Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Refurbished

Recommended Posts

Ati achizitionat STRICT din Romania produse refurbished ?

Ce parere aveti de aceste produse? Firmele care le distribuie sint de incredere sau tepari?

Share this post


Link to post

Aduc si chestii bune dar si multe stifturi. Eu am cumparat multe chestii de la Rombiz sau Xdata, majoritatea lucruri bune si destul de ieftine dar sunt si chestii proaste aduse de ei...

Share this post


Link to post

Sunt si scule bune aduse si declarate ca refurbished. Cand cumperi asa ceva iti asumi riscul. Adevarata problema apare atunci cand vanzatorul nu-ti spune ca produsul este din aceasta categorie si-l vinde ca nou. Acolo apare teapa.

Share this post


Link to post

"INTREBARE: Ce se considera a fi un produs refurbished?

RASPUNS: Sunt multe lucruri care pot eticheta produsele ca fiind refurbished. Unele sunt nimicuri, chiar hilare, dar deoarece nu putem vinde un produs refurbished ca fiind nou, cumparatorul poate beneficia de cea mai buna afacere.

 

EXEMPLE de produse catalogate ca REFURBISHED:

 

Anumite magazine retail din Vest ofera cumparatorilor garantia inapoierii contravalorii produselor cumparate timp de 7-30 de zile din momentul cumpararii. Unii cumparatorii profita de acest avantaj folosind produsele o perioada scurta si apoi inapoindu-le. Aceste produse sunt verificate, testate si reimpachetate.

Produse cu mici defecte de aspect: usoare zgarieturi sau urme de manipulare.

Produse cu cutii care au fost deteriorate in timpul transportului sau cele ale caror cutii prezinta mici deficiente de aspect.

Produsul a fost inapoiat producatorului datorita unui defect minor. Ceea ce a fost defect a fost inlocuit, testat si apoi produsul reimpachetat de catre producator ca orice produs nou.

Produsul a fost inapoiat datorita unor mici zgarieturi de pe suprafata carcasei aparute in timpul transportului.

Produsele folosite pentru demonstratii sunt de asemenea considerate produse refurbished. Aceste produse sunt verificate, testate si reimpachetate.

Cutia a fost pur si simplu deschisa. Doar atat!

Produsele noi de firma, dar care sunt SUPRA-STOC si sunt inapoiate la producator sunt de asemenea etichetate drept produse refurbished. "

 

Sursa completa a descrierii.

Share this post


Link to post

Eu am cumparat acum cativa ani un produs refurbished. Exact de la digitalworld astia...de la spot de fapt. Imi luasem o camera foto iptek sau ceva de genu asta. O foloseste si acum persoana careia i-am dat-o. Chestie de noroc.

Share this post


Link to post

Stiu si eu pe cineva care si-a luat o camera HP 215 refurbished de la Spot, acum vreo 4 ani. Din cate stiu nu a avut nici un fel de problema cu ea.

Edited by akaionut

Share this post


Link to post

In primul calculator cumparat (acum ... 9 ani), am avut HDD refurbished (Quantum). Am vazut eticheta cand am desfacut carcasa, dupa ce i-a expirat garantia. A functionat 7 ani si jumatate.

Share this post


Link to post

si eu am luat tot de la spot o camera digitala care a fost o mare teapa. am depasit perioada cat a stat in sevrice comparata la cat am folosit-o. Eu merg pe ideea de refurbished sau sh dar sa fie de marca si de calitate, nu benq, tevion, medion & co.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...