Jump to content
Sign in to follow this  
aztec

Chevrolet sau Suzuki ?

Recommended Posts

da, dar parca topicul se numeste GM _chevy, nu suzuki. ala duoa sigla e suzuki

bine acum tico e un suzuki la origine, dar sa nu deviem

Share this post


Link to post

pai e suzuki, insa la origini tot un daewoo nubira break (chevrolet lacetti break ) e

Share this post


Link to post

Pai ce treaba are Suzuki cu GM? Nu face parte din concern. Iar ca seamana, asta e alta mancare de peste, multe seamana...

Share this post


Link to post
Pai ce treaba are Suzuki cu GM? Nu face parte din concern. Iar ca seamana, asta e alta mancare de peste, multe seamana...

 

Nu stiu sigur daca GM detine un procentaj din Suzuki (eu asa stiam) sau nu dar cei doi colaboreaza de f mult timp, mai mult pt Nord-america.

 

Actualul Lacetti se vinde in SUA sub 2 nume: Chevrolet Optra si Suzuki Forenza. Evanda se vinde sub Chevy Epica si Suzuki Verona. Kalos se vinde sub Aveo, Wave si Suzuki Swift+. Masinile sunt mai mult sau mai putin identice, diferea detalii minore.

Share this post


Link to post

Am in fata lista extrem de completa a firmelor din curtea GM. Suzuki nu se afla printre ele... Avem asa:

 

- USA: Buick, Cadillac, Chevrolet, GM, GMC, Hummer, Oldsmobile, Pontiac, Saab, Saturn, GMAC, Powertrain, SPO, Onstar.

- Canada: Buick, Cadillac, Chevrolet, GM, GMC, Oldsmobile, Pontiac, Saab, Saturn

- Europa: Cadillac, Chevrolet Europe, GM, Opel/Vauxhall, Saab, Corvette

- Australia: GM, Holden, Saab

 

Pe alte piete regasim aceleasi firme...

Share this post


Link to post

harta asta e elocventa.. au 20% din suzuki. Dar tocmai au incheiat parteneriatul cu subaru.

 

post-1569-1128877833_thumb.jpg

Share this post


Link to post

wikipedia

In 2001 General Motors decided to buy most of Daewoo Motors to form GM Daewoo. The new company started operation on October 17, 2002, with GM holding a stake of 66.7% through its Holden branch, the rest belonging to Suzuki and SAIC. The deal did not include 15 plants, especially Daewoo's oldest plant in Bupyeong which now operates under the name Daewoo Incheon Motor Company as a supplier to GM Daewoo; General Motors plans to buy this plant by 2008.

 

interesant de citit urmatorul link

http://en.wikipedia.org/wiki/GM_Daewoo

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Atentie, sa nu facem confuzie cu firmele detinute de GM si cu cele in care au actiuni! Pe site-ul respectiv am acces numai la firmele din gradina lor. restul sunt alta discutie, nu sunt 100% ale lor.

Share this post


Link to post

da , dar mi se pare ca pe continentul american cooperarea e mult mai stransa decat in europa.. GEO, o marca gm, a fost mult timp rezultat al cooperari cu suzuki (printre altele ca parca la unele modele au cooperat si cu toyota).

Share this post


Link to post

A mai fost o discutie demult aici despre ce detine sau unde detine actiuni GM.Toate modele produse de GMDAT sant vindute in USA sub numele suzuki.

Share this post


Link to post

V-am mai spus si va repet: am scris exact ce am vazut pe site. Cine vrea sa vada si nu crede, il astept la mine.

Share this post


Link to post

Suzuki forenza

Se vede clar in pozele din licitatie de cine e facuta masina.Atasez mai jos poza cu placuta de identificare

MVC_022S.jpg

Share this post


Link to post

Dragii mosului, nu vorbim aceeasi limba... Eu am zis clar mai sus undeva ca pe acel site se vorbeste numai de firmele detinute de GM, nu cele la care au actiuni, indiferent de procent!

Share this post


Link to post
Pai ce treaba are Suzuki cu GM? Nu face parte din concern. Iar ca seamana, asta e alta mancare de peste, multe seamana...

 

La asta ma refeream.

GM.JPG

Share this post


Link to post

Si unde il gasim pe Suzuki? La GM Network. Ce inseamna asta? Exact ce spun eu.

Share this post


Link to post

Este vorba ca nu e o simpla asemanare.Foarte important pentru ca a fost sustinuta de multi aici.

Share this post


Link to post
Si unde il gasim pe Suzuki? La GM Network. Ce inseamna asta? Exact ce spun eu.

 

 

Gm detiune o parte din Suzuki de aici si colaborarea lor care se produce de prin 90.

 

Masinile nu doar seamana, ci sunt absolut identice (inafara de logouri si pachete de optionale diferite).

 

Daewoo Lacetti=Chevrolet Lacetti=Chevrolet Optra 5 = Suzuki Reno , si s-ar putea pe alte pietze sa aiba si alte nume

 

Daewoo Kalos=Chevrolet Kalos = Chevrolet Aveo= Pontiac Wave= Suzuki Swift+

Share this post


Link to post

Oameni buni... Discutia pe ultimele posturi e vag sterila... Eu am zis CLAR ca am acces la site-ul media GM unde sunt prezentate NUMAI firmele pe care GM le DETINE, nu si cele la care au o parte din actiuni, indiferent de marimea partii!

Share this post


Link to post

Si care e problema unde si cine are acces?Informatia e gratis pe internet domnilor si nu e o mostenire sau privilegiu.Masinile prezentate aici fac parte tot din GM Network adica daewoo si suzuki si se vind in diferite tari cu nume diferite deci e chiar sterila discutia in a sustine ca nu e asa.

Share this post


Link to post

Ori ai ceva cu mine ori nu ai citit ce am scris de la inceput... Sau amandoua... GM Network e una, brand 100% al lui GM e cu totul altceva.

 

P.S. nu orice info e gratis, domnilor, si nu oricine are acces unde vrea. Asa, ca idee...

 

P.S. 2: cand am primit acces acolo am semnat ca nu voi publica in nici o forma poze sau texte de acolo fara acordul lor. Chestia e ca am facut-o si ma poate costa... Cu toate astea unii incearca sa ma convinga ca afara e noapte cand eu vad soarele...

Edited by VIPER

Share this post


Link to post
Oameni buni... Discutia pe ultimele posturi e vag sterila... Eu am zis CLAR ca am acces la site-ul media GM unde sunt prezentate NUMAI firmele pe care GM le DETINE, nu si cele la care au o parte din actiuni, indiferent de marimea partii!

 

pai discutia a inceput ca tu intrebai de ce "seamana" masinile alea, raspunsul a fost dat care e legatura dintre GM si Suzuki, eu nu vad pe nimeni sa inceaca sa te convinga de ceva

 

hai sa trecem mai departe

Edited by dany_s

Share this post


Link to post

da de ce s-or vinde sub nume diferite ?? :dizzy: e foarte aiurea...

Share this post


Link to post

Chestie de marketing. Un nume "prinde" mai bine intr-o tara si mai putin bine in alta. Se fac niste studii pt a determina treaba asta.

La fel ca la Cielo/Nexia.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...