Jump to content
Sign in to follow this  
steph

Roata Rezerva Matiz

Recommended Posts

am facut pana acum vreo luna, am vulcanizat roata si acum o tin pe post de rezerva.

 

roata noua am pus-o pe afta unde am facut buba si merg de atunci cu ea cu orice viteza. e un anunt la bursa care spune ceva de max 80/h la roata de rezerva de pe un matiz. sper ca nu e asa ... chair ieri am fost plecat din buc si am mers mult mai tare.

 

care e adevaru ... ?

Share this post


Link to post

Viteza limitata se foloseste la rotile de rezerva de dimensiuni mai reduse, cum sunt la multe masini vestice. Din cauza lipsei de spatiu din portbagaj li se pun niste roti mult mai mici si chiar mai subtiri, cat sa ajungi la service.

Share this post


Link to post

Daca roata de rezerva pe care o ai tu e identica cu celelalte inseamna ca poti sa mergi la fel ca inainte. Daca pe anvelopa ai o litera dupa dimensiuni, recte 155/65 R 13, litera este T, atunci mergi cat spune litera, adica maxim 190 :D

Share this post


Link to post

La noul Focus roata de rezerva e identica cu celelalte ca dimensiuni si are aceleasi pneuri cu celelalte (ma rog, e de tabla si nu de aliaj ca si celelalte), dar e pe ea un sticker cu 80km/h max. Chiar ma intrebam de ce :-W

Share this post


Link to post

Si la mine e tot de dimensiuni normale, tot de tabla, si cu guma identica cu celelalte. Dar nu are nici un sticker...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...