Jump to content
Sign in to follow this  
cmdragan

Trepidatie La Franare

Recommended Posts

Am un tico din '99 50.000 km reali. De curand am schimbat cauciucurile de pe fata, facut si echilibrare. La franare se simte o trepidatie destul de mare in volan dar si in cutia de viteze. Nu stiu ce ar putea avea. E mult prea puternica. Apare si la viteze de peste 40km/h dar si la viteze mai mari. Ma poate ajuta cineva?

Share this post


Link to post

Despre discurile de frana ce ne poti spune ?

 

Uneori discuri ovalizate sau deformate pot produce trepidatii mai ales la franare.

Share this post


Link to post

Eu cred ca sunt bune. O sa ma duc vineri la service sa-i fac si schimbul de ulei si sa vad ce-mi spun si ei. Dar a apraut prea brusc. Ma refer la intensitatea trepidatiei.

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Am si eu unul de 2 saptamani si face la fel. Am schimbat placutele si s-a diminuat sesizabil dar mai face putin.

Share this post


Link to post

Jantele le-ai indreptat, sau macar controlat cand ai schimbat caucioacele??? :D

Share this post


Link to post

Nu cred ca ele au ceva. inainte nu facea chiar asa de urat. Nu cred ca este de la jante.

Share this post


Link to post

Incearca sa indrepti jantele, e mai putin costisitor decat un set nou de discuri de frana, care in caz de nu le-ai schimbat(deloc) pana acum, ar fi cazul... ;)

Share this post


Link to post

Eu asa stiu :D

Bine acest termen poate sa difere in functie de stilul tau de condus, insa preventiv, pentru siguranta ta, controaleaza-le ;)

Pret... nu mai tin minte ca a fost acum un an sau doi :P

Share this post


Link to post

discuri 1200000 obligatoriu shi placute 500000...

 

 

Sfat: schimba rotzile intre ele...exista posibilitatea sa dispara.. nu itzi pot explica acum shi de ce dar fa treaba asta shi revino sa ne zici cum se prezinta situatzia

Share this post


Link to post

La franare se simte o trepidatie destul de mare in volan dar si in cutia de viteze. Nu stiu ce ar putea avea. E mult prea puternica. Apare si la viteze de peste 40km/h dar si la viteze mai mari. Ma poate ajuta cineva?

 

Sunt 60% sanse sa fie de la mult discutatele axe (glisier)etrier. Verifica cu mana etrierii si vezi daca au joc stanga dreapta. Am avut si eu aceasi problema. Se rezolva matisand axele (glisierele) cu banda de teflon.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...