca poti sa le cumperi la bani apropiati

Share this post


Link to post

nu era vb de pretentii, dar la 150 de e nici nu miros un pioneer decent, de-abia ma apropii de ultimul model de la pioneer, in schimb san diego nu e primul model din gama are telecomanda pe volan cu infrarosuccare e mai utila decat joystick de la sony sau cardurile generale si am vazut nishte chestii interesante in materie de procesor de sunet... cat despre boxe, seria gtx este similara seriei accelerate de la pioneer dar mai slaba, oricum peste TS-G-uri dar si mult mai ieftina in cazul asta...

Share this post


Link to post

Pioneer-uri cam la aceeasi bani (fara telecomanda de volan - cea pe volan costa in jur de 100 RON):

- DEH-3700MP - 500 RON

- DEH-4700MP - 560 RON

 

Clarion (astea n-au telecomanda de volan):

- DB358RMP - 460 RON

 

Preturi gasite doar la o prima pe net ;)

Vis a vis de boxe sunt alte firme(axate doar pe asa cava) peste Pioneer si Blaupunkt.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...