Jump to content
Sign in to follow this  
preda

Cum Sa Antifonezi Un Tico?

Recommended Posts

Mi-am antifonat eu masina. Am urcat-o pe o rampa am curatat pe dedesupt cu o perie de sarma, apoi am folosit o solutie cu ulei ars si vaselina. Am intins solutia cu o pensula de vopsea. Am folosit pt protectie o pereche de ochelari si am evitat sa dau in zona cu toba de esapament sa nu se scurga pe aceasta apoi m-am dus pe un drum de tara, plin de praf si am condus cativa km sa se depuna praful pe dedesupt. Solutia s-a intarit datorita prafului si am verificat dupa 6 luni si solutia e tot acolo.

Concluzie: antifonare ieftina (am folosit uleiul ars de la motor dupa schimb), durata??? probabil trebuie sa fac asta in fiecare an, rentabil? eu zic ca da, plus de asta cu ocazia asta am reusit sa verific daca e vreo problema pe dedesuptul masinii.

Pentru cei mai dotati: se poate folosi o perie de sarma atasata la o bormasina, dupa aceeea se poate da un strat de grund iar uleiul se poate pulveriza cu ajutorul unui pistol de vopsit si a unui compresor( sigur uleiul o sa intre in toate incheieturile.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...