Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Kalos Vine La Frankfurt Cu O Fata Noua

Recommended Posts

Kalos vine la Frankfurt cu o fata noua

 

 

Chevrolet va prezenta in premiera, in aceasta toamna, la Salonul Auto de la Frankfurt, noua forma a modelului Kalos, care va fi disponibil in Europa din primavara lui 2006.

 

Constructorul de autovehicule Chevrolet, controlat de gigantul american General Motors, va prezenta, pentru prima data in Europa, noul model, in cadrul Salonului International Auto de la Frankfurt, Germania. Masina, denumita Aveo sau Kalos, in functie de pietele pe care este comercializata, va avea patru usi si va fi echipata cu motoare de 1,2 sau 1,4 litri.

 

Principalele caracteristici ale acestui model, cu tractiune pe fata, sint reprezentate de designul modern si de spatiul pe care-l ofera in comparatie cu concurentii din clasa sa.

 

“Noul Aveo se potriveste perfect filosofiei noastre”, a spus Erhard Spranger, directorul general al Chevrolet pentru Europa. “Cu un design modern si cu un spatiu generos, modelul ofera tot ce si-ar putea dori cineva de la o masina de familie”, a completat Spranger.

 

Face-lift-ul a fost laudat, in special, pentru ca are foarte putine lucruri in comun cu predecesorul sau. Singurele elemente pe care le-a mostenit au fost platforma caroseriei si usile din fata.

 

Prin urmare, Aveo se diferentiaza optic de predecesorul sau cu trei sau cinci usi, ceea ce face ca acest model sa arate mult mai matur.

 

Lansare in Europa la primavara

 

Noul Chevrolet, care va fi disponibil pe pietele din Europa incepind cu primavara anului viitor, are 4,31 metri lungime, 1,7 metri latime si 1,50 metri inaltime.

 

Datorita inaltimii deosebite, similara aproape cu cea a unei dubite, si a distantei intre axe, printre cele mai mari din cadrul clasei sale (2,480 metri), habitaclul este foarte spatios. Modelul va dispune de centuri de siguranta in trei puncte la toate cele cinci locuri, o caracteristica de protectie care nu este, deocamdata, considerata ca fiind de la sine inteleasa in acest sector.

 

Montarea unui scaun pentru copii pe bancheta din spate este o joaca, datorita sistemului de ancorare Isofix. In dotarea standard sint incluse si airbagurile fata si laterale.

 

Cumparatorii vor aprecia cel mai mult consumul redus pe care-l necesita calatoria cu acest model. Varianta echipata cu motor de 1,2 litri pe benzina consuma 6,8 litri la 100 de kilometri, in timp ce versiunea de 1,4 litri inregistreaza un consum de 7 litri.

 

Pentru cei care prefera sa conduca un Kalos cu o cutie de viteze manuala, consumul va fi cu 0,6 litri de benzina mai mare pentru ambele versiuni.

 

Oficialii companiei au insa planuri nu numai pentru Europa, ci si pentru celelalte continente, modelul urmind sa fie vindut in peste 120 de tari.

 

Cotidianul, Florin Cepraga, 07 sep 2005

post-17-1126170603_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sincer ..nu-mi place .. e mult prea rotunjit si oarecum bombat in fata (american style daca nu ma-nsel ) :D

Share this post


Link to post

mai mult imi place fata de la kalosul actual.. inspira sportivitate, pe cand modelul asta imi inspira o bondoaca care gafaie si se taraie..

Share this post


Link to post

si mie mi se pare mai ochioasa asta actuala cu semnalizator lung integrat in far si ascutit. e mai sexy.

Share this post


Link to post

La asta nou imi place spatele, exact ce nu-mi place la cel "vechi".

E beeeeton daca lasau botul vechi si puneau portbagajul cel nou.

Share this post


Link to post

spatele nota 10 dar botul ..urat de tot ...

Share this post


Link to post

Stati putin... asta e aceiasi masina cu o noua palarie?

Share this post


Link to post

Fata e urata , pare a semana un pic cu Kia Picanto, dar spatele e mai misto decat la cele de acum !

Share this post


Link to post

mie nu imi place cromul. iar fata parca e...zambareata. imi place mai mult fata actuala.

Share this post


Link to post

Chiar observasem ca prin oras Kalos-urile noi arata diferit la faruri. Acestea au o tenta mai inchisa la culoare, mai sportiva as spune eu, lucru care-l prinde mai bine pe Kalutz :)

Farurile astea noi nu-mi plac..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...