Jump to content
Sign in to follow this  
Sociopatul Tandru

Vreau Si Eu Un Daewoo Ca Tot Romanul!

Recommended Posts

Salut,

 

Oameni buni eu sunt mai nou pe aici si as dorii si eu niste sfaturi de la cunoscatori.

 

Vreau un Daewoo!

 

Mi-am luat recent o teapa cu o Nova T pe care am dat 1600 Euro de nu se poate. Vreau sa zic ca masina cred ca a fost conservata in apa de mare. Nu va imaginati cata rugina poate sa aibe. Faza dura este ca a fost atat de bine preparata ca nici un nene tinichigiu "meserias" nu si-a dat seama. Norocul meu care a fost: Cand am scoso din parcare am lovit aripa spate dreapta. Cand colo... rugina si chit la greu! Ma duc eu la service sa o carpeasca... Iese nea Marcel cu un ciocan..da un ciocan da doua.. si se mai rupe ceva... Ne uitam noi ne invartim... Plina tata de rugina... Decid sa schimb toata aripa... Cumpar alta..o las la nea Marcel ..cand primesc un telefon... Cica ar mai fi "ceva". Cand ajung la fata locului ma ingrozesc! Pragurile topite, in spate in portbagaj dusa.. ma rog.. nu mai vreau sa discut!!! Am dat 1600 euro am mai bagat si eu 1000 in reparatii si dotari si acum.. nu stiu cu cat sa o dau sa fie paguba cat mai mica.

 

In curand am sa fac si eu rost de vreo 5000-6000 Euro. Vreau sa va intreb, din experienta voastra, ce Daweoo sa-mi cumpar? Nici nu vreau sa aud de Matiz sau Tico. Deci sa ne limitam la Cielo, Espero, Nubira, Lanos. (mda..in Italia un Lanos bun e 3000 euro si are cativa anisori).

 

Eu as inclina spre Espero ca are spatiu in el de nu se poate si arata si mai sporty. Pe de alta parte legenda spune ca consuma de te rupe.. Care este adevarul?

 

Care consuma cel mai putin? Care are cele mai mari probleme?

 

...Multumesc mult :) >-

Share this post


Link to post

Share this post


Link to post

La 6k EUR poate gasesti o Leganza :rock:

Share this post


Link to post

Multumesc mult... Off Topic.. scuze de avatar dar eu cred ca este simpatic... nu este deloc obscen... e vb de un batranel nu?

Sa vad ce pot gasii...leganza face vid in rezervor si o mare gaura in portofel din cate am citit pe aici.. no thanks.. si nici nu-mi place..

Eu intotdeauna am inclinat spre Espero sau Nubira (care de asemenea am citit ca are multe surprize si o lipsa de scut la motor)...

 

...offf... :o fftopic: Cunosc pe cineva care si-a luat un Espero la 4000 Euro si nu mai termina de bagat bani in ele..mare treapa... am inteles ca la motor e durearea lumii... s-a mai dus cu inca vreo 1000 euro zilele trecute...

Edited by Sociopatul Tandru

Share this post


Link to post

Motorul e ultimul lucru in care am bagat bani. Eu zic ca e fiabil. Al tatalui meu (de 1.8) a suferit o reparatie capitala la peste 200 de mii de km. Pana atunci nu a schimbat decat un termostat.

 

PS: Daca te gandesti la Espero atunci inseamna ca nu are de ce sa te sperie consumul de la Leganza. Am impresia ca e chiar mai mic la Leganza.

Share this post


Link to post

Eu la Espero 1.8, in afara de chestiile normale de schimbat la motor (distributia, curele, consumabile) nu am schimbat decat pompa de apa. Era cea originala si a tinut peste 100.000km.

Share this post


Link to post

Espero a fost o masina foarte fiabila ,singurele probleme sunt pierderile de ulei de la motor si pompa de servo ,mostenire OPEL, in rest supermasina si un consum de Dacia 1300 din 78 .

Share this post


Link to post

Unde pot afla si eu mai multe despre motoarele de Espero?

Ma gandeam acum, oare nu sunt cam vechiutze? Mi-e sa nu bag ban dupa ban si sa nu iasa nimic.

 

Voi ce ati alege intre Un daewoo de 8 ani si o Dacia Solenza de un an?

 

10x b-(

Share this post


Link to post

Solenza ca tot a invatat nea marcel cum se repara daciile.

Share this post


Link to post

http://www.autoindex.org/model.plt?no=734&ass=

 

Click pe motorizari.

 

In .ro cele mai populare sunt 1.5 DOHC 16 valve, de 1498 cm3, compresie 9.2, 66 kW la 4800 rpm si 137 Nm la 3600 rpm; si 1.8 cu 8 valve (e gresit trecut pe siteul de mai sus), cu detaliile din semnatura mea. Din experienta proprie: 1.5 consuma cu 1-2 litri mai putin, dar e putin mai complicat de intretinut (operatiunile de interventie la motor - inlocuire termostat, de exemplu, presupun mai multa munca, fiind motorul altfel proiectat), iar 1.8 are ceva putere in plus si este mai "aerisit".

 

 

Poate te ajuta si topicul asta: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=4103

Share this post


Link to post
Salut,

 

In curand am sa fac si eu rost de vreo 5000-6000 Euro. Vreau sa va intreb, din experienta voastra, ce Daweoo sa-mi cumpar? Nici nu vreau sa aud de Matiz sau Tico. Deci sa ne limitam la Cielo, Espero, Nubira, Lanos. (mda..in Italia un Lanos bun e 3000 euro si are cativa anisori).

 

 

Pai la banii astia poti baga un avans zdravan ptr Kalos si mai ramai cu destui ptr rata la unu de 1.2 sau ma rog 1.4 depinde ptr ce vrei masina ... Ce e nou e nou si stii ca numai tu ai pus picioru-n ea

Share this post


Link to post

Lucian, vad ca tu ai Kalos tata..e buna?..nu prea imi place mie sa stau in credite ... plus ca eu nu am un loc de muca stabil, eu fac manarii legale... alte chestii... nu stiu daca mi-ar aproba...Sunt luni cand imi ies si 5000 Euro luni cand imi ies 5 milioane.. cum sa fac?

Share this post


Link to post
Voi ce ati alege intre Un daewoo de 8 ani si o Dacia Solenza de un an?

 

10x b-(

 

 

aici nu ti se va recomanda nicodata o dacie. cel putin nu serios.

motivul? cei care au sau au avut daewoo stiu ei ce stiu.

 

tu ai vrea si nu prea. noi ce sa iti zicem? "ia-ti ca e belea, e mai misto decat orice altceva" si daca iei iar teapa, vina cui e?

 

vrei espero? ia-ti. daca il gasesti si pe gpl, te-ai scos. eu la banii de care zici ca vei dispune, mi-as lua leganza. e diferenta intre ele.

 

acum...si consum de tico...si dimensiuni de limuzina...si performante de sportiva...si fiabilitate de invidiat...nu crezi ca vrei cam prea multe in 5000?

 

cine a avut espero nu prea a bagat bani in el. la fel si leganza, nubira, etc.

 

fiabilitate au. dar au si un numar de ani. deci, indiferent ce vei lua, vei baga niste bani. dar ii vei baga numai atunci. nu cum ai bagat in dacie.

 

bafta la alegere

Share this post


Link to post

Vrei Solenza ? Mai gindeste-te. Am venit de la mare acum 1 saptamina cu una si mi-am blestemat zilele. Pe la ambele geamuri fata batea vintul prin chedere de te ingrozeai. La usa dreapta fata geamul se ridica pina la un punct, dupa care trebuia sa il ajuti cu mina in fata sa urce pina la capat. Daca apesi mai tare pe butonul care blocheaza usa risti sa se duca de tot inauntru (s-a intimplat pe bune). E vorba de o solenza cu 38.000 km, cheala, dar cu aer conditionat. Cind spun cheala asta inseamna ca nu are nici scrumiera, nici lumini interior, nici multe alte lucruri. Nu mai vorbesc de faptul ca troncanea pe fata destul de bine. Ia-ti Solenza numai pt consum, dar in rest e mica, urita si proasta.

 

Ia-ti Espero, dar pregateste bani de benzina ca halste ceva...

 

Sau cel mai bine ia-ti un Audi 1,9 TDI de 28.000 CIP care ia intre 5,5 si 8 in oras :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...