Jump to content
Sign in to follow this  
tuf5075

Intrebare Program "spion"

Recommended Posts

Doar un subiect de barfa... > :) dar am ramas putin surprins...pentru ca citesc diferite Subiecte in acest forum, unele cu anumite comparatii Dacia-Daewoo, si automat unele trimiteri la forumul celor de la Dacia...intrand pe forumul lor...vad la semnatura unui membru de acolo adresa calculatorului meu, cu tot, cu Uni Tubingen...si o fata zambitoare la sfarsit...plus o intrebare stupida...

Nu am avut timp panna acu...dar acu m-am gandit sa cer parerea membrilor mai vechi.

Cum ar trebui sa interpretez asta?

Bine, fara importanta pentru mine...dar nu sunt chiar asa de celebru incat sa ma ia exemplu anumiti oameni care au "simtit diferenta...si spun fericiti "Dom'le, e ALTCEVA!'.

:drinkers:

Edited by FLEX

Share this post


Link to post

Ce ai vazut dincolo? Fii mai explicit ca mandea nu intelege! Posteaza eventual un link!

Share this post


Link to post

Ai cont acolo? atunci e simplu:

pas 1: iei legatura cu respectivul user si il rogi frumos sa stearga treaba aia, daca nu o face treci la

pas 2: iei legatura cu un moderator/admin si il rogi sa stearga datele tale de la semnatura.

 

Aici se inchide.

PS: daca problema persista mai mult de o saptamina, mesaj la mine si vedem cum facem.

Share this post


Link to post

Este vorba de fapt de progamelul ce se intalneste la adresa http://www.danasoft.com/ si care se instaleaza in semnatura si automat este stocat in fisele site-ului. Cand un utilizator intra pe server (adica vizualizeaza forumul) el automat transmite acestuia diverse informatii despre sistemul ce face accesarea in scopul optimizarii conexiunii si a transmiterii corecte a informatiilor. Astfel se transmit adresa de IP, sistemul de operare folosit, browserul folosit, providerul (asta daca nu este determinat direct datorita IP-urilor unice in lume la exterior). Si probabil se mai transmit si alte informatii, dar pe care le stiu doar adminii.

Cand dj78lan a intrat pe daciaclub, automat programul respectiv a inregistrat datele si le-a afisat. Nu e un motiv de panica, respectivele date sunt citite oricum de server.

E ceva foarte asemanator cu Busola Connex, care afiseaza pe telefon zona in care te afli.

anexez si o imagine pentru a arata ca si altii sunt "spionati".

Singura metoda prin care un utilizator poate afla date despre alt utilizator al forumului este doar prin intermediul hacking-ului, metoda ilegala oricum.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
poza aia functioneaza in felul urmator:

Eu imi pun in semnatura intr-un tag de imagine, adresa unui server.

Tu cand intrii pe pagina, browserul tau se conecteaza la serverul respectiv pentru a lua imaginea. Serverul vede ip-ul tau si iti genereaza o imagine cu el si ti-o trimite la browser.

Daca cineva ia adresa aia si inceraca sa vada imaginea cu ip-ul tau, isi va vedea prorpiul ip.

stati deci calm.

Share this post


Link to post

si atunci, laur, de unde ii stie locatia? ca asta iti arata doar ip-ul, isp-ul, so si browserul...

Share this post


Link to post

dupa ip iti da locatia generala gen romania ... dar cam atat .

Share this post


Link to post

E totul in ordine, prostia aia e doar o "oglinda".

Va la sa dezbateti aspecte tehnice ... :tongue: :tongue: :tongue:

Share this post


Link to post

The signature image is generated in real-time for each user that views it. Your IP address and other information are only visible to YOU, not to others, but because people see their own IP address and computer information displayed in the graphic, they think that their information can be seen by everyone!

 

=))

Share this post


Link to post

cum bre?

Share this post


Link to post

@alx - cand te duci sa dai mana cu cineva, ala iti intinde TIE mana. deci vede mana TA intinsa catre el si iti raspunde TIE la mana intinsa. Cam acelasi principiu e si pe net. Un pachet cere o informatie si contine si date despre sursa lui pentru a se intoarce. Simplu nu ?

Share this post


Link to post

Hai ma ca nu sunt asa de tantalau... Eu intrebam CUM ITI SCRIE LOCATIA? la danasoft.ro nu exista optiunea cu locatia...

 

in definitiv: Care iuzar are semnatura cu pricina de pe de ce?

Share this post


Link to post
si atunci, laur, de unde ii stie locatia? ca asta iti arata doar ip-ul, isp-ul, so si browserul...

Iti raspund printr-un printscreen.

Stiam demult site-ul ripe.net si am redescoperit cu placere ca isi face in continuare treaba. am introdus la search acolo ip-ul meu si iata o parte din rezultate. Eu spre exemplu am ip-ul 85.186.203.38 (eu si inca 4 care impartim conexiunea de 29 USD de la astral prin cablu TV)

Vezi ca scrie intr-un loc ASTRAL GALATI. Deci programelul asta determina nu numai providerul ci si unde aloca el (teritorial vorbind) adresele acelea. Asa cum el a descoperit ca eu sunt in GL asa a stiut si de Tuebingen. Simplu

Share this post


Link to post

Bah! Nu pricepi! Pai optiune sa ii arate "fraierului" isepeul, opeul, brausarul si aipiul dar nu egzista obtiunea "Locheishan"! Acu' tu pricepisi?

Edit: ma refer la un proces automat, nu manual, adica nu printr-o a unui iuzar oarecare ci sa apara in semnul pe care-l tine in mana animalul ala. ca aici: post

Edited by alx

Share this post


Link to post

Nu cred ca e prea greu unui programator sa adauge si facilitatea asta. sa zicem ca nu esti multumit ca ai doar ip-ul, providerul, os, browserul afisate si vrei si locatia. Nu ma pricep la programare, dar cred ca se poate scrie in program (DE EXEMPLU, eu nu ma pricep, n-am gasit o optiune mai simpla) ca sa intre si pe ripe.net si sa culeaga informatia dintr-un anumit camp si sa o treaca la programelul asta. La fel poate sa culeaga inca o informatie din alt camp si sa treaca pana si numele administratorului respectivei retele, mie imi apar mai multe adrese si numere de telefon unde pot sa apelez. chiar se vede putin in imaginea mea. Vreti sa le vedeti: tastati ip-ul si gata.

@alx: tu esti ala din avatar? :dizzy:

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Da, scopul initial a fost sa arat ipocrizia si teribilismul unora...

Despre mijloacele tehnice am inteles ca nu-s dificultati, dar pt mine a ramas un mister de ce si-ar pune cineva in semnatura..IP si adresa mea???????? :dizzy:

Share this post


Link to post
The signature image is generated in real-time for each user that views it. Your IP address and other information are only visible to YOU, not to others, but because people see their own IP address and computer information displayed in the graphic, they think that their information can be seen by everyone!

 

dar pt mine a ramas un mister de ce si-ar pune cineva in semnatura..IP si adresa mea???????? :dizzy:

Bre, matale chiar nu intelegi ca si daca te duceai pe un forum din Tahiti tot Tuebingen iti aparea, la orice iuzar care are semnatura de genul asta? :D =))

Edited by sebian

Share this post


Link to post

probabil ca de smeker...

:o fftopic: ti-a ajuns autocolantul?

Share this post


Link to post
:o fftopic: ti-a ajuns autocolantul?

 

Am inteleles ca a ajuns, luni ajung in Craiova si o sa-l lipesc, iar joi o sa trimit o poza...cu colantul aici in G.

Multe multumiri.

Share this post


Link to post

da' nici tu nu pricepisi bah sebiene... du-te pe linkul din postul meu si uite-te in semnatura din postul ala. scrie de unde esti??? NU! Scrie doar IP, SO, Browser, Provider DAR NU SCRIE DE UNDE ESTI!!!

Share this post


Link to post
dar cred ca se poate scrie in program  ca sa intre si pe ripe.net si sa culeaga informatia dintr-un anumit camp si sa o treaca la programelul asta. La fel poate sa culeaga inca o informatie din alt camp si sa treaca pana si numele administratorului respectivei retele, mie imi apar mai multe adrese si numere de telefon unde pot sa apelez.

Adica eu am explicat de-ampwolea mai sus? :mda: Ce n-ai inteles? :-?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Programelu' ala iti zice doar Ip-ul si provideru' ... IE6 si windows xp scrie la toata lumea... doar ca eu folosesc ca browser OPERA :P si nu s-a prins

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

nu s-a prins pentru ca opera vine "by default" cu setarea: browser identification: ie6.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...