Jump to content
Sign in to follow this  
iulia

Cielo Hidramat (sh) - Merita?

Recommended Posts

Am o nelamurire si as avea nevoie de sfatul vostru. Tocmai m-a sunat un prieten care vrea sa-si ia o masina s-o omoare prin oras si a primit o oferta pe care o crede buna - un Cielo cu cutie automata la 3.700 euro. Masina e din '95, coreeana si are doar 70.000 km la bord (sper eu reali). M-a sunat stiindu-ma membra in club sa-mi ceara sfatul :> . Eu nu am vazut nici un Cielo hidramat pana acum asa ca nu ma pot pronunta.

Un sfat, ceva?

Share this post


Link to post

Ca posesor de cutie automata din care deriva si modelul de pe Cielo, pot sa zic asa: cutia e OK, fiabila, DOAR daca ai grija de ea! Iar in 70.000 km la respectiva cutie ar fi trebuit sa intervina macar un schimb de ulei SI de filtru de ulei (de cutie), garnitura etc! Din pacate cutia e puturuoasa... Are doar 3 trepte "normale" inainte si 2 pozitii (pentru plecare lenta cu cuplu mare si una intermediara)... Ma rog, si revers, neutru si parcare. De pe la 120-130 incolo parca simti nevoia sa mai schimbi o viteza...

Share this post


Link to post

o singura corectie. nu stiu cum o fi la cutia ta dar la cielo, treptele de mers greu si f greu nu fac decat sa nu mai schimbe in treapta a 3-a, respectiv a 2-a si sa tureze motorul. deci NU schimba mai tarziu sau iti da putere mai mare ci doar ca iti schimba in treapta superioara.

 

ONT: eu nu as risca sa iau un cielo automat sh. motorul se tureaza f tare la mers normal (120) in afara si poate fi si asta uzat rau. Poate dar nu neaparat. In afara de asta poate sa sara de 13 in bucuresti...

Share this post


Link to post

eu am cutie hidramata , masina are 120.000 km. masina merge perfect , la 140-150 km/h nu am probleme. e foarte utila in oras dar si la drum lung. nu regreat nici un moment ca am luat hidramat.intr-adevar e putin mai lenesa decat celelalte dar nu e masina de curse (daca vrei masina de fuga nu-ti iei cielo)

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

Multumesc pentru pareri. Dadusem si eu search dupa "hidramat" dar n-am gasit nimic :wallbanger: Acum inteleg de ce - nu era nici un spatiu intre cuvant si paranteza de la "automate"; altfel ma documentam intai de-acolo.

Deci intr-un cuvant, sa inteleg ca masina asta nu e pentru vitezomani...e mai pentru oamnei care nu se grabesc? :)

Share this post


Link to post

iulia,daca vrea 's-o omoare' la oras cum ai zis tu, sa ia s-o omoare

masina hendos avnd cutie automata e curat risc la casa omului

stiu la alte masini.. au patit-o, au scos 1500-2000 eur din buzunar si au pus cutie manuala, nu cand au cumparat-o, dar nici mult nu a mai mers dupa aia

10 ani doar 70k?

m-as mira, dar se poate verifica daca s-a umblat

Share this post


Link to post

e pt doamne... sa nu se oboseasca cu maciulia...

e pt oras. pt afara, manualul rulez!

Share this post


Link to post

Am mai scris eu pe undeva asta : inainte de Nubira am avut Cielo automat si l-am condus 130.000 de km. A fost foarte fiabila masina aia. La cutie zero probleme, iar la mersul prin oras, parcari, strecurat la semafoare...etc era super. Insa fura putere cutia, asa cum s-a spus la drum intins se tura, nu saream de 120 ca avea 4000 de ture la viteza aia.

Din fericire nu am avut pb. cu cutia pana sa o dau. Confirm ca schimbul de ulei la cutie il faceam : teoretic la 40 000, eu il faceam la 50 000.

 

Daca are reali 70.000 dekm s-ar putea sa mai tina inca pe-atat, dar daca e de la samsari... sigur nu are atat ! !

Share this post


Link to post

Mon cher, asta am zis si io despre cutie si viteze, dar cu alte vorbe! Are P, R, N, D, 2, 1. Cutia este IDENTICA cu cea de pe Kadett, Cielo si Espero.

Share this post


Link to post

Am condus eu un cileo hidramat...este groaznic la demaraj iar propietarul se plagea de un consum imens.

Share this post


Link to post

Pretul este prea mare pentru un cielo cu cutie automata.

Share this post


Link to post

Si eu am tot cielo automat, dar motorul e de 1.8 si cutia are 4 viteze, la schimbator are: P, R, N, D, 3, 2, 1. La motorul asta nu e lenesa deloc masinuta si merge 170 lejer.

Share this post


Link to post

Deja alta mancare de peste! Cu 4 mai vii de acasa, poti sa jonglezi din pedala mult mai usor. La cea cu 3 e neplacut sa simti ca vrei sa schimbe viteza dar nu mai are de unde... Pana pe la 120 e OK, peste...

Share this post


Link to post
e pt doamne... sa nu se oboseasca cu maciulia...

 

 

Lasa ca au maciulie si la hidramata... :">

Share this post


Link to post
Lasa ca au maciulie si la hidramata... :">

Pardon, Espero AT are o mansa ca de avion, care mai are si vreo doua butoane pe ea si care arata mult mai bine decat "maciulia". (banuiesc ca si la Cielo e cam la fel) Si chiar daca nu mai exista maciulia, doamnele vor fi foarte satisfacute de usurinta cu care isi vor putea conduce masina. ;)

Share this post


Link to post

Gata, l-am cumparat pana la urma. Multumesc pentru toate parerile.

Cred ca avem deci un nou membru. Oricum l-am convins sa vina cu mine joi sa ii vedem masina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...