Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Dispozitive ciudate - or fi si eficiente?

Recommended Posts

In Carrefour am vazut 2 chestii de mi-a stat ceasul:

 

1. dispozitiv indepartare animale: e vorba de 2 mici chestii care se prind pe lateralele masinii in partea din fata, seamana cu niste prize de aer compresor de Messerschmit 109 (regret ca n-am gasit o comparatie mai uzuala), au cam 3.5cm lungime si cam 2.5cm diametru; cica curentul de aer trecind cu viteza prin minunile astea emite un sunet pe o frecventa neaudibila de urechea umana, dar perfect sesizabila de animale (specificate: caprioare si ciini); or fi bune de ceva?

2. dispozitiv indepartare insecte: e un ceva care tot prin trecerea aerului emite ceva pe o frecventa si mai goneste insectele din calea masinii; as fi interesat, deoarece radiatorul meu seamana cu insectarul lui Jack Spintecatorul cind avea 4 anisori si cred ca o sa-l testez.

 

Preturi: pt.animale - 150.000ROL, pentru insecte - 80.000ROL, parca ...

Share this post


Link to post

Si e posibil sa nu se mai depuna pe parbriz o gramada de goange(bineinteles atunci cand mergi)?

Share this post


Link to post

Pai da! cica in special pentru asta ar fi! ... dar eu ma gindesc mai mult la radiator ... in fine, o sa-mi pun si va tin la curent.

Share this post


Link to post

Intereseante chestiile astea numa sa mai si functioneze sa nu fie cine stie ce goange...ma gindesc la insecte mai ales...pai la 100 la ora mai are timp insecta sa se fereasca: ce raza de actiune poate sa aiba dispozitivu asta la alunge in timp util insecta: (semnu intrebarii)

Share this post


Link to post

Slider, cine stie pe ce frecventa emite dracia aia, s-ar putea sa nu conteze volumul ... in fond ginganiile aud tot felul de chestii ... am vazut eu pe Descopery (hihihihihi!).

Share this post


Link to post

Dar de ceva care sa alunge potaile sa nu-si mai "marcheze teritoriul" pe rotile masinii n-ai auzit?

Ma irita sa-mi vad mai mereu rotile "stropite" de caini, ba citeodata se intimpla si cu tine de fata (asta e deja sfidare). Cind l-am vazut asupra faptei am incercat sa-i dau un sut dar a fugit potaia dr...

Share this post


Link to post

chestile alea pt animale am mai vazut si prin state, se folosesc in special la masini mai mari , se bazeaza pe principiul fluierului , valabil la animale mai mari. pt. gangani stai linistit, nu prea functioneaza, poate decat paravanele alea de plastic, dar nu la tico sau matiz, cu sa suv-uri mari si asta in mers

 

pentru caini, eggzista pe net o reclama la honda, ideala pt ce itzi trebuie tie... :D :D

Share this post


Link to post

so???

functioneaza sistemul sau nu?

Share this post


Link to post

still waiting for an answer... :butt:

 

nu de alta dar ma intereseaza sa scap de goange...

Share this post


Link to post

alx, ce sa-ti spun ... investitia e minimala pentru aia antiginganie, asa ca daca te oferi matale cobai ... eu o sa le pun, dar mai incolo, sint alte chestii mai presante ...

Share this post


Link to post

NU o sa functioneze decit in mers, exact cum s-a spus e pe principiul fluierului.

 

Eu personal consider ca e o mare porkarie. Am avut un aparat dar era electronic, special pt ciini. Ala functiona.

 

In + pe sosea (vb de mers inafara) aparatul pt animale ar putea speria foarte rau un ciine care "se plimba pe sosea" si sa-l faca sa sara spre o alta masina.

 

Sfatul meu e sa nu va punetzi asa ceva!

Share this post


Link to post

Eu vreau un dispozitiv anti gainatz ca parca parchez in cuibar. :D

Share this post


Link to post

Acest dispozitiv exista in mai multe variante: cea autohtona se numeste pisica maidaneza, cea din import se numeste pisica de rasa.

Share this post


Link to post

Ca doar n-o sa populez parcarea blocului cu pisici...

Share this post


Link to post
Si e posibil sa nu se mai depuna pe parbriz o gramada de goange(bineinteles atunci cand mergi)?

 

Ovidiu, daca tu mergi cu 120 pe autostrada sa vezi ce viraje fac titntarii si mustele sa se dea din calea masinii la auzul tiuitului...mai sa depaseasca bariera sunetului.. come on, get real!!!

Share this post


Link to post
Ca doar n-o sa populez parcarea blocului cu pisici...

 

Nu bre, iti pui un lansator de pisici pe plafon si lasi vreo 2-3 pe el... cand vede mitza zburatorul ca se pregateste de lansare apasa butonul, ii da in freza si apoi aterizeaza inapoi...come on, get real people!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...