Jump to content
Sign in to follow this  
DANNY WOO

S-a Fisurat Barajul Vidraru!

Recommended Posts

Bai deci va rog frumos nu suntem Ev Zilei OK!?!...Daca aveti surse de informare adevarate postati aici daca nu abtineti-va de la a pune gaz pe foc!..Situatia e oricum albastra nu cred ca ne mai trebuie alte pusee de panica!!!...Asa ca ma repet postati aici numai din surse - si indicati si sursa va rog!....

Share this post


Link to post

Linistiti-va, mai, daca era sa crape ala nu mai discutam noi acuma ...

 

Exista un precedent, spargerea barajului de pe Riul Mare-Retezat, dar aia s-a intimplat din cauza ca rotorul unei turbine n-a mai vrut sa stea in stator si a luat-o la vale prin ceva metri de beton si pamint compactat, dar asta n-a antrenat colapsul barajului.

 

PS: zi, mai alx, ca fisuri apar la orice piesa de beton in sarcina, dar de-asta exista armaturi, sa lucreze elastic betonul in domeniul de solicitare la intindere proiectat. Un baraj se construieste a.i. sa se minimizeze la maxim sarcinile de intindere (nefavorabile betonului) si sa se maximizeze sarcinile de compresiune, la care e imbatabil deocamdata, pina s-o inventa altceva.

Bineinteles ca echipele de urgenta sint calare pe baraj, a fost "radiografiat" in urma cu citiva ani si daca era ceva in neregula ii dadeau drumul de tot ... si galerii inundate sint in orice baraj ...

Share this post


Link to post

:scarpin: ce vechime are Vidraru?

 

...scuze, acum am vazut...40 de nai...cam batraior :(

Edited by sebian

Share this post


Link to post

Pe raul Mare eu stiam ca viitura a venit din munte, pe langa baraj, direct in blocurile/baracile alora. Am fost acolo la o saptamana dupa tragedie si m-am plimbat bine mersi pe baraj. Doar drumurile de pe marginea vaii era pline de pamant si copaci aduse de sivoaie de sus.

Share this post


Link to post

Scuze ca n-am precizat, e poveste din anii '80 cu turbina ce a spart la Riul Mare ...

Share this post


Link to post

informatia sa nu fi plecat de la o simulare in caz de dezastre...

auzita undeva pe lant, fara precizarea ca e un exercitiu poate creea panica...

Share this post


Link to post

eu zic sa stati linistiti ..sunt alte baraje cu bulina rosie...Vidraru nu este printre ele...

anyway...in caz de doamne fereste, este ingrozitor ce s-ar putea intampla...

 

:o fftopic:

 

nu e nici unul printre noi care sa faca ceva ture in jurul pamantului?

Share this post


Link to post

stai calm produc 100%...nu sunt idioti, daca s-ar putea nu ar da drumul unui litru de apa fara sa treaca prin turbina, dar asta e, nu au cum sa utilizeze tot debitul asta exceptional...si golesc lacul pe langa si pierd energie potentiala.

 

da' stau si ma intreb asa...ce fac ei cand expira garantia la Vidraru? Ha? il dinamiteaza si fac altu'?

Edited by mil

Share this post


Link to post

cred ca am o idee ...il vinde statul...si cine il cumpara il si asigura ... si apoi vinde curent la pret de 3 -4 ori mai mare...vai ce imi vine sa injur..

 

PS

Si nu ca mi-ar pasa prea mult dar cand o sa aibe 100 de ani eu o sa fiu vorba aia ...

Oale si ulcele...

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

intr-o suta de ani lacul colmateaza si astfel sansele sa pateasca ceva se micsoreaza sansele de producere ale unuiu eveniment nedorit. in timp probabil mai mult de 100 ani o sa colmateze de tot si va ajunge un fel de munte cu zid ... atata tot .

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...