Jump to content
Sign in to follow this  
nightwolf

Cutii La Matiz

Recommended Posts

Matizul sotiei are 35000 si facea ca toti zmeii in toate vitezele, nu mai insist, am postat pe vremuri destul. Mi-au fost schimbate toate sincroanele la Autonet, era muuult mai bine, dar intimpinam rezistenta la intrarea in vitezele II si III. Am urmat sfatul pepinnic si schimbat uleiul la cutie cu Aral ATF 22. Este altceva! Pepinno sa traiesti intru multi ani!

 

 

Ai fi putut citi si tu asta ... :) >-

Share this post


Link to post

Zeule, vreau sa-ti spun ca uleiul (motor si cutie) abia l-am schimbat acum 3 saptamani (revizia de 6 luni) cu cel recomandat de constructor. Ieri am umblat si la piulita de reglare a cablului de ambreiaj si surpriza! - e strans cam la maxim. Deci?! - sa apelez la garantie?

Share this post


Link to post

Eu am acum alta problema... cred ca este mult mai nasoala. Dar sa va povestesc.

Mai intai a inceput sa intre mai greu in viteza a II-a, mai ales dintr-a III-a in a II-a. Am fost la service, mi-au zis ca ar putea fi sincroanele... au mai strans putin cablul de ambreiaj (vreo 2 filete). In zilele urmatoare a disparut problema, adica intra in viteza a II-a fara probleme. Am facut un drum de la Targoviste laConstanta si retur, problema a reaparut si de data asta nu mai intra deloc intr-a II-a, a IV-a si marsarriere. Nu mai intra nici cu motorul oprit. Pentru R am incercat de vreo 30 de ori pana sa reusesc sa o fac sa intre odata. Uleiul a fost schimbat la 50 mii, acum are 62 mii si aproape 4 ani.

Ce sa fie oare? Cred ca ma va costa o gramada...

Share this post


Link to post

Daca nu intra nici la rece, mi se pare aproape sigur ca e pb in cutie ...

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...