Jump to content
Sign in to follow this  
andrei_77

Tzacane Avansul

Recommended Posts

Salutare...

 

am si eu o intrebare... cand calc mai tare pe acceleratie tzacane rau avansul!

Unde e problema???

 

Poate reusiti sa ma luminati si pe mine.

 

Multumesc...

Share this post


Link to post

Salutare si bine ai venit pe forum

e de la benzina ...ce benzina folosesti ?

ori trebuie reglat avansul la service cu stroboscopul dar mai sigur de la benzina ca e de calitate proasta...cati km ai ?

mai poate fi si din cauza bujiilor care sunt "calde" le-ai schimbat cumva de curand ?

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

Multumesc pentru calda primire.

 

folosesc benzina normala, adica cu plumb fiin modelul mai vechiut.

am 140.000 km, iar despre bujii nu stiu ce sa zic deoarece am schimbat si bujiile si tot tzacane.

am schimbat si fise, si capac delco si pipa, am miscat si de delco si tot nu s-a schimbat nimic.

Share this post


Link to post

Iti trebuie o cheie inelara de 12mm, slabesti cele doua suruburi ale delcouli si il mai tragi spre radiator cativa mm la nivelul flansei de prindere; faci teste sa vezi daca au disparut detonatiile. Asta pana vii joi la intalnire sa ti-l reglez eu profesional cu stroboscopul :) >-

Share this post


Link to post

Eu stiu cum tacane avansul la Dacie, la Tico este tot acelasi sunet.

La dacie mi se intampla cand acceleram si eram intr-o treapta prea mare. Adica eram in a 3-a, scadeam viteza iar pe la 20km/h in loc sa schimb a 2-a de lene nu mai schimbam si acceleram mai brusc, atunci incepe sa tacane, dar daca incepeam sa accelerez mai lent nu mai tacanea.

Vroiam sa zic ca nu era vorba de benzina.

Edited by tribunul

Share this post


Link to post

daca rotesc delcoul spre radiator creste turatia, iar spre habitaclu, nu prea mai am ce sa rotesc. mai nou relantiul meu este foarte ridicat, adica undeva pe la 1700 rpm, si se incalzeste foarte repede si des motorul. sa fie ce am mai citit pe aici cu socul automat???

 

in legatura cu intalnirea de joi: unde si la ce ora???

Share this post


Link to post

Daca creste turatia atunci e bine, il pui unde e cea mai mare si ii mai iei din relanti

O sa-ti reglez atunci si turatia de relanti. La mine era mare, ca la multe alte tico-uri, statea la rece pe la 2000 rpm. Am remediat, nu iti trebuie mai mult de 1200 rpm la rece si 900-1000 la cald. Se rezolva cu o surubelnita scurta. Pt intalnire detalii gasesti aici

 

Sau treci pe la mine la serv (zona piata Alba-Iulia) sau acasa (soseaua Panduri) si te reglez rapid, numai sa nu uiti de intalnire :) >-

Edited by Senna

Share this post


Link to post

acum esti pe-acasa??? :D

ca eu sunt la serviciu pe Stirbei Voda si as putea sa fac un drumuletz pana la tine, daca nu deranjez, evident.

da-mi un nr de tel sa te sun.

eventual pe mail la andrei@fxp.ro.

Edited by andrei_77

Share this post


Link to post

Dupa ce cu greu am reusit sa ma intalnesc cu Senna, am pus stroboscopu' pe masinuta, si ce sa vezi??!! avansul era mai mult decat perfect!

Dupa ce a dat si el cateva ture cu masinuta (Senna), concluzia pe care a tras-o el a fost ca nu ar fi tzacanit de avans!

Dar atunci de la ce se aude???

Astept "propuneri".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...