Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Google Talk

Recommended Posts

Eveniment mare astazi: s-a lansat messenger instant de la Google ! http://www.google.com/talk/

 

They say talk is cheap. Google thinks it should be free. Google Talk enables you to call or send instant messages to your friends for free?anytime, anywhere in the world. Google Talk offers you:

 

Choice: Get in touch how and when you want to?over email, IM or a call

 

Quality: Talk through your computer but hear your friends as if they were in the same room

 

Convenience: Your Gmail contacts are pre-loaded into Google Talk so inviting or talking to your friends is just a click away

 

Google Talk is in beta and requires a Gmail username and password.

 

 

Evident, intrebarea este "ce imi pasa mie ca a mai aparut inca unul ?" :) in principal, faptul ca e integrat cu GMail (si mai toata lumea are deja un cont GMail), contactele din GMail se adauga automat in messenger, si protocolul este open-source, deci conectarea e posibila cu orice program instant-messenger care stie de protocolul Jabber, disponibil deja pe aproape toate sistemele de operare utilizate in prezent.

 

 

Detalii de conectare:

 

User ID: nume@gmail.com

Jabber Options: Check the box next to 'Use TLS if available,' and leave the other boxes unchecked.

Port: 5222

Connect server: talk.google.com

Share this post


Link to post

posibil sa vina cam tarziu, eu cel putin deocamdata nu sunt prea tentat sa inlocuiesc yahoo messenger,iar sa tin doua instant messengere deschise nu imi place si nici nu imi convine.. oricum aici sunt un conservator, ultima versiune de messenger nu imi place..

Edited by maximus

Share this post


Link to post
... (si mai toata lumea are deja un cont GMail), ...

Mda... cui ii place! Mie nu! Am avut, l-am folosit vreo juma de an, apoi l-am desfiintat. Si eu sunt unul dintre conservatori (la capitolul asta, cel putin)!

Share this post


Link to post

intradevar gmail-ul e putin cam "incomod" la folosit, mai mult imi place yahoo-ul. si de cand si yahoo ofera spatiu berechet..gmail e folosit ca solutie de back-up, unde se aduna fisierele pe care le vreau online, dar care sunt ceva mai mari

Share this post


Link to post

Ce are Gmail in plus ar fi pop3 gratuit.Si daca pun in balanta cati prieteni am pe yahoo si cati pe gmail clar yahoo.

Do you yahoo?

Share this post


Link to post

Mailul Yahoo e foarte teligent... Baga in bulk ce crede de cuviinta... Un amic tot astepta un raspuns de la firma de leasing si noroc ca i-am dat ideea sa se uite in bulk... Jenant... Plus ca la mailul Gmail poti urmari o discutie ca ti le grupeaza foarte frumos... Etc, etc... A, si eu inca nu am spam!!! Asta pentru ca Gmailul nu e la liber ci prin invitatii, deci un robot nu poate face cont...

Share this post


Link to post

Am patit si eu sa-mi bage un email "bun" la bulk-uri!

Stii de cite ori? O singura data! Asta in nu stiu citi ani de cind am contul.

Share this post


Link to post

Pentru ca ai avut si folosit cel mai des un mail de servici. Unii insa se bazeaza pe el...

Share this post


Link to post

Mda dar Gmail nu suporta .rar .zip .exe

Share this post


Link to post

Suporta daca nu au .exe inauntru. E o masura de protectie pe care am intalnit-o la multe firme adevarate cu firewall adevarat cand am trimis mailuri arhivate.

Share this post


Link to post

eu am o singura problema cu yahoo, e mult prea colorat si atrage atentia dir gen care se uita in monitorul meu ca si in al lui

si cum pt el mess = chat ... am tot avut show-uri pe tema asta

ieri am vazut mesajul postat de vaxxi si am instalat google si e mai linistitor pt suflet si ochi

inconvenientul este ca am mult mai multe contacte pe yahoo decat pe gmail, asa ca va trebui sa incep sa trimit invitatii :) )

Share this post


Link to post

nu are conferinta :(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...