Jump to content
Sign in to follow this  
maximus

Alternativa La Congelator Arctic

Recommended Posts

Vreau sa cumpar un congelator, cat mai mare, cu un pret cat mai bun si cu consum cat mai mic.. usor nu? Din ce m-am uitat pe net, pana acum am ramas la un arctic cv25a, cu o capacitate de 216l.. care insa pe site la domo e prezentat ca si clasa c de consum, pe cand pe site-ul arctic e prezentat ca si clasa b de consum.. pe cine sa cred? Este mare diferenta dintre clasa a si clasa b de consum ca si kw consumati?

 

La domo combina asta costa 10.500.000 RON.. in banii astia (+sa zicem 2 milioane maxim) am sanse sa gasesc ceva mai bun?

Share this post


Link to post

Poate sunt offtopic dar: Incearca sa cauti in alt loc decat Domo totusi. Am fost prin magazine in de webcamuri si un model care era 650 de mii la Carefour acolo era 1 milion si ceva. :mda:

 

Ontopic: cred ca ar trebui sa crezi ceea ce zice producatorul. Logic asa ar fi.

Share this post


Link to post

pai m-am uitat si la altex sau flanco e cam cu 500k-1000k in plus.. inca o intrebare: are careva experienta cu service-ul domo? sau service-ul se face intr-o retea autorizata arctic? Nu ma grabesc insa .. poate prind vre-o promotie la domo, desi din cate mi-a zis o doamna de la domo cica pana acum nu au avut congelatoare la promotia aia ca iti plateste domo tva-ul..

Share this post


Link to post

Vrei neaparat congelator? Eu mi-am luat frigider Indesit (de la Flanco, nici eu nu suport ideea de Domo, iar la Altex erau cu preturile pe campie) si are congelatorul imens.

Share this post


Link to post

ideea e ca mai am un frigider arctic (pentru mancarea curenta) si un congelator arctic (da mai mic) si am nevoie de un congelator pentru papica de acasa (care vine in cantitati mari odata la 2-3 luni)..deh.. studentie :) adica tot felul de carnuri.. dar ce are domo? ceva experiente nefericite cumva?

Share this post


Link to post

Eu mi-am luat Frigider cu congelator inglobat Arctic de la Domo, dar asta acu' vreo 3 ani, in 2002 si ajung la concluzie ca termin chiar luna asta garantia, din fericire zero probleme :thumbl:

 

Tot de la Domo am luat si aragazul, asta pentru ca dadusem acolo de un tip la vanzari care ne-a placut f. mult, chiar ii placea ce facea si stia multe in domeniul electrocasicelor.

 

Service-ul daca imi amintesc bine trebuia facut in caz de defect de catre Arctic sau o firma de-a lor, nu de DOMO.

 

Asa ca nu am avut nici o surpriza neplacuta cu ei la nici una din aparate, iar contra 200 000 lei mi-l-au carat si pozitionat in casa, la etajul 2 fara lift (bloc de 4 et.)

Share this post


Link to post

Singurele probleme la firma Arctic este legata de fiabilitatea masinilor de spalat si a diverselor electrocasnice made in Turkey ,fiabilitatea frigorificelor arctic este foarte buna mai putin cele pt magazine (vitrine frigorifice) care au mici probleme in rest OK.

Share this post


Link to post

cofirm.. am 5 frigidere sau congelatoare arctic in familie doar unul a avut probleme la compresor parca , dupa 5 ani de la cumparare.. poate ma ajuta cineva cu diferenta aia dintre clasa a si clasa b , pls.. :drinkers:

Share this post


Link to post

:o fftopic: Un Logan nu te avantajeaza? =))

Share this post


Link to post
cofirm.. am 5 frigidere sau congelatoare arctic in familie doar unul a avut probleme la compresor parca , dupa 5 ani de la cumparare.. poate ma ajuta cineva cu diferenta aia dintre clasa a si clasa b , pls.. :drinkers:

 

Cand au luai ai mei frigiderul (are inglobat si congelator) au avut de ales intre un Bosch clasa A si un Daewoo No Frost clasa B. Am ales pe cel cu clasa B pentru ca economia de electricitate era destul de mica - undeva la 2 sticle de cola la 2L pe an :) . De atunci au trecut 4 ani si merge perfect - si nu a fost scod din priza deloc. Avantajul tehnologiei no-frosyt ste ca nu trebuie sa dezgheti nici congelatorul.

Share this post


Link to post

m-am mai linistit in cazul asta pentru ca si asa am o factura la curent.. :spumelagura: credeam ca e ceva de genul 3-4 sticle de cola lunar(ca sa pastram termenul de comparatie).. Standardele astea a,b,c is certificate de cineva , nu? si sunt unitare,banuiesc.. adica cel din clasa a consuma in limita x, cele din clasa b in limita y.. nu?

 

 

Shenck: razi cat vrei, dar sper inca la un golanel in viitorul apropiat, si nu mi-e rusine cu el, ca de altfel nici cu unele produse romanesti

Share this post


Link to post

Eu am un ARDO acasa cu congelator jos luat din metro acum vreo 7 ani si de atunci absolut nici o problema. La consum nu cred ca ai ce sa te intereseze la un frigider, toate cam consuma putin. Dar daca se poate cauta ceva cu no frost, dezghetarea automata functioneaza numai la frigider, nu si la congelator si eu am rupt deja un maner de sertar din cauza ghetii.

 

Si sa nu te manance unde nu-ti intra soarele sa-ti iei Logan daca esti student, sa vezi ce picioare primeste loganul meu turcesc din lipsa de bani de benzina. Stai calm ca nu-ti trebuie tot spatiul ala la ce consum are.

Share this post


Link to post

Dupa ce Artic-ul din studentie nu se mai obosea cu inghetatul a hotarat

nafasta ca avem nevoie de combina. Asa ca vreo 2 luni m-am uitat in sus si in jos! Pana la urma am ales Indesit (made in italy - nu se mai gaseste relax, doar Poland). La concurenta mai era Gorenje.

 

Sfat: ia magazinele la rand, pune-i sa intoarca congelatorul. Daca pe motor scrie Darfus - Made in Germany pe ala il cumperi! Parerea mea!

 

Bosch - made in Turkey

Zanussi - Poland

Indesit - Poland

Artic - Turkey (pe cuvand sunt doar asamblate la noi)

Gorenje - Slovenia (chiar tara de provenienta) Alegerea mea AZI!

Share this post


Link to post

ca sa nu caut degeaba am sanse sa gasesc oare congelator cu motor darfus, in bugetul meu? ca m-am uitat pe site-urile marilor distribuitori si oferta in domeniul asta e relativ saraca

Share this post


Link to post
Artic - Turkey (pe cuvand sunt doar asamblate la noi)

 

Doar anumite parti nu sunt facute la noi. (Posibil compresorul :mrgreen: ) Au o multime de extrudere si destul de smechere. In rest la ei in fabrica se produs/asambleaza o groaza de marci care le vezi pe tricourile din campionatul turcesc (ie. Beko) si le merge treaba ca se extind. De curand au cumparat fosta fabrica de tancuri de la... (am uitat numele).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...