Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Kalos si cauciucurile de iarna

Recommended Posts

Cam putine detalii sa merite atata atentie niste re-esapate. Sarac, sarac insa mai bine cu sufletul in rai cu Sava de iarna decat cu cele amintite mai sus la 169 RON?? Deja pretul intra in gama anvelopelor fara pretentii de iarna. Barum Polaris de care am folosit la Dacie cu deosebita satisfactie, la 50 km/h pe polei inca stapaneam bine masina, costa cam 170 RON noi, noute. Mai gandeste-te si la alte optiuni si oferte de pe la dealerii locali care pot avea ceva mai atractiv. De la operatorii cash&carry nu prea as lua gume. Nici preturi prea, prea si nici prea mare garantie de calitate, doar sunt retururile altora spre teapa celor multi.

post-2099-1159027443_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Barum au fost si la mine gumele preferate, in general. Chiar si cele all-seasons se comporta foarte bine fata de altele din aceasta gama de pret.

Am sa incerc ori Debica Frigo, la sfaturile lui Laurentiu83 ori Barum Polaris. Acum sa vedem preturi...

Parca pe resapate n-as merge nici eu, mai ales ca sunt scumpe. Ma refer la cele din Metro.

Share this post


Link to post

Am avut eu resapate PNEUS pe Cielo cateva luni, n-as mai pune vreodata pentru ca sunt mult mai dure si afecteaza suspensia, in afara de calitatile indoielnice pe zapada si gheata.

Share this post


Link to post

Pe cand Barum sunt moi si elastice, se vede si dupa forma balonului. Multumim Wolf.

Share this post


Link to post

Pentru cei cu R13 şi buget redus: am văzut azi în Kaufland, la promoţie, anvelope de iarnă 175/ 70 R13, produse în Serbia (ceva cu L, parcă; nu mai ţin minte, spre ruşinea mea) la 109,90 RON bucata. Aveau un profil destul de simplu, dar specific anvelopelor de iarnă. Şi erau... moi...

Share this post


Link to post

Eu cred ca o sa am ceva de cautat dupa un pret bun pentru 215/50/R17 :-W

La dimensiunile astea cred ca se arunca la preturi destul de artificial.

Share this post


Link to post

Nu chiar.

Ok, deci sa va povestesc cum a fost: pe pejo.ro, iarna trecuta s-a facut un group buy de la primat gold. Fiecare a cumparat ce a vrut iar preturile erau cu cel putin 10% mai mici decat minimul gasit in acel moment de mine pe piata.

Putem sa facem acelasi lucru, daca vreti.

Share this post


Link to post

Pai haidam sa demaram cumva...

Eu vreau, atata vreme cat avem si niscaiva libertate de alegere, ar fi perfect.

Zic ca ne gasim macar 7-8 insi..

Share this post


Link to post

Count me in!

Share this post


Link to post

40 de bucati de 4x4 v-ar aduce ceva reduceri? :D

Share this post


Link to post

Ma bag si eu macar cu 2 buc.

Share this post


Link to post

AJUTORRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!!!!

->am spart o anvelopa , am dat intr-o teava si am facut-o praf nu mai pot s-o recuperez

->am sunat la Radacini si mi s-a spus ca NU exista importatoc care sa aduca acest tip de anvelopa

->aveti idee de unde as putea sa cumpar ?? maine o sa sun si la DiBas , nu pot sa cumpar alta firma de pneu . dimensiunea este de 185/60 R14 firma nu o stiu exact cum se scrie - cele care vin standard pe kalos

-scuze de offtopic DAR nu am vrut sa deschid un topic nou !!

Share this post


Link to post

Suna la Dibas. Din cate stiu eu de la noi, e 320RON costul...pneului, + transport + adaos...

S-ar putea sa ma insel si, oricum, pt R14 ar trebui sa fie mai ieftin, insa...

 

Zi-ne si noua ce-ti spune Dibasu'! :)

 

Succes.

 

[edit]

Kalosu' tau a venit cu cauciucuri de iarna? :mrgreen:

[/edit]

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Si eu am patit ceva similar. Am cumparat o anvelopa oarecare si am pus-o pe rezerva iar rezerva in mod evident a ocupat locul "mortului".

 

PS. Anvelopele de pe kalos sunt ori Kumho ori Hankook.

Share this post


Link to post

Am sunat azi la diBas si mi-au spus ca trebuie sa dau comanda si sa astept intre 3 si 4 saptamani (costul unei anvelope este de 3.2 milioane) , vreau sa ma interesez daca pot sa imi cumpar cauciucul pe Asigurarea Casco ( aveti idee , eu am full casco fiind masina in leasing ) !!!

Share this post


Link to post

Teoretic poti. Du-te mai intai la Politie.

Share this post


Link to post

Practic, mai greu :(

Share this post


Link to post

Usor off-topic :) - aveti idee unde gasesc jante de otel pentru Lacetti? ma bate gandul sa-mi iau si jante pe langa cauciucuri de iarna. Cele de Nubira or fi bune? ( ma gandesc ca reprez. Daewoo are oricum preturi mai decente decat cei de la Opel/Chevrolet)

 

Merita sa iau si jante de otel? ( ma gandesc ca cele de aliaj vor avea de suferit de la materialele imprastiate pe drumuri / gropi ascunse de zapada etc. / pe de alta parte jantele sunt acoperite de CASCO )

 

Legat de cauciucuri de iarna :) - in talon am max. 195/55 R15 - o fi bai daca-mi iau 195/60 R15 ( ma gandesc la talonul destul de mic de 55 si nu se modifica prea mult diametrul total al rotii, si mai e si costul de achizitie ... )

Edited by da(m)n

Share this post


Link to post

Daca se potrivesc, merita fara discutii sa iti iei jante de otel pt iarna. Dar legat de cauciucuri, nu merg si pe 14 pe masina ta? Pt iarna e bine sa ai roti mai inguste si cu talon mai inalt, plus ca sint mai ieftine!

Share this post


Link to post

Nu zic ca nu merg si de 14 - dar si asa mi se par mici pentru masina - de 14 ar fi chiar ridicole :)

Share this post


Link to post

Este masina ta, normal ca ti-o echipezi cum iti place! :) Atat doar, macar pune niste cauciucuri mai inguste, de genul 185/60R15.

 

Nu stiu daca stii, al doilea numar (60 in cazul asta) reprezinta inaltimea talonului, si este procentul din latime! Asa ca nu trebuie sa te joci cu aceste dimensiuni, pt ca poti avea surprize cu politia, si chiar sa iti atinga caroseria daca iei dimensiuni nepotrivite. Cu alte cuvinte o anvelopa 195/60 are talon mai inalt, si deci circumferinta mai mare decat una 195/55! Insa doua anvelope, una 195/55R15 si una 185/60R15 au talon aproximativ egal, doar ca a doua este mai ingusta cu 1 cm.

Edited by Zetics

Share this post


Link to post

Multumesc pentru clarificari insa stiam si eu ce inseamna cele 2 marimi ;) - oricum e o idee de urmarit.

 

Sa atinga ceva daca pun cu talon de 60 nu prea cred - e vb de 5% din 20 cm -> 1 cm x2 = 2 cm la diametru.

 

Legat de talon: am doar 2 optiuni: 195x55 R15 sau 185x65 R14 - voi vedea de care pun - insa chiar nu ma atrage ideea de jante de 14"

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...